Wpis z mikrobloga

Jak to jest, że niektóre książki nie są dostępne w nowym wydaniu i ich stare wydania osiągają na allegro jakieś kosmiczne ceny? Jaki jest problem zrobić dodruk? Nie opłaca się? Jak zamawiam jakieś książki angielskojęzyczne z amazona, to często znajduje informacje, że zostały wydrukowane w jakiejś drukarni we Wrocławiu. Czyli książka nie idzie z za granicy nie wiadomo skąd, tylko amazon daje zlecenie do lokalnej drukarni i się robi książeczka( ͡° ͜ʖ ͡°) tak przynajmniej mi się wydaje.
#ksiazki
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@m00n:

Jaki jest problem zrobić dodruk? Nie opłaca się?


Dokładnie tak. Wszystko zależy od popularności danego autora, tytułu czy ogółem gatunku. Jak nie ma dużego zainteresowania książką, to wydawnictwo nie będzie ryzykować jej dodruku.
  • Odpowiedz
@cyberpunkowy_neuromantyk: Bardziej mi chodzi o druk na żądanie niż masowy dodruk w tys. egzemplarzy. Nawet jeśli cena miałaby być o 50% wyższa to jaki to jest problem? Składasz zamówienie na książkę X, która normalnie w masowym druku kosztowałaby Y, płacisz Y+marża za druk na żądanie i wszyscy są szczęśliwi.
Czasem zamawiałem na amazonie książki tak egzotyczne, że nie sądzę że kupiło je więcej niż kilka tys. osób na całym świecie.
  • Odpowiedz
@Samol94: No i to jest bardzo dobre rozwiązanie, zakładam w takim razie, że mają zawarte jakieś stosowne umowy o prawa do danej książki i mogą ją wydrukować w dowolnym miejscu na świecie.
  • Odpowiedz
  • 1
@m00n jeszcze dochodzi kwestia umowy jaką wydawnictwo podpisało z autorem, często firma musiałaby podpisać nową umowę z autorem na dodruk.
  • Odpowiedz
@BrakPomysluNaNick: No właśnie o to chodzi, przecież z masówką nie ma problemu jeśli chodzi o dostępność tytułów. Często są to jakieś takie egzotyczne tytuły. Przykład: książka, która stała się bardziej rozpoznawana dzięki filmowi Matrix.
"Symulakry i symulacja"
W jęz. angielskim nie ma problemów z tym tytułem. U nas nie ma szans na dodruk (pisałem do wydawnictwa) Podejrzewam, że tytuł na tyle specyficzny, że po angielsku nie dam rady jej przyswoić.
  • Odpowiedz
@m00n: no taki problem że kupi to kilka osób na krzyż więc się nie opłaca w to bawić wydawnictwu a po drugie tak jak napisali wyżej - na pewno wygasła licencja i dla tej garstki która chce sobie dodrukować musieliby ją odnowić.
  • Odpowiedz
@BrakPomysluNaNick: IMO wszystko idzie rozwiązać, szczególnie jak to jakieś małe wydawnictwo więc nie może sobie raczej pozwolić na wybrzydzanie. Skoro poprzednie wydanie zeszło w cenie 33zł a raczej popyt też był niewielki to nie widzę na prawdę, żadnych powodów, żeby teraz miało nie się nie opłacać po cenie x4
Nie widzę, też problemu zrobić usługi preorderu, gdzie powiedzmy ustalamy opłacalność zamówienia przy danej cenie za druk i zbieramy zamówienia. Wtedy
  • Odpowiedz
@BrakPomysluNaNick: Sam bym chętnie skorzystał z usługi, gdzie mogę sobie zrobić customowe wydanie danej książki. Wybieram tytuł, jakość papieru, typ okładki, język, składam zamówienie i za jakiś czas kurier dowozi świeżutką książkę( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@m00n: Pracuje w drukarni przemysłowej (co prawda nie książki ale magazyny etc) i to naprawdę nie jest takie proste jak myślisz. Myślisz że uruchomić prasę drukarska i ja obsłużyć to jest 5 minut roboty? Otóż nie ;) dlatego przy zamówieniach są minimalne ilości kopii które są wymagane żeby to się w ogóle opłacało. Za 120zl nikt Ci nawet nie spojrzy na to bo faktyczny koszt wydrukowania profesjonalnego książki to podejrzewam
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@m00n: wszystko rozbija się o prawa autorskie do danej książki. Czesto drukarnia nie będzie się czepiać jak dasz jej ebooka w pdf gotowego do druku, a finalnie odbierzesz książkę. Jedna sztuka twarda oprawa, 300 stron wyszła mi okolo 100zl+dostawa.
  • Odpowiedz
@BlackTabby: Ale przeczytaj dokładnie mój poprzedni komentarz. Nie mówię o drukowaniu jednej kopii, tylko ustaleniu ceny za druk całościowy. Np. obliczamy, że opłaca nam się od wydrukowania 1000 egzemplarzy. Robimy zbiórkę na druk ustalamy cenę na 100 zł, jak będzie sporo więcej chętnych to można cenę obniżyć albo wydrukować więcej.
  • Odpowiedz
@m00n: Próbuj, ale nadal twierdzę że wyjdzie ten sam koszt finalnie co tego unikatu ( ) + jesteś pewien że znajdziesz tyłu chętnych na tą książkę?
  • Odpowiedz