Wpis z mikrobloga

Z ciekawości przejrzałem ten tag i zastanawiam się czy dermatolodzy, którzy was leczą rozumieją działanie izoteku oraz badania na temat tego leku...
Załóżmy, że mamy osobę która waży 50kg.
Maksymalna dawka izoteku na całą kuracje dla takiej osoby to 120-150mg na kilogram masy ciała. Czyli taka osoba maksymalnie powinna przyjąć od 6000 do 7500mg leku przez cały okres leczenia.
I do tej dawki maksymalnej powinno się próbować dochodzić. - aby zminimalizować szanse na nawrot choroby.
Czas leczenia? Jeśli ta osoba ważąca 50kg będzie przyjmować dziennie 20mg to leczenie będzie trwać 300 dni (około 10 miesięcy). Jeśli będzie przyjmować 30mg dziennie to leczenie będzie trwać 200 dni (około 7 miesięcy) itp itd...
Zazwyczaj zaczyna się od małej dawki, później się ją zwiększa i dobiera zgodnie do występujących działań niepożądanych u danej osoby.
Dawkowanie oczywiście zaleca tylko i wyłącznie lekarz, który prowadzi pacjenta.
Ale jeśli ktoś już zaczyna brać izotek, trądzik mu znika po kilku miesiącach i przerywa dalsze stosowanie leku (nie dochodzi choćby do tych 120mg/kg masy ciała) to takie leczenie w dużej mierze może być pozbawione sensu...
#izotek #dermatologia #tradzik

Wyjątkiem są koledzy z tagów #mikrokoksy #mirkokoksy #sterydy gdzie izotek stosowany jest powszechnie (błędnie) jako środek zwalczający trądzik posterydowy - pełni rolę leczenia objawowego, a przyczyna występowania trądziku znika po wyregulowaniu hormonów.
  • 13
@S3NS31: Też się nad tym zastanawiam moja pierwsza nawet nie zapytała mnie o wagę także jej od razu podziękowałem, Dopiero poszedłem do następnego i sam przedstawiłem jak chce żeby wyglądało moje dawkowanie i zapytałem się czy będzie mnie nadzorował, jak i wypisywał recepty( ͡° ͜ʖ ͡°)
@szczechu95: tu masz rację. Zanim izotek stał się lekiem powszechnie stosowanym w leczeniu trądziku lekarze nie szukali przyczyny trądziku tylko tuszowali objawy - czyli przepisywali w ciemno maści, kremy i antybiotyki które albo usuwały pryszcze albo nie. Takie leczenie czasami mogło się ciągnąć nawet 10 lat.
Znam dużo osób, które w ciemno przyjmowały antybiotyki nie mając nawet robionych wymazów i antybiogramu. Kończyło się to potem problemami z żołądkiem albo zespołem jelita
@S3NS31: Ponad dwa tygodnie i kończę przyjmę trochę ponad 120 na kg. Biorę od 10 lutego, Epiduo niestosuje ale to chyba w trakcie nie bardzo? Jak bym miał to kiedy to zastosować? Do twarzy używałem cetaphilu ale nie byłem do końca zadowolony przynajmniej nie jest aż tak drogi. Aktualnie stosuje CLINIQUE Moisture Surge lepiej nawilża i czerwone plamki po trądziku mi zeszły , ale nie polecałbym stosować tego kremu od początku
@szczechu95: epiduo stosuje się już po zakończeniu brania izoteku. To bardziej kuracja podtrzymująca, ale jeśli faktycznie przyjmiesz te 120mg to raczej nie będziesz musiał dodatkowo używać kremu.
Cetaphil nie jest aż taki super jak mówią, ale ten twój krem też ma niezły skład ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zobacz jaka lista składników jest długa...
Skoro nie masz już problemu z trądzikiem, masz czystą skórę i czyste pory to
@S3NS31: Ja miałem wyliczone i byłem na niskiej dawce (30mg/d przy 72-5 kg) Łącznie przyjąłem 8400 mg z tego co pamiętam.

Lek stosuje się dłużej ze względu na możliwość powrotu trądziku, Izotretynoina zmienia strukturę skóry, widzę to po sobie. Wcześniej miałem typowo tłustą, obecnie mam suchą, a jestem prawie 2 lata po kuracji.
@S3NS31: Potwierdzam usta po kremie świecą się nawet w ciemnościach ale kto by się przejmował XD Ja stosuje tylko ten (CLINIQUE) krem przed pracą i żeby przed słońcem się zabezpieczyć. No w końcu konkretna osoba na tym forum :) No właśnie po tym kremie mi przebarwienia jak i blizny zeszły także spoko wcześniej jak patrzałem to myślałem nad laserem ale krem wystarczył