Wpis z mikrobloga

#zonabijealewolnobiega #macierzynstwo #rodzicielstwo

Siemka minuty i mirabelki. Ostatnio się chwaliłem że zostałem ojcem. I sprawa byłaby spoko gdyby nie fakt, że moja żona pozostaje w szpitalu i zostanie tam jeszcze przez miesiąc. Ja zostałem z małą sam i muszę ją karmić mlekiem zastepczym. Na razie pomogą mi moją mamą lat 70 i jakoś przeżyliśmy pierwsza noc. Mała urodziła się zdrowa i wszystko z nią w porządku. Mam do Was jednak mirabelek trochę pytań w szczególności chciałbym się dowiedzieć jak często wasze dzieci się wyproznialy w pierwszych dniach. Mija 4 doba jak przyszła na świat i póki co zrobiła jedna gigantyczna kupę i jednego mniejszego Bobka w ostatnich 18 godzinach. Wydaje mi się że to mało. Książkowo powinna za przeproszeniem srac co 4-5 godzin. Jak to u was wyglądało? Z góry dziękuję za informację.
  • 23
  • Odpowiedz
@brokenik: dopóki nie krzyczy, nie płacze, nie ma kolek, to się nie przejmuj. Układ dopiero się musi nauczyć pracować. Pierwsza kupa dopiero przy porodzie nagle wychodzi - daj jej czas i się nie stresuj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@brokenik mało tych kup. A już całą smółkę zrobiła? W sensie ta gigantyczna kupa i ten mały bobek to były czarne kupy? Czy zrobiła już coś na żółto? A ten bobek był twardy? Bo to może być zaparcie. A sika dużo? Ile moczy pieluszek?
  • Odpowiedz
  • 1
@karolinana
@RRybak

Gigant kupa była żółta natomiast ta mała była też żółta ale zdecydowanie mniejszea. O 14 mam mieć rozmowę z położna więc sprawdzi. Generalnie małej dawkuje porcje 40-50ml i tyle pożera. Karmie ja do momentu aż nie chce ssać smoczka. Po jedzeniu i trochę przed wali bąka i wypuszcza powietrze ustami ale bez bekniec jak stary facet. Układam ja po jedzeniu na ramieniu na jakieś 2-3 minuty. Nie wiem czy to
  • Odpowiedz
@brokenik a jak często karmisz? Co 3 godziny? Kupy były rzadkie? Jakie mleko dajesz?
Trzymaj dłużej do odbicia, czasem się odbija po sekundzie, a czasem po pół godziny ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@karolinana karmie ja Bebilon Advance 1 jako mleko początkowe. Nie wiem jakie mleko dostawała w szpitalu. Karmienie jest co 3-4 godziny. Czasami też potrafi to być trochę dłużej.
  • Odpowiedz
  • 1
@karolinana mleko staram się jej robić nowe. Jeśli nie wypije wszystkiego a porcja najmniejsza do rozrobienia to jest 120ml to albo wylewam albo jeśli nie mina 2 godziny od przygotowania to podgrzewam w ogrzewaczu do 37 stopniu. Zawsze sprawdzam czy nie jest za gorące.
  • Odpowiedz
@brokenik nie powinieneś robić dłuższych przerw u takiego maleństwa (bo np żółtaczka może wyjść). Najlepiej karmić co 3h. To mleko się mocno pieni, więc powinno jej się ładnie odbijać, także trzymaj ciut dłużej do odbicia i będzie dobrze. Kwestię kupy skonsultuj z położną, ale jeśli już się wypróżniła na żółto, to wg mnie jest wszystko git. jak zacznie się wypróżniać co chwilę, to zatęsknisz za czasem kiedy tego nie robiła. Ma sikać,
  • Odpowiedz
  • 1
@karolinana Spokojnie daje radę. Na razie ja nakarmilem po karmieniu ma takie czkawki ale to ponac normalne i trzeba chwilkę odczekać. Z czasem będą mniejsze. Z kupa sobie poradzę - wolę jej zmieniać co chwilę niż się martwić. Myślę że sobie jakoś poradzę ;) to nie może być aż tak trudne - są trudniejsze rzeczy w życiu niż zajmowanie się malym dzieckiem. Problem w tym że po prostu ilość informacji mnie przytłacza
  • Odpowiedz
@brokenik czkawki są normalne, nie ma się czym martwić. Ja od urodzenia dokarmiam butelką, bo mam problemy z karmieniem naturalnym, więc wiem co i jak. Dla mnie ważna rada to było to - jak dziecko dobre reaguje na mleko modyfikowane, to podawaj mu to samo cały czas i nie zmieniaj na inne. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć że pierwszy miesiąc trzeba jakoś przeżyć, a potem to już jest spoko ( ͡º
  • Odpowiedz
  • 1
@karolinana tak wiem że czkawki są normalne to zdarzylem wyczytać. Mleko mam nadzieję że będzie akceptowane szkoda że mi nie powiedzieli czym ja karmili wcześniej to bym już nie zmieniał mleka. Neonatolog mi mówił że na razie ja trzeba karmić samym mlekiem. Wiem że pierwszy miesiąc jest najgorszy i trudno. Będe musiał to jakoś przeżyć - liczyłem się z tym że tak się może zdarzyć i spoko. Trochę ta cała sytuacja mi
  • Odpowiedz
@brokenik w szpitalach często karmią takim mlekiem gotowym, to jest najdroższy sposób karmienia, więc nie ma sensu takiego stosować na co dzień. Już zacząłeś z Bebilonem to z nim po prostu zostań i będzie dobrze. Powodzenia ze wszystkim!
  • Odpowiedz
@brokenik: ogarnij butelkę antykolkową, żeby młoda nie łykała powietrza za dużo. Mniej odbijania i problemów brzuchem. Ja też przed podaniem ostawiałem na chwilę, żeby piana zeszła.
Ps. Nie musisz tak spinać z temperaturą. Póki nie będzie za gorąco to się nic nie stanie.
  • Odpowiedz
  • 1
@brokenik Mirku nie wiem jak tam żona, skoro piszesz że zostanie dłużej w szpitalu to pewnie niewesoło :( Ale jeśli da radę (i ma taką możliwość w ogóle) to niech spróbuje odciągać pokarm żeby go przemycić małej. Nie jest to łatwe ale warto próbować.

Już Mirabele wcześniej pisały- ważne żeby dzidziuś dużo sikał. Ja bym chyba też dawała częściej porcje a na pewnio nie rzadziej niż co 3-4h (Niemniej tu dobrze dopytać
  • Odpowiedz
  • 2
@ahaw dzięki butelek antykolkowych mam z 5 sztuk ;)
@raFFcio żona pozostaje pod obserwacją neurologiczna
@erln dzięki za słowa pociechy - była u mnie położna i generalnie jest ok. Mała może w chwili obecnej tak mało z siebie wydalać i ten objaw minie. Trzeba jej rozmasować brzuch i robić proste ćwiczenia. Nie ma kółek ani innych dolegliwości. Odkąd mi wszystko wytłumaczono to mała śpi całkiem dobrze.
  • Odpowiedz
  • 1
@brokenik trzymam kciuki żeby się wam jakoś poskładało. Na pewno ci trudno teraz ale miej w głowie że radzisz sobie najlepiej jak możesz. Pierwsze 3tyg z takim maluchem są po prostu ciężkie i trzeba wytrwać ale potem będzie lepiej. Powodzenia!
  • Odpowiedz
  • 2
@erln tak zdaje sobie sprawę że to wszystko nie jest proste ale jestem raczej podekscytowany i może trochę przerażony ale to wszystko jest takie motywujące. Pewnie po tygodniu się zdziwię i będę przeklinał rzeczywistość ale co tam. Nie ja pierwszy i nie jedyny. Chciałbym tylko żeby mała to wszystko przetrwała ;)
  • Odpowiedz
@brokenik: Te mleka modyfikowane często maja olej palmowy który jest przyczyną zatwardzeń. Ona też musi się nauczyć sama. Jak będzie miała kolki to rób jej rowerek, kolanka do piersi i obracaj z kierunkiem wskazówek zegara, albo masaż brzuszka w tym samym kierunku. Taka uroda niemowlaków...
  • Odpowiedz