Wpis z mikrobloga

#elektronika #serwispc

Hej, mam pytanie do specjalisty. Posiadam laptopa Lenovo y50 który właśnie nagle odmówił mi współpracy. Działał na baterii i w momencie podłączenia ładowarki do gniazdka zgasł i nie daje żadnych oznak życia.

Sprawdziłem ładowarkę i daje 20,4V, dalej w laptopie jest 20,4V do pierwszego MOSFET'u (niższy na zdjęciu) dalej podaje 19,9V do drugiego MOSFET'u. Drugi (górny) na wejściu podaje 19,9V a na wyjściu 0. Czy dobrze myślę że został uszkodzony mosfet i nie przekazuje napięcia dalej do płyty głównej? Jest możliwość dokupienia tego układu i wymiany? Dzięki z góry za pomoc :)
badylord - #elektronika #serwispc 

Hej, mam pytanie do specjalisty. Posiadam lapto...

źródło: comment_1598272759w7DsNxFOjIcrAoMS6YzegW.jpg

Pobierz
  • 11
@badylord: najpierw musisz sprawdzić czy bramka mosfetu jest wysterowana żeby zaczął puszczać prąd


Dokladnie, jak podpowiada kolega @Tymian, to nie musi byc wina posfetu, on sie "otwiera" na polecenie ktore dostaje na PIN bramki (GATE)

W ladowarkach LENOVO ten srodkowy pin to jest linia danych i czasami jego uszkodzenie powoduje brak ladowania. Ale niestety znacznie czesciej to przebicie powoduje pojawienie sie na nim 20V ktore ida do ukladu KBC, a
@Tymian: Czy poprawność działania takiego mosfetu mogę sprawdzic bez wylutowywania? Sory jeżeli to głupie pytanie ale szukam na internecie jak to poprawnie sprawdzić i ciągle nie wim co robię źle bo moje pomiary wydają się być bez sensu w porównaniu do tego co znalazłem na forach i youtube
@badylord: no można sprawdzić czy nie jest walnięty (zazwyczaj umierają na zwarcie - czyli zawsze przewodzą)

ewentualnie możesz go przepikać miernikiem między bramką a drenem oraz międyz bramką a źródłem. Jak pipczy to znaczy że umarł.

Teraz jeśli nie pipczy to trzeba sprawdzić czy na jego bramce jest napięcie.
Jeśli jest napięcie to nie będzie puszczać prądu. Jeśli będzie około 0V to będzie zasilać dalej układ.

Ta bramka zazwyczaj jest sterowana
@Tymian: W obu układach nic nie pipczy między bramką a źródłem ani między bramką a drenem.

Po podłączeniu ładowarki na bramkach w obu układach jest 19,9V cały czas.

Pierwszy układ przy połączeniu dren - źródło też nie pipczy więc wychodzi na to że powinny być dobre.

Gdzieś się jeszcze natknąłem na informacje, że jeżeli pipczy przy połączeniu mosfet - ground to jest przebicie w którymś miejscu głównej magistrali zasilającej, a takie
@badylord: no to znaczy że gdzieś jest zwarcie. Sprawdź w obie strony miernikiem (+ na śrubę, - na mosfeta)

Jak jest zwarcie no to hehe możesz szukać. Jak na DCIN jest ta zwara to znaczy że albo charger kaput albo któryś kondensator umarł.

Możesz próbować podłączyć zasilacz laboratoryjny i za mosfetem wpuszczać nieco prądu i macać płytę żeby sprawdzić co się grzeje.
@Tymian: W drugą stronę (- na dren, + śruba) też pipczy.

Charger kaput tzn że jakiś układ na płycie jest spalony czy chodzi o ładowarkę, tudzież o port ładujący + kabel zasilający w komputerze? Trochę dziwne bo niby po podpięciu teoretycznie daje właściwe napięcie ładowania na pinach na płycie głównej, a i w zakresie od ładowarki do żródła górnego mosfetu nic nie pipczy to tak jakby przepięcia nie było żadnego w
@badylord: mogę sobie tutaj dywagować bo mogło się popsuć, jakbym dostał płytę w swoje ręce to byłoby sprawniej.

nic Ci więcej nie poradzę. Charger to mam na myśli układ ładowania baterii - ale to też zgadywanie