Wpis z mikrobloga

@zordziu:

I znowu pomyłka kolego.

Tunel, który prowadziłby do ekspansji na północ to były tunel do szwecji... tunel który miałby prowadzić do ekspansji na zachód to byłby tunel do niemiec...

Będą budowali tunel na wschód ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@zordziu:

Też nie wiem, budowanie tunelu tam gdzie samo gęste idzie, by przebić do kolejnego samego gęstego? Chyba że planują ominąć rodzimy rynek świń i szykują się na Litwę/Białoruś? A tam to już tylko Łukaszek albo halucynacje z niedożywienia. Nie ogarniam ich.
@Szokatnica: jak dla mnie rzeka, bo cieśniny mają nazwy przymiotnikowe lub rzeczownikowe w dopełniaczu (Cieśnina Meksykańska, Cieśnina Magellana, Cieśnina Bransfielda), a tu jest w mianowniku jak rzeki (Wisła, Warta, Wkra). Wyjaśnienie z dorzeczem o powierzchni powyżej 100km2 też nie jest zbyt jasne, bo wg tego masa rzek traci statut jeśli nie wpada do morza.
@eloar:

A nie no tak, faktycznie nazwa przymiotnikowa lub rzeczownikowa w dopełniaczu... zapomniałem, że w zarządach, urzędach morskich same debile siedzą i nie wiedzą na jakim rejonie się poruszają... ale Ty to wiesz, bo większość ludzi błędnie to nazywa to faktycznie tak jest :)

Nie tylko o dorzecze chodzi, chodzi też o to, że łączy dwa akweny wodne :)
@Szokatnica: są rzeki mające źródła w jeziorach lub przez jeziora przepływające i wpadające do innych jezior czy do mórz czyli w efekcie łączą dwa (lub więcej) akwenów wodnych. Wg tego Odra między Dąbie a Roztoką nie jest już rzeką a cieśniną, bo łączy dwa akweny wodne.

Czy cieśnina Świna ma nurt?
@eloar:

Przepływ wody jest tam na pewno, ale jaki? To nie wiem, znalazłem tylko o sytuacjach sztormowych:
https://www.ums.gov.pl/przetargi/nieograniczone/2016/siwz_07062016_z10.pdf

Możesz tam zajrzeć i poszukać bo jest to charakterystyka tamtejszych wód.

Gdzie jest też taki fragment:

6.2.Charakterystyka wód Zalewu Szczecińskiego w rejonie ujścia do cieśnin i Kanału Piastowskiego.Rzeka Odra odprowadza swoje wody do morza Bałtyckiego przez Zalew Szczeciński oraz trzy cieśniny łączące Zalew z Zatoką Pomorską, tj. Pianę, Świnę i Dziwnę. Cieśnina Świny
@Szokatnica: czyli jest częścią delty odry... ciekawe w takim razie czy Wisła Martwa i Wisła Śmiała są też cieśninami, bo znalazłem tylko info że są "ramionami ujściowymi".