Wpis z mikrobloga

Na Białorusi występuje nietypowe zjawisko bardzo dużej różnicy między inflacją konsumencką (CPI) i inflacją w gospodarce (deflator PKB). Żeby pokazać tę różnicę przeliczyłem poziom cen na Białorusi na dolary na podstawie kursów dolara podawanych przez ONZ. W rublach białoruskich ze względu na bardzo wysoką inflację różnica poziomu cen na wykresie byłaby słabo widoczna, a dla lat 90. w ogóle niewidoczna. Z obliczeń wynika, że na Białorusi ceny towarów i usług konsumpcyjnych w USD w 1995 r. były o 68%... wyższe niż w 2019, ale ceny w gospodarce były o 30% niższe niż w 2019. Czyli obliczając np. wzrost płac realnych albo PKB na Białorusi uzyskamy wynik ponad 2-krotnie różniący się od siebie w zależności od tego, której inflacji użyjemy do obliczenia.

#ekonomia #gospodarka #statystyka #bialorus #rafalinski
Raf_Alinski - Na Białorusi występuje nietypowe zjawisko bardzo dużej różnicy między i...

źródło: comment_15983505842XD96fR4p9KtNDbVqPfnBe.jpg

Pobierz
  • 12
@Fan_Morawieckiego byłem w Grodnie w kilku większych i mniejszych sklepach (kojarzę markę euroopt, byłem w sklepie spożywczym w ichniejszej "galerii" - takich jak w pl w latach 90. - i zwykłych niemarkowych sklepach), jak szukamy analogii to raczej byłem w Gdańsku niż w Sopocie. A takie same zjawisko różnicy między "metropoliami" a "wsia" wystepuje czy to w Polsce, Niemczech czy Bialorusi, co nie zmienia faktu że powinno nabyć taniej, tak samo jak
nietypowe zjawisko bardzo dużej różnicy między inflacją konsumencką (CPI) i inflacją w gospodarce (deflator PKB)


@Raf_Alinski: pamiętasz wykres który "udowadnia" rozstrzał między płacami a produktywnością od 1970? Ten sam problem (jedna ze składowych tłumaczacych, dlaczego tamten wykres to bzdura).

@tyrytyty:

A third issue is that different price measures are used to estimate real output and real hourly compensation. The expectation that "real" wages will rise with "real" output per worker reflects the assumption that workers buy the goods and services they produce or that the price of their output and their consumption will rise at the same rate. But these expectations are flawed. The mix of goods and services that
tyrytyty - @tyrytyty: 

A third issue is that different price measures are used to e...

źródło: comment_1598387811e8RJ3Z0WaFHnbytBVwvSeG.jpg

Pobierz
no dobra, co nie zmienia faktu, że jak byłem na Białorusi to byłem w szoku


@Shrug: W dzisiejszych czasach, biorąc pod uwage konflikt polsko-bialoruski w sprawie granicy też chciałbyś tam pojechać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czy za żadne skarby nie?
@Freeyour: No teraz raczej nie, ale wypad wspominam bardzo fajnie (to był 2019) i w normalniejszych czasach czemu nie. Tak samo teraz bym nie chciał jechać na Ukrainę ( ͡° ͜ʖ ͡°)