Wpis z mikrobloga

Ukazała się w The Lancet prognoza pt. Fertility, mortality, migration, and population scenarios for 195 countries and territories from 2017 to 2100: a forecasting analysis for the Global Burden of Disease Study poruszająca m.in. liczbę ludności świata do 2100 r.

Szczyt liczby ludności na świecie, wg. prognoz, przypadnie na rok 2064 i wyniesie 9,73 mld, natomiast później liczba ludności na świecie powinna zacząć spadać i w 2100 r. wynieść 8,79 mld.

The global TFR in the reference scenario was forecasted to be 1·66 (95% UI 1·33–2·08) in 2100. In the reference scenario, the global population was projected to peak in 2064 at 9·73 billion (8·84–10·9) people and decline to 8·79 billion (6·83–11·8) in 2100. The reference projections for the five largest countries in 2100 were India (1·09 billion [0·72–1·71], Nigeria (791 million [594–1056]), China (732 million [456–1499]), the USA (336 million [248–456]), and Pakistan (248 million [151–427]).


[TFR - total fertility rate]

Alternatywne scenariusze (biorące pod uwagę "silniejszą" edukację przede wszystkim w zakresie płodności i antykoncepcji) zaś zakładają, iż liczba ludności w 2100 r. może wynieść nawet 6,29 mld.

China was forecasted to become the largest economy by 2035 but in the reference scenario, the USA was forecasted to once again become the largest economy in 2098. Our alternative scenarios suggest that meeting the Sustainable Development Goals targets for education and contraceptive met need would result in a global population of 6·29 billion (4·82–8·73) in 2100 and a population of 6·88 billion (5·27–9·51) when assuming 99th percentile rates of change in these drivers.


Badanie sugeruje, że wystąpi również przesunięcie wiekowe - 2,37 mld ludzi powyżej 65 roku życia i 1,7 mld ludzi poniżej 20 roku życia.

Findings also suggest a shifting age structure in many parts of the world, with 2·37 billion (1·91–2·87) individuals older than 65 years and 1·70 billion (1·11–2·81) individuals younger than 20 years, forecasted globally in 2100.


Z czego to ma wynikać? Badacze sugerują, iż kontynuacja dotychczasowego trendu w edukowaniu kobiet w kwestiach dotyczących płodności oraz dostęp do środków antykoncepcyjnych będą miały wpływ na spadek płodności i tym samym przyczynią się do powolniejszego wzrostu liczby ludności na świecie, a następnie jej spadku.

Our findings suggest that continued trends in female educational attainment and access to contraception will hasten declines in fertility and slow population growth. A sustained TFR lower than the replacement level in many countries, including China and India, would have economic, social, environmental, and geopolitical consequences. Policy options to adapt to continued low fertility, while sustaining and enhancing female reproductive health, will be crucial in the years to come.


Podano jeszcze, iż do 2035 r. Chiny powinny być największą gospodarką na świecie, jednakże scenariusz się może odwrócić i spowodować powrót Stanów Zjednoczonych do bycia na miejscu pierwszym w 2098 r.

China was forecasted to become the largest economy by 2035 but in the reference scenario, the USA was forecasted to once again become the largest economy in 2098.


O metodologii badania można sobie poczytać w artykule.

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30677-2/fulltext

#nauka #swiat #europa #polska #statystyka #spoleczenstwo #gospodarka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki

P.S. Grafika przedstawia kształtowanie się liczby ludności w zależności od scenariusza jaki przyjęto (szybszy, wolniejszy przyrost).
FakeR - Ukazała się w The Lancet prognoza pt. Fertility, mortality, migration, and po...

źródło: comment_1594802740TEKar0QAY6kOcd1ecDejEG.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
Pobozne zyczenia.

Chcialem rozbudowac moja wypowiedz, ale bym dostal etykietke rasisty, ktorym nie jestem, wiec tu zakoncze.
  • Odpowiedz
Najbardziej zyska Afryka, znacznie mniej Azja. Europa w miarę stabilnie, lekko spada. Kiedyś to Europa eksportowała nadmiary ludzi, teraz jest i będzie odwrotnie.
  • Odpowiedz
Nie wiem jaki sens mają takie prognozy gdzie nie wiadomo kiedy i jak duży może wybuchnąć konflikt światowy i jakie będzie miał skutki. I nie mam na myśli tutaj tego, że zginie duża ilość osób, ale jakieś państwa mogą być na tyle zniszczone, że znów przyrost naturalny będzie bardzo wysoki.
  • Odpowiedz
@Fake_R: Na jakimś etapie będzie też coraz większe znaczenie miała rosnąca populacja ludzi, którzy mają i przenoszą na następne pokolenie wartości prowadzące do posiadania 2-3 lub 4+ dzieci. Uważam, że populacja będzie się stabilizować, ale dominować zaczną ludzie o konserwatywnych poglądach nastawieni na odpowiedzialne życie, założenie rodziny, a nie na hedonizm. Przeżywamy teraz okres "cullingu", gdzie nowe możliwości techniczne zmieniają szanse na prokreację, tak samo nowe idee i memy w
  • Odpowiedz
to takie same prognozy, co te, które wieszczyły brak ropy, wody pitnej i innych dóbr pod koniec XX wieku, które czytałem 20 lat temu.
  • Odpowiedz
@Fake_R: A w mojej opinii spadek urodzeń nie wynika aż w tak dużej mierze z edukacji w zakresie płodności, bo nawet najbardziej zacofane baby w Afryce wiedzą skąd się biorą dzieci a z bogacenia się społeczeństwa i wzrostu poziomu życia. Bo jak są pieniądze i rozrywka to ludzie nagle sobie uświadamiają, że można robić inne ciekawe rzeczy w życiu niż wychowywanie bandy dzieciaków.
  • Odpowiedz
Pobozne zyczenia.

Chcialem rozbudowac moja wypowiedz, ale bym dostal etykietke rasisty, ktorym nie jestem, wiec tu zakoncze.


@taju: jesteś rasistą, skoro swoje teoryjski stawiasz wyżej niż badania naukowe
  • Odpowiedz
to takie same prognozy, co te, które wieszczyły brak ropy, wody pitnej i innych dóbr pod koniec XX wieku, które czytałem 20 lat temu.


@henk: Porównujesz nowoczesną publikację naukową pewnie z jakimiś artykułami w gazetach sprzed kilkudziesięciu lat. Chyba nie musze pisać jak t oo tobie świadczy xd
  • Odpowiedz
@szybki_zuk: a ty już jasnowidzu wiesz, że porównuję z artykułem z pani domu. poza tym publikacje naukowe sprzed 20 lat też były wtedy nowoczesne. chyba nie muszę pisać jak to o tobie świadczy xD
  • Odpowiedz
@henk: Tak wiem, bo nieraz tu były takie wrzucane. No tak, były wtedy nowoczesne tylko a) jestem pewien, że ich nie czytałeś b) nauka idzie do przodu, no ale hehe kiedyś to naukowcy czegoś nie wiedzieli, więc uznam że wiem lepiej, bez jakiejkolwiek znajomości tematu
  • Odpowiedz
@henk: Wykaż się i zaoraj merytorycznie ten artykuł. A nie, nie zrobisz tego bo ani tego ani wcześniejszych nie czytałeś nawet abstraktów, więc będziesz tylko szczekał.
  • Odpowiedz
@szybki_zuk: nie wszechwiedzący zuczku. Nigdy nie przeczytałem nawet reklamy na billboardzie. Jestem głupiutki jak but, pobłogosław mnie swoją mądrością.
  • Odpowiedz