Wpis z mikrobloga

Codzienne refleksje - 9 sierpień 2020

Refleksje uczestników AA dla uczestników AA

..…OSÓB KTÓRE SKRZYWDZILIŚMY…

…i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.

12 Kroków i 12 Tradycji, str.78

W Kroku Ósmym mowa jest o wszystkich osobach, które skrzywdziliśmy. Nie mogę umieścić na liście tylko wybranych nazwisk ani nikogo pominąć. Mają się na niej znaleźć wszyscy, którym wyrządziłem krzywdę. Od razu widać, że Krok ten wiąże się z przebaczeniem – bo jeśli nie będę gotów komuś wybaczyć, to nie umieszczę jego nazwiska na liście. Zanim przystąpiłem do sporządzania jej, odmówiłem krótką modlitwę: “Przebaczam wszystkim, którzy mnie skrzywdzili – kiedykolwiek i w jakichkolwiek okolicznościach”.

Gdy odmawiam modlitwę “Ojcze nasz….”, dobrze mi robi chwila zadumy nad jakże ważnymi słowami: jako i my… “I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

“Jako i my” oznacza tu: “w taki sam sposób, tak samo”. Proszę, by przebaczono mi w taki sam sposób, w jaki ja przebaczam innym. Jeśli żywię do kogoś samonapędzającą nienawiść lub urazę, to odmawiając ten fragment modlitwy, powinienem prosić Boga, aby tchnął we mnie ducha przebaczenia.

#codziennerefleksje - obserwuj, aby otrzymywać powiadomienia lub zablokuj aby ich nie widzieć ;)
#alkoholizm #aa #refleksja #gusla #refleksjanadzis #refleksjazranajaksmietana #narkotykizawszespoko #narkotykiniezawszespoko

Tematy przewodnie na lipiec:

Krok ósmy - Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
Tradycja ósma - Działalność we wspólnocie powinna na zawsze pozostać honorowa; dopuszcza się jednak zatrudnianie niezbędnych pracowników w służbach aa

___________________________________________________________________
#motywacyjnytekscik na dziś ;)

Przeszłości nie można zmienić. Przyszłość jest w twojej mocy.
  • 14
@programista_1k A tak na poważnie, to jeśli masz takie podejście co do 3 kroku to nawet nie próbuj ( ͡º ͜ʖ͡º) Szkoda twojego czasu. Dopiero, jak dojdziesz do przekonania że musisz zrobić dosłownie wszystko, to nawet i 3 krok przyjdzie bez problemu. Wielu tak miało. Również ja ( ͡º ͜ʖ͡º)
@programista_1k Po 1,5 roku trzeźwości pomimo terapii i brania psychotropów życie było nie do zniesienia. Jak nie miałem myśli samobójczych jak piłem, tak w trzeźwości miałem je często. Wykorzystałem wszystkie znane mi możliwości i niby wszystko działało, ale bardzo krótko. Wtedy, postanowiłem że zrobi wszystko i spróbowałem uwierzyć. To nie chodzi o to, że masz uwierzyć już , natychmiast i tak będzie. To chodzi o gotowość spróbowania uwierzenia. Jeśli po jakimś czasie
@gikeryooo: Obawiam się, że to mocno wewnętrzny proces którego nie będę w stanie pojąć w sposób "myślowy", chociaż nie powiem - bardzo bym chciał. Dodam, że nie piję pół roku i z tygodnia na tydzień jest mi coraz lepiej ze sobą i ze swoją psychiką, mam nadzieję, że tak będzie dalej ;p

Obyło się bez nawrotów?