Wpis z mikrobloga

Skąd taka nagonka na wykopie na kredyty mieszkaniowe? Gdy tylko pojawia się temat od razu zbiegaja się ci co twierdza że lepiej odkładać i kupic za gotówkę.
A jak sytuacja wyglada w rzeczywistości:
Kupiłem mieszkanie na kredyt za 500k. Z czego wkład byl 100k. Kredyt jest na 30lat. Zarabiam 6k netto. Do tej pory wynajmowałem mieszkanie za 2,5k w podobnej lokalizacji. i odkładałem 1500zł. Przy tym tempie odłożyłbym 400k za 22lata, zakładając że inflacja by nie rosła, i ceny nieruchomości również, w co wątpie. W tym czasie wydałbym na wynajem 660k. Gdzie jest w tym interes? Bo albo coś przegapiłem, albo nie rozumiem logiki wykopków.
#kredythipoteczny
  • 59
  • Odpowiedz
@xigapot505: Kredyt też trzeba brać z głową, jak się wszystko przemyśli, obliczy i nie liczy się na łut szczęścia tylko ma się głowę na karku to po co płacić komuś za frajer?

Ja miałem trochę szczęścia akurat bo po tym jak kupiłem mieszkanie to zaczęli mi budować metro pod blokiem, sprawdzałem ceny mieszkań na necie i teraz to mieszkanie sprzedałbym za 1,5k pln/metr więcej niż kupiłem.

Stopy procentowe mogą pójść
  • Odpowiedz
@ChamskoCytuje: no jak nie stać ich na wklad wlasny no to co maja powiedziec xD To tak jak te sebki co twierdza ze sa fanami oldtajmerow i ze kiedys to auta mialy dusze a teraz to gowno jest no i jezdza oplem corsa 20 letnim xD
  • Odpowiedz
@ChamskoCytuje: Szczegolnie ze nie ma zadnego problemu na rynku aby sprzedac mieszkanie z hipoteka, ludzie mysla ze to uwiazanie jak lancuch a w rzeczywistosci ktos kupuje od Ciebie mieszkanie, splaca pozostalosc twojego kredytu a reszta laduje na twoim koncie, przy zalozeniu ze cena mieszkania jakos drastycznie nie zmalala.
  • Odpowiedz
@ChamskoCytuje: zawsze mnie śmieszy ten argument, że jesteś niewolnikiem kredytu i jak stracisz pracę to jesteś w dupie. A jak wynajmujesz to już nie? Jest jeszcze gorzej, bo zostajesz bez dochodu i bez mieszkania, które mógłbyś sprzedać. Jeszcze gdyby wynajem był tańszy, ale jest wręcz odwrotnie... Tak, kredyt też swoje kosztuje, ale i tak jest lepszy niż puszczać pieniądze w eter wynajmując.
Oczywiście, że najlepiej jest kupić za gotówkę. Jeśli
  • Odpowiedz
@ChamskoCytuje:
Wiesz, kredyt sam w sobie jest bardzo dobrym narzędziem dla gospodarki.
Jeśli jest potrzeba i są zasoby techniczne do jej spełnienia (moce przerobowe firm budowlanych), to kredyt po prostu kojarzy te dwie rzeczy i gospodarka się kręci.
Do tego młodzi ludzie z kredytem są bardziej odpowiedzialni - pracują i również posłusznie wnoszą wartość do gospodarki.

Jednak kredyt hipoteczny to zobowiązanie podejmowane na de facto
  • Odpowiedz
@ChamskoCytuje: a mieszkanie też w każdym momencie możesz po prostu sprzedać, czy to z kredytem czy bez.

Sens najmu jest wtedy, gdy w danym miejscu masz zamiar pozostać tylko na pewien czas lub gdy cena najmu jest rzeczywiście niska. U nas w Polsce niska nie jest i nie bedzie. W moim mieście cena najmu w najlepszym przypadku pokrywa się z wysokością raty za podobne mieszkanie. Z reguły jest znacznie wyzsza.
  • Odpowiedz
Może była to świetna decyzja, ale kilka lat temu.


@xigapot505: powiem Tobie oraz może też inni przeczytają. Kiedykolwiek by nie podchodzić do tematu mieszkania, to zawsze się myśli że kiedyś było lepiej/łatwiej itp. Jedyne co mogę zrozumieć, to zawirowania związane z wirusem. Ale tak ogólnie patrząc, to zawsze "parę lat temu było lepiej" - argument działa.
  • Odpowiedz
gdy cena najmu jest rzeczywiście niska. U nas w Polsce niska nie jest i nie bedzie.


@cienki137: zwracam tylko uwagę, że to nie jest tak że na zachodzie cena najmu jest niska - to cena zakupu jest wysoka :> ludzi nie stać by kupić to najmują, nie mają wyjścia.
  • Odpowiedz
@animuss: no nie, rzady kilka lat temu byly głupie, ale nie aż tak ekonomicznie bolesne. Teraz na prawdę ciężko stwierdzić w jakim kierunku to pójdzie - dziś idę spać, a następnego dni budzę się i dowiaduję, że są nowe zasady, w tym podatkowe, idealnie godzące w firmę w której siedzę wprowadzone przy okazji koronawirusa, a nic nie mającego z nim wspólnego.
Przy ostatnim kryzysie Polska miała wpompowywaną kasę z UE
  • Odpowiedz