Wpis z mikrobloga

Śmieszy mnie że Polacy robią z siebie wielkich braci Białorusinów i Prometeuszy demokracji. Całą naszą historię bez sensu ich gnębiliśmy i dążyliśmy do wygaszenia ich narodu. Idąc kolejno:

-nierowny status szlachty prawosławnej w Rzeczpospolitej

-polonizowanie zasłużonych w historii Polski Białorusinów i zamazywanie roli Białorusinow w powstaniach styczniowym i listopadowym

-Silowa polonizacja za czasów II RP, bardzo podobna do tej prowadzonej przez Niemców/Rosjan w stosunku do Polaków podczas zaborów

-'pacyfikacje' białoruskich wiosek (masowe mordy, zniszczenie zabudowań) i mord furmanów przeprowadzane po wojnie przez ludzi Romualda Rajsa ps. 'Bury', a także inne zbrodnie dokonywane przez katolicką ludność cywilną.

-przeganianie Białorusinów wgłąb ZSRR w celu stworzenia państwa jednolitego religijnie

-przesladowania prawosławnych przez działaczy Solidarności

-Repolonizacyjna działalność kościoła katolickiego na Białorusi w latach 90-tych

-Gloryfikowanie Łupaszki i Burego w postaci marszów, dni pamięci, nazw ulic, etc. przy jednoczesnym nieposzanowaniu pamięci strony białoruskiej. Bardzo długo nie chciano wyrazić nawet zgody na pomnik ofiar Rajsa, ani wskazać miejsca masowego pochówku furmanów.

-nie wypłacono rodzinom ofiar Rajsa żadnych odszkodowań, natomiast jego potomkom chyba milion złotych odpaliło państwo.

-co prawda IPN przeprowadził śledztwo w sprawie zbrodnii na tle etnicznym przeprowadzonych przez Rajsa na Białorusinach i uznał go winnym czystki etnicznej, ale potem stwierdził że wiecie co, w sumie to gdyby chciał wymordować Białorusinów to mógłby więcej przecież tych wiosek spalić i ludzi pomordować (serio taką notkę IPN wystosował xD)

Poza tym od lat większość Polaków miała codzienny koszmar Białorusinów pod butem Łukaszenki głęboko w dupie. Natomiast jak teraz temat zrobił się modny to już snuje się romantyczne wizje wielowiekowej przyjaźni, wspomina jak to razem tworzyliśmy państwo, jak bardzo są nam bliscy i jak to każdy Polak dzielnie staje po stronie tłamszonego narodu. Jeszcze macie czelność wytykać im błędy i male zaangażowanie w protesty. Swoją drogą, ciekawe czy wy byście tak chętnie posiedzieli w pierdlu kilka lat i zniszczyli szanse na normalne życie w ojczyźnie dla jakiejkolwiek idei.

Białorusinom pozostaje pogratulować niebywałej odwagi, którą pokazali stając przeciwko krwawemu systemowi i uczciwie przeprosić za liczne błędy z przeszłości. My jesteśmy dumni z naszych 123 lat walki o wolność, oni muszą bić się o nią od tysiąca lat. Również z nami.

#bialorus #historia #4konserwy #neuropa
  • 32
@MackaCthulhu: Aha, czyli pomimo wydarzeń Białorusi, powinniśmy na to wszystko biernie spoglądać w związku z tym co było kiedyś? Nic z tego co napisałeś nie potwierdza stanowiska że nie należy im pomagać.

Białorusinom pozostaje pogratulować niebywałej odwagi


Powiedz czym będziemy się wtedy różnić od Francuzów malujących kredą po chodniku, jeśli na gratulacjach poprzestaniemy.
@MackaCthulhu: Daleko mi do osoby, która oczekuje i sama przeprasza za prapradziadków i na większość z tych rzeczy przymknąłbym dziś oko i nie oceniał dzisiejszych relacji przez ich pryzmat (choć generalnie masz rację - z drugiej strony właśnie z tej polonizacji wynika to, że się z nimi dziś tak utożsamiamy), niemniej jedna rzecz rzeczywiście bardzo jako Polaka od zawsze mnie boli - właśnie incydenty Rajsa Burego, za które tak naprawdę w
Całą naszą historię bez sensu ich gnębiliśmy i dążyliśmy do wygaszenia ich narodu


@MackaCthulhu: teraz robimy to samo, białorusini po studiach na bialorusi z magistrem przyjeżdżają do nas pracować na budowach, w fabrykach i ka kasach w żabce za grosze i mi to odpowiada bo polska na tym zyskuje a białorus traci fachowców ale śmieszy mnie ten jęk wszystkich którzy chcą jakiejś reakcji ze strony polski na te wydarzenia, my nic
@MackaCthulhu: co to za #!$%@??

Mam w dupie co robili nasi przodkowie, jestem tu i teraz i oczekuję, że każdy na tym #!$%@? świecie będzie mógł godnie żyć,
boli mnie korea pn, boli mnie wyzysk w indiach i chinach i boli mnie, że krok od naszej granicy dzieją się rzeczy które nie mieszczą mi się w głowie bo przyzwyczaiłem się do jakichś tam podstawowych praw człowieka.

No ale #!$%@?, jedyne co
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@MackaCthulhu: następny lewak co #!$%@? wie o historii a się madrzy.
Przez stulecia nie było pojęcia narodu białoruskiego czy ukraińskiego. To byli Rusini. Tw narodowość to od może góra 200 lat się pojawiła.
Ponadto, cymbale, bojarzy wielkiego księstwa litewskiego sami się polonizowwli bo to było dla nich atrakcyjne.

Dalej gadac z tobą nie ma sensu bo masz poziom wiedzy pantofelka.
Aha, czyli pomimo wydarzeń Białorusi, powinniśmy na to wszystko biernie spoglądać w związku z tym co było kiedyś? Nic z tego co napisałeś nie potwierdza stanowiska że nie należy im pomagać.


@killzone: o, prawie jak szczekająca jedna opcja polityczna o reparacje od Niemiec xD

Powiedz czym będziemy się wtedy różnić od Francuzów malujących kredą po chodniku, jeśli na gratulacjach poprzestaniemy.

A co ty chcesz robić? Wysłać wojsko, żeby w wolnym czasie
Mam nadzieję że ludzie którzy mówią że wypominanie ciemnych kart historii jest nie na miejscu, nie mają żadnych pretensji do Niemiec, Rosji i Ukrainy o chociażby zbrodnie popełnione na ludności Polski podczas II Wojny Światowej. No chyba że to przecież zupełnie co innego, prawdaaaa? I nie chcemy ich ingerencji w sprawy Polskie, prawdaaaa? Mam też nadzieję że nie popierają Aleksandra Łukaszenki bo zdają sobie sprawę że od drugiej połowy lat 90-tych zrzuca