Wpis z mikrobloga

Chce zasądzić na południowej ścianie domu jakiś bluszcz / pnącze. Aby zmniejszyć nagrzewanie domu w lato.

Czy ten pomysł jest rozsądny?
Jakie efekty może to przynieść? Spadek 1-2 stopnie w lato?
Jakie skutki to będzie miało w zimę?
Dom jest ocieplony styropianem, czy ta roślina nie zniszczy go?
Jaka roślinę najlepiej wsadzić?
Ile krzaków zasądzić? 1 może więcej?
O czym muszę pamiętać?
Na co zwrócić uwagę?

#ekologia #budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #domowyogrod #domzeroemisyjny #zeroenergetyczny #ocieplanie #pytaniedoeksperta #pytanie #oszczedzanie
Turysta10 - Chce zasądzić na południowej ścianie domu jakiś bluszcz / pnącze. Aby zmn...

źródło: comment_1593496178bGdCxLzq7A7Z3c0AZXif0w.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Turysta10: wysuszy go. Chyba że będziesz podlewał. Ja miałem na wschodniej scianie. To non stop okna zasłaniał plus #!$%@?ł elewacje. Ale to taki na bogato z 20 lat rósł
  • Odpowiedz
Dom jest ocieplony styropianem, czy ta roślina nie zniszczy go?


@Turysta10: Konstrukcja kratownicowa w odległości 10 cm od ściany na mocnych podporach - do przewietrzania. Do nasadzeń naprzemiennie rdest auberta, winobluszcz trójklapowy i pięciolistkowy.
Bardzo dobra osłona w lecie przed upałem, dość szybko rosną i nie boją się intensywnego cięcia.
  • Odpowiedz
Aby zmniejszyć nagrzewanie domu w lato


@Turysta10: Jesteś pewien że dom nagrzewa się przez ścianę? Jako pierwsze źródło ciepła w domu wskazałbym dach i okna.
  • Odpowiedz
@Turysta10 ziomuś nie rob sobie tego, jeśli nie masz zacięcia żeby tego cholerstwa cały czas pilnować to ci to wejdzie wszędzie, zniszczy elewacje, jak dotrze do dachu to będzie się próbowało wbić w każdą szczelinę. W tym roku pierwszy raz od 3 lat pojechaliśmy z różową na działkę gdzie zostało posadzone dzikie wino. To co zastaliśmy to była tragedia. Powrastane w rynny, powchodzilo w szczeliny pod dachem. Domek nie ocieplany ale
  • Odpowiedz
@Turysta10 jeśli chodzi o bluszcz to jakieś 2 lata temu pozbywalem się tego z całej ściany w domu (wysokie 2 piętro). Nie było jakoś tragicznie ale elewacja ucierpiała plus do tego serio masa robactwa. Okna ocalały bo co roku bluszcz był wycinany tak żeby na nie nie wchodził. No ale do rynn co roku właził i je zapychał
  • Odpowiedz
o tym nie pomyślałem że może być więcej robactwa


@Turysta10: no to pomyśl, bo będzie tego robactwa dużo więcej. W zeszłe wakacje wynająłem pokój w kamienicy, gdzie właśnie cała ściana zarośnięta była. Tyle pająków co nam właziło do mieszkania to dawno nie widziałem. Oczywiście masa pajęczyn w drzwiach/oknie jako dodatek
  • Odpowiedz