Wpis z mikrobloga

Rok 1918 - pierwsza fala hiszpanki zabilja w Polsce okolo 490, a w US okolo 12 tys ludzi, glownie osob starszych i schorowanych.
Niedlugo po tym, druga i trzecia fala uderza glownie w osoby mlode i bedace w pelni sil powodujac na swiecie ponad 50 (wedlug niektorych zrodel nawet do 150) milionow zgonow.

Rok 2020, pierwsza fala koronawirusa, w Polsce 1664 zgony, w US 150 tys zgonow, glownie osob starszych i schorowanych.
Wykopki be like "Wprowadzac kwarantanne po to, zeby uratowac kilku staruchow ktorzy i tak umra? Nigdy!"

#koronawirus #covid19
  • 12
@piwniczak: Widzę wypowiada się człowiek elitarny, pewnie jesteś analitykiem giełdowym jeżeli takie wnioski wysuwasz. Nie widzisz różnicy w higienie osobistej i medycynie na przestrzeni 100 lat? Świat po I WŚ wyglądał troche inaczej niż teraz, ludzie chorowali, żyli w syfie, nie myli się. Jasne, że ich zabijała hiszpanka, tak samo jak zabijały ich choroby podczas wojny siedząc we własnych fekaliach w okopach. Większość zgonów teraz jest zależna od tego jak są
@przedostatnisamuraj: @Trafas: a macie jakieś inne globalne epidemie dla porównania?
Może spytam się inaczej - Jak można porównać epidemie przy 4,5 mld ludzi na Ziemie do epidemii z ponad 7 miliardami ludzi. Na dodatek kiedyś taki zarażony przemieszczał się do Europy miesiąc, a teraz leci jeden dzień. Na plus mamy lepszą kilkunastokrotnie medycynę.
@JanuszPawlik: @marek-pikador: @Trafas: @przedostatnisamuraj: to moze inaczej. Dobrym sposobem porownania "powagi" tych dwoch epidemii, biorac pod uwage ilosc populacji, ale takze jakosci opieki zdrowotnej w danym czasie, bedzie porownanie ich do sredniej, rocznej ilosci zgonow na zwykla grype.

Ilosc zgonow hiszpanki w 1918 (pierwsza fala) w USA stanowila 19% procent ilosci sredniej ilosci zgonow na grype z poprzednich lat ( @szczur_wodny: zrodlo wikipedia)
Ilosc zgonow pierwszej fali
@piwniczak nic takiego. podczas hiszpanki główynm liczonymi zgonami były zgony w miastach. na wsiach ludzie po prostu nie mieli kontaktu ze światem zewnętrznym na tyle żeby wiedzieć na co się umierało. umieralność w tamtych czasach była dużo większa jednak do opinii publicznej docierało dużo mniej danych.