Wpis z mikrobloga

Dzisiaj ważna dla mnie data, ponieważ dzisiaj być może 83 lata kończyłby Edward Stachura, mój ukochany poeta.
Stachura posługujący się pseudonimem Sted (od dwóch pierwszych liter nazwiska i imienia) jest bardzo ważną postacią dla mnie. Nie tylko ze względu na niebywały dorobek artystyczny ale również przez to, że prawdopodobnie cierpiał na tę samą chorobę co ja, czyli afektywną dwubiegunową.
Pamiętam jak czytałam jego opowiadania, pamiętniki i wiersze mówiłam sobie "cholera, czuję się tak samo jak on".
To samo powiedziałam podczas mojej pierwszej wizyty psychiatrycznej co być może przyczyniło się do szybszej diagnozy i rozpoczęcia leczenia i mogę powiedzieć, że jestem mu za to wdzięczna.
Stachura sam o sobie mówił, że zajmuje się życiopisaniem, nie owijając w bawełnę pisał prawdziwie, tak jak czuł.
Niestety zakończył swój żywot przedwcześnie popełniając samobójstwo w wieku 42 lat pozostawiając przepiękny wiersz pożegnalny, który jest kwintesencją jego twórczości "List do pozostałych".
W tej chwili mogę powiedzieć, że gdyby nie twórczość tego człowieka nie pisałabym tego wpisu. Zaczytując się w jego pamiętnikach obiecywałam sobie, że ja tak nie skończę, że pokonam chorobę i przeżyje najtrudniejsze chwilę. Człowiek, który zmarł 17 lat przed moim urodzeniem niewątpliwie uratował moje życie.
Zachęcam was więc do zapoznania się z jego twórczością i chwili zadumy nad tym jak choroby psychiczne zabierają nam często wspaniałych ludzi popychając ich w nieodwracalne.

#dwubiegunowaafektywna #depresja #poezja #ciekawostki #relacjamokrego #chwalesie
mokrysenpolonisty - Dzisiaj ważna dla mnie data, ponieważ dzisiaj być może 83 lata ko...

źródło: comment_1597748746JTfsW6uRkiqJAsKb8DTgBY.jpg

Pobierz
  • 10
@mokry_sen_polonisty: ponura ciekawostka wcielajacy sie w role ES w slynnym filmie siekierezada aktor wojciech zentara sam w 2011 popelnil samobojstwo podcinajac sobie tetnice udowe (!) gdy aktorzy w tarnowskim teatrze gdzie byl dyrektorem jednomyslnie zbuntowali sie przeciwko uporczywemu promowaniu przez niego mlodej zony poczatkujacej i niezbyt utalentowanej aktorki...