Wpis z mikrobloga

Pusta informacja – omówienie wyników spółki Synerga.Fund S.A. za pierwsze półrocze 2020

Na tagu #gielda coraz częściej można spotkać bezrefleksyjne pytania „co kupić”, albo „czy XYZ wzrośnie”, i nagonki na spółki-wydmuszki, a ostatnio nawet bliska mi osoba spytała mnie o akcje rzeczonej spółki widząc duży wzrost zysków, więc zdecydowałem się wrzucić to tu, jako swego rodzaju przestrogę. W ramach promowania czytania sprawozdań finansowych spółek, jako ciekawej (xDDDD) alternatywy wobec czytania samych skróconych tabelek z wynikami, ESPI i wskaźników C/Z oraz C/WK na Biznesradarze, przytoczę okoliczności wzrostu ceny akcji spółki Synerga.Fund S.A. z dnia 04.08.2020 z 32 groszy na 40 groszy (+25%), a na otwarciu notowań nawet na 44 grosze (+37,5% + widły).
Przyczyna? Spółka opublikowała „rekordowy” raport za drugi kwartał (i tym samym za pierwsze półrocze) trzeciego sierpnia po godzinie osiemnastej, czyli już po zamknięciu notowań. Głodni spekulanci rzucili się na ich akcje dopiero następnego ranka.

Synerga.Fund S.A. to spółka Januarego Ciszewskiego, osobistości, na samo wspomnienie której inwestorzy z bankiera i gównogrupek na Facebooku dostają erekcji o mocy tysiąca słońc. Ba, mamy ogromne grono spekulantów, którzy automatycznie wchodzą w te same walory, w które wchodzi Ciszewski. Czy słusznie? Nie mi to oceniać, bo jego wybory często dają nieźle zarobić, chociaż bezkrytyczne przyjmowanie czyjegoś autorytetu zawsze bywa wątpliwe i z tego miejsca chciałbym pozdrowić ludzi, którzy na wieść o tym, że January przekroczył próg 5% akcji w spółce Hornigold S.A., kupowali ich akcje po ~53 grosze (aktualnie są po ~29 groszy).

Do rzeczy: 03.08.2020 Synerga.Fund S.A. (spółka, którą „przerobiono” pod względem profilu operacyjnego na szeroko pojęte venture capital i działalność powiązaną z leczeniem stwardnienia rozsianego, choć oryginalnie jej działalnością było popularyzowanie tenisa ziemnego XD) opublikowała swój raport za Q2/H1 2020. Wynik? ~36 milionów PLN w porównaniu do strat w poprzednich okresach (circa po kilkadziesiąt tysięcy kwartalnie). Zresztą w kontekście nieciekawej przeszłości Synerga.Fund S.A. (przed Q2 2020) najbardziej wymownymi są jej ujemne kapitały własne na początku okresu sprawozdawczego (ok. -0,5 mln PLN) i zakumulowana strata z lat ubiegłych w wysokości ok. -46 mln PLN.

Wracając do 36 mln zysku za Q2... na pierwszy rzut oka to imponujący wynik i jak już pisałem - miało to natychmiastowe odbicie w notowaniach. Jednakże za ich wynikiem za Q2 kryje się tylko i wyłącznie efekt przeszacowania wartości krótkoterminowych aktywów finansowych (w tym wypadku posiadanych przez nich akcji spółki All in! Games S.A.), które Synerga.Fund zaklasyfikowała teraz jako inwestycje krótkoterminowe przeznaczone do obrotu, co pozwalało im odnosić zmianę wyceny inwestycji bezpośrednio na wynik finansowy. Gdyby zaklasyfikowali te akcje jako inwestycje długoterminowe i wyceniali je w wartości godziwej, to aktualizację wyceny musieliby ująć jako wzrost kapitału/funduszu z aktualizacji wyceny (nie poprzez wynik), a tym samym teoretycznie wykazaliby stratę netto w wysokości straty z działalności operacyjnej, tj. -36 tysięcy (plus/minus implikacje podatkowe takiej teoretycznej sytuacji). Podobnie byłoby, gdyby zaklasyfikowali je do inwestycji długoterminowych, które wyceniają w cenie nabycia pomniejszonej o trwałą utratę wartości (co miało miejsce w przeszłości, patrz: następny paragraf). W porównaniu do poprzednich kwartałów pod względem wyniku operacyjnego – nihil novi.

No dobra, ale w takim razie dlaczego w sprawozdaniu za pierwszy kwartał nie było tego widać? Bo w pierwszym kwartale Synerga.Fund owe akcje klasyfikowała właśnie jako inwestycje długoterminowe (które wyceniała w cenie nabycia pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości) i jednocześnie All In! Games w kwietniu (które wtedy występowało pod nazwą ALL IN! GAMES) przeszło fuzję z innym podmiotem. Dopiero w drugim kwartale Synerga przeklasyfikowała te aktywa z długoterminowych na krótkoterminowe przeznaczone do obrotu, co pozwoliło im aktualizację wyceny ująć jako przychody finansowe.

Ów wynik jest, bądź co bądź, niezrealizowany, bo akcje All in! Games nie zostały przez nich sprzedane. Zresztą dlatego też musieli zawiązać rezerwę na podatek odroczony, a rachunek przepływów pieniężnych został „oczyszczony” korektą z implikacji aktualizacji wartości aktywów, która na ich cash flow nie miała realnego wpływu. Nawet gdyby sprzedali swój pakiet – byłaby to jednorazowa sytuacja, bo spółka prócz akcji AIG nie posiada praktycznie niczego, a jako że akcje AIG nie są nieograniczenie płynne i rozchwytywane, a ich pakiet jest relatywnie spory (7% kapitału zakładowego AIG), to zbycie ich w cenie ~27 PLN jest bardzo wątpliwe (chyba, że znalazłby się jeden kupujący, chociaż w dniu, w którym to piszę, są po 24 PLN).
Pakiet (jako jedyny większy i sensowniejszy składnik ich aktywów, bo inne są zupełnie nieistotne) był na 30.06 warty ~45 mln PLN, kiedy giełdowa kapitalizacja Synergi na dzień dzisiejszy wynosi ~93 mln PLN (przy obecnej cenie akcji, która jest niższa niż kurs z dnia wzrostów). Innymi słowy żartobliwie można stwierdzić, że kupując akcje Synerga.Fund S.A. kupuje się akcje All in! Games… tylko dwa razy drożej, niż w przypadku bezpośredniego kupna AIG.

Oczywiście nie do końca jest to prawdą, bo S.F te akcje kupili (a raczej kupił, bo ze sprawozdania widzę, że mają tylko jednego pracownika i to nie na UOPie) mniej więcej rok temu po innej cenie i przed fuzją AIG, kiedy na dzień 30.06 stały po ~27 PLN (obecnie 24 PLN), więc w teorii kupujecie tu już osiągnięty, ale niezrealizowany zysk plus ewentualną przyszłość rzeczonej spółki. Ale różnica w wysokości 48 mln PLN pomiędzy wartością ich pakietu akcji AIG a kapitalizacją i tak wydaje się być ogromna.
Co ją stanowi? Kulejąca działalność operacyjna, która przynosi stałe straty oraz ich wielkie plany związane z leczeniem stwardnienia rozsianego poprzez stosowanie komórek macierzystych nie wiem #!$%@? jestem księgowym a nie lekarzem. Co jednakże muszę wiedzieć – nie do końca jest znany status testów klinicznych rzeczonej terapii (według niektórych źródeł je przeszła, według innych jest w trakcie), a jedyne faktycznie dostępne informacje na temat statusu testów pochodzą od samego zarządu Spółki. Synerga nie jest zaangażowana w bezpośrednie opracowanie terapii, a jedynie w jej ewentualny marketing i skalowanie na świecie.

Oczywiście – jeżeli terapia okazałaby się sukcesem to sytuacja może ulec zmianie, ale na obecną chwilę pod hasłem Synerga.Fund kryją się jedynie obietnice oraz spory pakiet akcji All in! Games (które swoją drogą według niektórych są przewartościowane przed premierą gry Ghostrunner, której AIG będzie wydawcą, ale przyznam, że wycena spółek związanych z gamingiem w niektórych przypadkach przerasta moje boomerskie podejście, więc nie oceniam). Czy jednorazowe przeklasyfikowanie akcji i przeszacowanie ich wartości uzasadniało wzrost ich ceny akcji dnia 04.08 o bagatela 25-37,5%? To już pozostawiam każdemu do indywidualnej oceny.

inb4 no dobra, gottagetagrip2020, skończ pie*dolić, w końcu kupować czy sprzedawać XD

tl;dr – warto zajrzeć w papiery przed wzięciem chwilówki na kolejne gorące akcje, widząc wzrost wyniku o kilkadziesiąt tysięcy procent. Wczytywanie się w politykę rachunkowości spółki do ciekawych nie należy i często nie bywa nawet potrzebne, ale może oszczędzić komuś strat, nawet podczas tej durnej koronahossy. Najlepiej kwestionować wszystko, co się przeczyta w internecie, bo nieswoimi pieniędzmi najłatwiej jest dysponować.


#gielda #inwestycje #inwestowanie #newconnect #gpw #finanse #ciekawostki
Nie wiem czy #gruparatowaniapoziomu ale jak coś to piszcie, to usunę ten tag.
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gottagetagrip2020 ładnie napisany post.

apropo Januarego. Zastanawia mnie kto się zapakował się w akcje Top Level Tennis, widząc że JC posiada tam udziały i sądząc że kurs spółki odpali w dlugim terminie.
  • Odpowiedz
@Veritas_liberabit_vos: Podobnie "sketchy" sytuację mamy ze Śląskimi Kamienicami S.A. (które ostatnio Ciszewski przechrzcił dumnie na Berg Holding S.A.), które są typową deweloperką zajmującą się renowacją kamienic, przy czym ostatnio ogłosili, że będą wchodzić w budowę farm fotowoltaicznych. Prócz planów i listu intencyjnego o współpracy z Columbusem (?) nie ma żadnych konkretów.

W praktyce wyglądało to tak, że sam boom na fotowoltaikę, zmiana profilu działalności spółki, nazwisko Ciszewskiego i pozycja rynkowa
  • Odpowiedz
@gottagetagrip2020: a propos cdr. Skąd decyzja o szortowaniu ich akcji? Poważnie pytam będę wiedział kiedy nie szortować xd. Ja ogólnie myślałem o szortowaniu przed premierą cp2077. Jakby im #!$%@? wyszło to przy najmniej z hajsu bym się cieszył xd.
  • Odpowiedz
@gottagetagrip2020: czy taka reklasyfikacja modelu wyceny instrumentów finansowych jest w ogóle zgodna z MSSFami? Przecież taka zmiana sposobu wyceny może być zastosowana tylko jeżeli będzie to przedstawiać pełniejszy obraz spółki, a tu nie ma żadnych przesłanek ku temu.

E: a co do CDR to życzę powodzenia w shortowaniu. Nic mnie tak nie cieszy jak czerwień na największej polskiej spółce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Yolanty: Niespecjalnie pamiętam już jaki miałem tok myślnia, ale pamiętam, ze gdy zacząłem je shortować latem AD 2019, kiedy to ich akcje były shortowane też przez dwa duże fundusze. Dosłownie kilka dni później jeden z nich wyszedł z pozycji, przez co wszyscy się hurraoptymistycznie rzucili na CDR (otwarcie było z luką), a że byłem ostro zalewarowany i że miałem niski margin, to margin calla i stop out dostałem praktycznie jednocześnie
  • Odpowiedz