Wpis z mikrobloga

Hej biegacze! Bez większych przygotowań przebiegłem wczoraj półmaraton i mam w związku z tym ważne pytanie - nie wiem czy już ktoś takie zadawał, ale o ile znam kłopoty biegaczy, raczej rzadko zdarzają się takie problemy. W skrócie: jak biegać, żeby się nie #!$%@?ć? Jak ustalać sobie górne limity biegu? Wczorajszy bieg dał mi do myślenia w tym temacie.

Biegam gdzieś tak od maja - głównie interwałowo, raz na jakiś czas dłuższy dystans (około 7-8 km) w stałym tempie. Ostatnio zaliczyłem blisko miesiąc przerwy (brak czasu na systematyczne treningi) i oto co odwaliłem po powrocie:

- 7. sierpnia przebiegłem 5,5 km interwałowo (5:17/km)

- 18. sierpnia 10,75 km w stałym tempie (5:33/km) - to mój rekord dystansu od kiedy go mierzę

- 22. sierpnia 6 km interwałowo (4:51/km)

No i wczoraj (tj. 25. sierpnia) chciałem sobie przebiec jakieś 15 km, ale że biegło mi się dobrze to rzuciłem się na 21,5 km. Skończyłem poniżej 1h 59min, ogólne tempo wyszło 5:30/km. Z jednej strony jestem z siebie zajebiście zadowolony, bo okazało się, że mam większe możliwości niż się spodziewałem i podwoiłem swój poprzedni rekord. Powiedzmy sobie jednak szczerze: najmądrzejsze to z mojej strony nie było. Obawiam się, że z takim podejściem jestem na prostej drodze do zrobienia sobie krzywdy. No i tu pojawia się zasadnicze pytanie: jak ustalać sobie plan, żeby biec na miarę swoich możliwości, ale też nie przegiąć? Jest na to jakaś jasna metoda?

#pytanie #biegajzwykopem #bieganie
  • 9
@karbowski: Ja bym na Twoim miejscu teraz zwolnił trochę. Nie forsuj się, biegaj dalej, ale krótsze dystanse/wolniejszym tempem. Nie znam się za bardzo na kontuzjach, ale jak będziesz dalej się forsował to może się to źle skończyć ;__;
@karbowski:

1) Dobre buty

2) Obowiązkowe odpoczynki - rób przynajmniej dzień przerwy między biegami, żeby organizm mógł się zregenerować

3) Jeżeli jesteś w stanie przebiec półmaraton w takim tempie to spokojnie możesz robić dyszki, od czasu do czasu coś dłuższego

4) Rozgrzewka i rozciąganie
@apanKuba: no pewnie, tylko o ile krótsze i o ile wolniej? Nie chcę biegać poniżej swoich możliwości (a najwidoczniej tak było). @sayane:

1) Mam

2) Robię

3) Tak chyba właśnie będę robił, chociaż w większości będę biegał interwały. Najchętniej robiłbym interwałowo dyszki, ale do tego muszę jeszcze sporo potrenować. ;)

4) Robię