Wpis z mikrobloga

@dac_oficjal "W te poranki, w które trudno jest ci wstać, przypominaj sobie: budzę się do przeznaczonej człowiekowi pracy. Dlaczego więc denerwuję się, że będę zajmował się tym, co czego zostałem stworzony? Rzeczami, dla których znalazłem się na świecie? Czy zostałem stworzonya po to, by kulić się w cieple pod przykryciem? To bardzo przyjemne. Czy zostałem więc stworzony do przyjemności? Mówiąc krótko do bycia rozpieszczanym czy do wysilania się?" - Marek Aureliusz, Rozmyślania , 5.1

Hmm może dlatego, że człowiek nie został stworzony do pracy? Sensem istnienia nie jest praca + praca jest środkiem do celu a nie celem w samym sobie itpe itede. Za czasów zbieracko łowieckich człowiek był stworzony do zbierania, polowania, przetrwania i resztę czasu przeznaczał na odpoczynek.

Wyobraźmy sobie Anglię rok rewolucji przemysłowej, dzieci pracujące przy fosforze (tworzenie zapałek) 16 godzin dziennie i ten cytat. Albo ludzi pracujących w Januszexach za minimalną. To jest dramat powiedzieć komuś takiemu, że został do tego stworzony... Xdd

A co do ostatniego cytatu odpowiedział bym, że tak, że każdy z nas dąży do paznokci i unikania cierpienia, taka już nasza wewnętrzna natura, a że życie narzuca człowiekowi pracę to już inna kwestia (i że ta praca może dać pieniądze i spełnienie - co w ostateczności i tak prowadzi do przyjemności).

Najlepszy jest i tak złoty środek - jak można i chce się spać to spać, jak chce się pracować to pracować a najlepiej pracować w takich warunkach które rzeczywiście mogą przywoływać codziennie myśl - do tego zostałem stworzony...

#filozofia #stoicyzm #dailystoic
  • 11
@konieC_Cywilizacji
@hellgihad dobrze napisał, źe tu nie chodzi dosłownie o pracę jako Twoje źródło pieniędzy. Moim zdaniem Marek Aureliusz mówił o pracy jako o ilości działań, które powinniśmy spełnić, aby uzyskać pełnię szczęścia i czuć się spełnionym człowiekiem. Wracając do części, w której mówisz o ludziach zarabiających najniższą - często są to przypadki, które nie chcą się rozwijać lub boją się podjąć rękawice by zmienić coś w swoim życiu. Niestety, ale w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@konieC_Cywilizacji: tak jak już napisano wcześniej. Praca jest dzisiaj definiowana zupełnie inaczej niż w starożytności. Tu chodzi o działanie na własny rachunek. Współczesna praca w sensie sprzedawania swojego czasu za pieniądze jest czymś całkiem nowym (co mogłoby ludziom starożytnym kojarzyć się nawet z niewolnictwem). Pracę w tym cytacie rozumiem bardziej jako to co robimy po "pracy"- w czasie wolnym albo coś co robimy niby w "pracy" ale ponad "pracę", np. to