Wpis z mikrobloga

#linux #komputery
Odkopałem IBM T42 z 2x512mb i testowałem na szybkości distra (telegram + spotify + FF + Arduino IDE). Bootowane z Ventoy. Nie sprawdzałem ile ramu zjada, nie pamiętam które wspierają LUKS/LVM, testy bardzo empiryczne i niemiarodajne. Laptop będzie głównie do programowania, sprawdzania maili etc. Muszę poszukać czy na pcimcia jest jakiś lte xD

ToriOS - chyba najszybszy z testowanych, nawet na Asus eee 901 śmiga jak złe. Problem jest po rebootcie: psuje interfejsy sieciowe i pasek zadań. Zainstalowałem sobie na innym pc 32bit na 4gb i potem dd na dysk (na t42 jak i na eeepc)
Bodhi + xfce - działa spoko ale trzeba zmienić DE, bo tego wiejskiego tuningu zdzierżyć nie mogłem. Szyfrowanie LVM
AntiX - również spoko, instalował się najszybciej ze wszystkich. DVI (stacja dokująca) -> Hdmi, 1080p śmiga
Vector - śmiga ale odbiłem się bo slackowy, ale to żaden minus

Sparky - LUKS mi coś świruje, nie wiem czy hasło w ogóle wpisuję xd
Knoppix - ładnie mnie pani powitała ale potem wyświetliło tapetę i elo, nie chce mi się instalować przez CLI
Peppermint - zbootowałem, po wybraniu try/instal po chwili artefakty na górze ekranu
Puppylinux - chyba nie ma 32bit jak dobrze pamiętam

Debian i Nanolinux na później

Z ciekawostek i wynalazków: Regolith DE bazujący jak się nie mylę na i3, zajebista sprawa (test na płycie intela, q6600, 8gb ram, nV). Cała sprawa idzie o to, że okna zawsze są na widoku, operuje się przyciąganiem okien (można floatujące okno zrobić).
ALE na najświeższym mintcie coś się chrzaniło z czcionkami (???) w terminalu: mc zostawiało poprzednie zaznacznia a przy skończonym kopiowaniu prawa strona dalej wyświetlała "okno" kopiowania do czasu aż tabem nie przeskoczyłem (ślady jeżdżenia belką dalej były), terminal mi świrował. Może zainstaluję standalone, bo serio, ciekawe. Podziękowania za odkrycie dla @pyroxar

Będe robił aku na 18650 do tego (mam powiększoną baterię ale jest ona zmęczona, zwykła trzyma coś koło 1/1,5h).
  • 8
@Fostrzyk: znalazłem w klamotach 4x usb PCMCIA z dodatkowym zasilaniem - działa
Teraz tylko z LPT (db25) wyprowadzić RS232 (db9)
Znalazłem pata -> msata, dokupię dysk msata i będzie targać
Potem cdrom na kieszeń sata xD
Zrobię sobie tego IBM tak na bogato, kto mi zabroni
Fajnie jakbym mógł jeszcze wifi z BT na mpcie dokupić ( ͡° ͜ʖ ͡°)