Wpis z mikrobloga

Jestem na drugim roku studiów informatycznych i chciałbym zostać frontendowcem bo programowanie w C i java całkowicie mi się nie podoba.

Od czego zacząć naukę, żeby po skończenie studiów umieć pisać strony i aplikacje, złapać rok-dwa doświadczenia komercyjnego i wyjechać z tego chorego kraju?
W HTML i CSS już potrafię pisać jakieś strony ale jeszcze mam problemy z responsywnoscią.

Czy firmy za granicą patrzą na doświadczenie z Polski i od razu mógłbym kandydować na Mida po 2 latach w Polsce czy musiałbym znów zaczynać od Juniora?

#programowanie #programista15k #pracbaza #frontend
  • 20
@200pinest2 zarobki w okolicach 20k PLN (zakładam, że złotówki miałeś na myśli), to jest start dla programisty c++ za granicą, a OP wspominał, że chce wyjechać, dla porównania start dla FrontEnd developera to jakieś 11/12 tysięcy, a potem te różnice tylko rosną
@XSpeedyX: Nie mam pojęcia jak wygląda rynek C++, znalazłem na szybko takie porównanie z którego nie wynika aby Twoje stwierdzenie było prawdziwe. Myślę, że dobrzy pogramiści są zawsze w cenie i zarobki będą porównywalne jeśli się wyspecjalizujesz w czymkolwiek co jest w użyciu.

https://www.salary.com/research/salary/posting/c-plus-plus-programmer-salary
https://www.salary.com/research/salary/posting/front-end-developer-salary

W każdym razie, nie zauważyłem nigdy znaczących różnic pomiędzy zarobkami w FE, a innymi językami/dziedzinami programowania.

A wracając do pytania @xmadesio, jeśli jesteś początkującym FE,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xmadesio: Jako absolwent studiów informatycznych powinieneś celować trochę więcej niż w pisanie stron internetowych. Bo zostaniesz wywłaszczony kiedyś przez jakiegoś gościa po bootcampie.
@Antyradek: FE to nie tylko pisanie stron internetowych, np pisanie rozbudowanych aplikacji webowych, albo przerzucenie się na aplikacje mobilne (instagram jest napisany w react native); pisanie aplikacji desktopowych w np w electronie to też FE (visual studio code, slack)

FE jest elastyczny, pisząc raz komponenty np w react można wykorzystać je w aplikacji desktopowej albo mobilnej

a nawiązując do stron internetowych: od czegoś trzeba zacząć
@Antyradek: kolega mówi o zostaniu frontendowcem, Tobie pomyliło się chyba z web developerem. aktualnie frontendowiec tak jak wspomniano może robić i apki mobilne, desktopowe, a jakby się uparł to i na xboxa napisze. jeśli jesteś słaby w swojej dziedzinie to każdy Cię wywłaszczy, nieważne czy piszesz w JS czy w C.