Wpis z mikrobloga

Mireczki, potrzebuje informacji w zakresie budowy domu na działce rolnej w sytuacji przepisania ziemi na dziecko, jeżeli ktoś zna temat w praktyce będę wdzięczny za pomocne info.

Mianowicie, wg. prawa na działce rolnej bez żadnych dodatkowych pozwoleń może się wybudować (dom + budynki gospodarcze) rolnik który posiada powyżej hektara ziemi, osoba fizyczna musi przekształcić ziemie rolną w budowlaną.

Jak wyglada to w przypadku kiedy ojciec rolnik przepisuje 0,6 hektara ziemi rolno-budowlanej na dziecko, które nie jest rolnikiem? Czy dziecko może wówczas w ubiegac się od razu o pozwolenie na budowę bez przekształcania działkę w budowlaną?

Dostaliśmy informacje od gminy ze ojciec rolnik powinien złożyć plan zagospodarowano działki, projekt domu i wszystkie papiery do uzyskania pozwolenia na budowę i po uzyskaniu pozwolenia może przepisać działkę na dziecko, które wówczas będzie mogło wybudować budynki zgodnie z wcześniej zaakceptowanym planem.

Wydaje się to logiczne z tym, ze przeglądając wszystkie przepisy prawne i sytuacje i opisane sytuacje związane z nabyciem ziemi rolnej pod budowę nigdzie nie znalazłem takiej tego tylu ścieżki dlatego chciałbym się upewnić ze po zorganizowaniu wszystkiego nagle nie okaże się ze jednak mimo zaakceptowanego projektu budowlanego mimo wszystko dziecko do budowy na przepisanej ziemi potrzebuje statusu rolnika.

Czy ma ktoś doświadczenia w tej kwestii lub wie czy taka droga jest formalnie akceptowalna? #budowadomu #prawo #prawobudowlane #budujzwykopem #budownictwo #dzialka #dom #rolnictwo
  • 4
  • Odpowiedz
@Kobemaster: jak nie ma mpzp to operujesz warunkami.
A ja Ci podpowiem lepiej - niech ojciec wydzieli działkę, wystąpi o wz a następnie o pozwolenie na budowę i niech on wybuduje. Formalnie oczywiście. Po odbiorze niech przepisze na Ciebie i szlus.
  • Odpowiedz
@Sckb: Jeżeli chodzi o możliwość budowy przez ojca, jest to bezproblemowe, rolnik na działce rolno-budowlanej może postawić gospodarstwo bez dodatkowych warunków. Spełnione są wszystkie pozostałe warunki do WZ bo obok jest zabudowana działka, jest dostęp do drogi. Z tym, że tutaj rozwiązanie z budową przez rodzica i przepisanie po zakończeniu niestety odpada. Dlatego szukam potwierdzenia że po załatwieniu wszystkich formalności do pozwolenia na budowę, a następnie zatwierdzeniu projektu przez gminę, można
  • Odpowiedz
@Kobemaster: to zrób tak: niech ojciec wydzieli działkę, wystąpi o WZ a następnie o pozwolenie na budowę i w tym momencie niech wszystko na Ciebie przepisze. Wprawdzie dużo latania i prostowania, bo wszystkie papiery muszą być przepisane na Ciebie ale to wtedy ty startujesz z budową
  • Odpowiedz
Super, dzięki! O to mi chodziło, ze idąc tą ścieżka wszystko będzie legalne i po uzyskaniu pozwolenia na budowę, kiedy działka zostanie już przepisana to będę mógł się normalnie budować bez konieczność uzyskania statusu rolnika. Teraz udało mi się dokopać na internecie ze jest mpzp i działki są rolno budowlane wiec można się na nich budować, wiec de facto w tym momencie ojciec może złożyć od razu wniosek o pozwolenie na budowę
  • Odpowiedz