Wpis z mikrobloga

Pytanie,jak bardzo różnią się punkty widzenia między zachodem a wschodem(europy) na 2 wojnę światową?Z tego co widzę amerykanie patrzą bardziej na nią w kontekście przygody,gloryfikując czasem niemców(wszelkie tributy do wehrmachtu),a jak reszta?Gdzieś kiedyś usłyszałem stwierdzenie,że ,,opowieści II wojennej europy wschodniej i zachodniej mogą się nigdy nie spotkać,,.
#iiwojnaswiatowa #historia #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #pytanie #europa #wojna
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Arstotzkaball: byłem na Malcie w tamtym roku w muzeum. Dla nich druga wojna światowa zaczęła się jak Niemcy wjezdzali do Paryża.

I weź pod uwagę jeszcze jedno dla zachodu II to była dogrywka do I.
A dla nas I wojna szansa na zdobycie nie podleglosci
  • Odpowiedz
@Arstotzkaball: różnią się diametralnie
na zachodzie wojna i okupacja była z grubsza cywilizowana
wschód to wojna totalna i całkowite wyniszczenie

np największa masakra cywilów we Francji to około 650 ofiar - na wschodzie tyle nie robi na nikim wrażenia, w samym Babim Jarze na Ukrainie zamordowano co najmniej 30000 ludzi (a prawdopodobnie 2x tyle)
najgorsze okropieństwa działy się na wschód od Odry
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: Śmieszy mnie to jak tam ludzie patrzą na I wojne światową jako na najokrutniejszą wojnę w historii,mimo,że front wschodni w czasie II przebił wszystko z czym ludzkość miała do czynienia pod względem skali i bestialstwa.Stalingrad był o wiele większy i brutalniejszy pod względem ofiar niż Somma i Verdun razem wzięte.
  • Odpowiedz
@Arstotzkaball:

To prawda,ale czy oni umieją na to patrzeć w ten sposób co my?

Nie potrafią, dla nich to abstrakcja nie do pojęcia. Dla takiego Francuza czy Holendra wojna trwała miesiąc, a potem okupacja w czasie której były problemy z jedzeniem, obowiązkowe zaciemnienie czy inne trudności ale niewiele co by zagrażało życiu. Nie martwił się że zgarną go z ulicy i wywiozą do obozu pracy czy koncentracyjnego. Nawet nie wiedział że coś takiego istnieje

Śmieszy mnie to jak tam ludzie patrzą na I wojne światową jako na najokrutniejszą wojnę
  • Odpowiedz
@BBxx: Stalingrad nie jest tak daleko,to był punkt zwrotny II wojny,więc dotyczyło całej europy.Taką Iwo jime wszyscy znają,mimo,że to g---o w porównaniu skali jak i znaczenia do tego co działo się na wschodzie.
  • Odpowiedz
@BBxx: Znam mniej więcej front w chinach(podstawy na pewno)20 milionów chińczyków to ogromna skala ale w porównaniu do frontu wschodniego gdzie w 4 lata ZSRR straciło 26 milionów(w 4 lata!!!Chiny straciły 20 milionów w 8 lat)to wciąż nie jest to samo.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sl_w_k_1: Śmieszy mnie to jak tam ludzie patrzą na I wojne światową jako na najokrutniejszą wojnę w historii,mimo,że front wschodni w czasie II przebił wszystko z czym ludzkość miała do czynienia pod względem skali i bestialstwa.Stalingrad był o wiele większy i brutalniejszy pod względem ofiar niż Somma i Verdun razem wzięte.

@Arstotzkaball: każdy patrzy przez pryzmat ofiar jakie poniósł dany naród. Więcej Francuzów i Brytyjczyków zginęło w I
  • Odpowiedz