Wpis z mikrobloga

Pracuję właśnie nad projektem ogrodu dla klientki spod Warszawy. Klientka jest bratową mojego wykopowego klienta, którego projekt prezentowałam ostatnio: https://www.wykop.pl/wpis/51569027/taki-projekt-ogrodu-a-w-zasadzie-zagospodarowanie-/ Mieszkają tuż obok siebie i czuję, że będzie rywalizacja pomiędzy ogrodami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bardzo dużo tu brzóz (które kocham, więc bardzo się z tego cieszę) z hostami rosnącymi pod nimi, do tego taras, altanka i trzy trawniki, każdy do innego rodzaju wypoczynku.

Jak zawsze - jeśli macie jakieś pytania o swój ogród, o rośliny, albo o to jak wygląda współpraca z projektantem ogrodów - pytajcie śmiało ʕʔ

#budujzwykopem #projektowanie #ogrod #ogrodnictwo
kjut_dziewczynka - Pracuję właśnie nad projektem ogrodu dla klientki spod Warszawy. K...

źródło: comment_1598702137jQ8qYTgtIRTc3yNaHNAtqb.jpg

Pobierz
  • 79
@Qullion: śmieciuchy przez liście? Lubię je, ponieważ mają piękną korę, która świetnie współgra z białymi kwiatami, stanowi też ozdobę zimą. Sosnę też kocham, ale to drzewo jest znacznie większe, a jego igły zakwaszają glebę pod nim, zatem nadaje się do nieco innych nasadzeń niż brzoza. Trochę mnie "denerwuje" w sośnie to, że jej pokrój znacząco się zmienia z wiekiem, zawsze trzeba to klientowi wytłumaczyć :D bardzo lubię sosnę czarną, bo rośnie
@kjut_dziewczynka
Będzie osobista agenda
Z mojego osobistego punktu widzenia jest to proteza ekosystemu, gdzie człowiek nieudolnie stawia się w roli "nadzorcy przyrody" (kreując przestrzenie zielone). Taki ogród jednocześnie nie przewiduje domykania obiegu materii organicznej, nie przewiduje domykania obiegu wody i ogólnie skupia się na zachciankach aniżeli na stabilności. Przekłada się to w czasie na dużo więcej pracy w takim ogrodzie niż to potrzebne.

NIE NEGUJĘ PRAWA DO ZACHCIANEK ITD, agituję jednak za
trypsontryptaminka - @kjutdziewczynka 
Będzie osobista agenda
Z mojego osobistego pun...

źródło: comment_15987230369Kvmyj762To28HjSe4aM4G.jpg

Pobierz
@trypson_tryptaminka: powiem, że mnie też interesuje projektowanie permakulturowe. Nie każdy jednak klient chce hodować w swoim ogrodzie jedzonko. Od siebie ja zawsze odradzam klientom tworzenie trawników (one są najgorsze pod względem bioróżnorodności), ale nikt jeszcze się nie zgodził na taki troszkę inny ogród. Polecam za to klientom łąki kwietne, ogrody deszczowe, nauczam o niekoszonych trawnikach i wielogatunkowych trawnikach z np. koniczyną. Mówię, żeby nie stosować agrowłókniny i pokochać chwasty. Mam nadzieję,
@Grinderman: Jeszcze nie wiemy, czy na pewno będą tam sosny, jeśli będą to chyba mniejsze niż narysowałam - myślę o jakiejś drobnokwiatowej. Ten basen to ma być taki dmuchany, wystawiany na parę dni, ostatecznie pewnie będzie to raczej miejsce na palenisko
@kjut_dziewczynka: co to znaczy, że sosna się zmienia? Tak nie za specjalnie te zmiany widzę, mam jedną taką na wysokość piętrowego domku.
borówki obok sosny to dobry pomysł?
Nie pamiętam czy pytałem, ale czy wplatasz krzewy i drzewa owocowe w te ogrody?