Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Skończyłem bootcamp i zostałem z niczym.

Zachęcony wizją dosyć niezłych zarobków, obiecankami na pierwszym spotkaniu organizacyjnym dotyczącym bootcampu postanowiłem w to wejść. Pokazywali nam w prezentacjach posty z grup facebookowych ile zarabiają specjaliści, mówili, że rekruterzy poszukują programistów, jeszcze tekst, że w Polsce brakuje 60 tysięcy programistów. Wszyscy, którzy byli na prezentacji byli zachwyceni i gotowi zmienić swoje życie. Miałem trochę problem z przyswojeniem materiału bo to wszystko szło szybko i intensywnie ale jakoś się udało. Pierwsze rozczarowanie to etap poszukiwania pracy. Miały być rozmowy rekrutacyjne i zaproszenia a nagle cisza. U reszty z grupy podobnie. Raz nawet usłyszałem, że ludzie po szkołach programowania nie są mile widziani w większości firm. Mam też znajomych na studiach i niektórzy też nie mogą znaleźć pracy. Jak to w końcu jest? Byłem na targach pracy i zauważyłem, że mało która firma szuka ludzi na staż. Firmy przychodzą na uczelnie i oczekują już doświadczenia. Tak wygląda rynek juniora?

#pracait #programowanie #gorzkiezale #naukaprogramowania #informatyka #programista15k

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5f0b4dc8e270c575295b91aa
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę

[==============..........................] 36% (85zł/235zł)
Uzbieraliśmy już na 2 lat działania AMW!
  • 26
@AnonimoweMirkoWyznania a masz jakieś inne doświadczenie zawodowe, referencje, coś? Nie znam chyba nikogo, kto by się dostał przez pracuj albo zagadanie od rekrutera na dobre stanowisko juniorskie. Zawsze było to polecenie albo awans w dotychczasowej pracy. HR szuka raczej ludzi z doświadczeniem i na seniora za pensję juniora.
@AnonimoweMirkoWyznania: Też skończyłem bootcamp. Pracę znalazłem od ręki, po 3 miesiącach 1,5k podwyżki, bo dostałem się jeszcze do 2 innych firm. Mija mi 6 rok.
Może za mało pracy włożyłeś w A - zrozumienie, B praktycznie nauczenie się programowania? Nikt za ciebie tego nie zrobi.
@gaily: Jakość juniorów też spadła. Kiedyś jak szedłeś pogadać o junior devie czy testerze, to coś tam kumałeś i byłeś kawałkiem gliny do ulepienia. Teraz połowa tego towarzystwa co przychodzi na rozmowę, nie ma absolutnego pojęcia o temacie poza powierzchownym przeleceniem wiki, i jest święcie przekonana, że to pracodawca ma od 0 nauczyć WSZYSTKIEGO. Zaangażowania, zainteresowania, proaktywności brak.
@lolomanoloo: nie iść? Programista, który płaci za widzę dostępną za darmo do znalezienia w 5 minut jest skreślony na starcie. Zrób sobie jakiś kurs na coursera/edx i zrób z 2-3 projekty na githubie. Gwarantuję Ci, że Twoje CV zawsze będzie wyżej niż osób, które zapłaciły za kurs 15k i to ich jedyne osiągnięcie
@AnonimoweMirkoWyznania: potrzeba specjalisty a nie kogos po kursie udemy przeprowadzenego na zywo. Jak okrutnie to nie zabrzmi to niestety prawda. Im dluzej w tym siedze tym wiecej wiem czym sie rozni "ekspert" od "klepacza kodu", na klepacza kodu sie zalapiesz gdzies, i nawet godnie pozyjesz ale nie dobijesz do takich zarobkow jakimi jestes kuszony z kazdej strony. To tylko moja opinia po 3 latach jako programizda, i raczej sie zaliczam do
MglistyKat: @andale:

U mnie odrzucamy wszystkich bez doświadczenia. Trzeba tych projektów trochę naklepać


Mówisz o projektach komercyjnych, czy takich prywatnych/hobbystycznych? Bo jeśli o komercyjnych, to jak twoim zdaniem osoba po studiach ma nabrać doświadczenia, jeśli w wielu miejscach wywalają CV bez formalnego doświadczenia? Trochę błędne koło, bo żeby dostać pracę (zdobyć doświadczenie), to trzeba mieć najpierw doświadczenie (nabyte w pracy).

Zaakceptował: LeVentLeCri

@AnonimoweMirkoWyznania:

Pokazywali nam w prezentacjach posty z grup facebookowych ile zarabiają specjaliści, mówili, że rekruterzy poszukują programistów, jeszcze tekst, że w Polsce brakuje 60 tysięcy programistów


Brzmi jak wykład wstępny w SDA XDDD

2-3 projekty w repozytorium, które nie są po prostu kopią jakiegoś tutoriala i masz znacznie większe szanse dostać się na junior deva niż inni.
@AnonimoweMirkoWyznania: To w takim razie niech bootcampy które tak mamiły Wannabe niech teraz zwracają kasę. Proste. A cały ten rynek IT to wbrew jakimkolwiek pozorom jest hermetycznie zamknięty. Środowisko programistów zresztą także, gdyby było inaczej to za wiedzę nie trzeba by było płacić i każdy by się chętnie nią dzielił. Niestety jest inaczej.