Wpis z mikrobloga

Walki o Lubań to w ogóle ciekawa sprawa. Jeden z ostatnich lokalnych sukcesów Wehrmachtu. Grupa Armii Środek tego rzeźnika Schoernera zaatakowała z flanki tyły wojsk radzieckich (czołówki były już nad Nysą Łużycką) i odbiła kilka miejscowości, z których największy był Lubań właśnie. Operacja bez znaczenia strategicznego, ale w czasie totalnej klęski było to jedyna rzecz jaką władze niemieckie mogły się pochwalić. Zrobiono z tego szopkę propagandową. Sam Goebbels przyjechał na miejsce rozdawać
@The_Orz: @wojna: Moje okolice :) z ciekawostek Goebbels na lubańskim rynku odznaczył krzyżem żelaznym 16 letniego Williego Hübnera ze Złotnik Lubańskich, a kilka dni później sam fuhrer w Berlinie. Był jednym z najmłodszych odznaczonych krzyżem żelaznym. Polecam książkę Bóbr 1945 i inne z tej serii, jeżeli ktoś interesuje się historią regionu
@wojna: Kiedyś byłem na Niemieckim cmentarzu w Siemianowicach Śląskich, sa tam pochowani Niemcy znalezieni z imiennikami z terenów południa Polski, szczególnie śląska. Około 40 tysięcy żołnierzy. Ich nazwiska, imiona i daty urodzenia są na kamieniach, na oko 95% jak czytałem tylko daty to ludzie w wieku 18-19 lat... Nazwiska braci były jeden obok drugiego. Mimo że to Niemcy, smutno mi się wtedy zrobiło, walczyli dla debilnej ideologii z wypranymi mózgami