Wpis z mikrobloga

NAWIEDZENIA WE WSI PRZYTOŃ ("Paranormalne" zamówisz tutaj z przedpremierową zniżką---> http://rcl.ink/Hw2 )

To chyba najbardziej niejednoznaczny przypadek, jaki badałem. Dlaczego? Bo dotyczy bardzo ciężkiego tematu - morderstw, jakie po II Wojnie Światowej dopuścili się... Polacy. Na Niemcach.

Pracując nad tym wątkiem natknąłem się na książkę pani Marianne Weber (wdowy po Maksie Weberze), która poruszając temat powojennej przemocy, skupiła się na przypadkach gwałtów na niemieckich kobietach. W swojej książce pisała tak:

"Zachowania Polaków i Rosjan na zajmowanych terenach wschodnich Niemiec byłyby zupełnie niepojęte, gdyby nie świadomość, że stanowiły one odwet za lata hitlerowskiego reżimu. Jak wiadomo, Hitler pragnął wyciąć w pień całą polską inteligencję, a Polaków uczynić narodem niewolników. Jest to więc wina za naszą winę."*

No i, jak się pewnie domyślacie - ten temat nie był łatwy, nawet w kontekście duchów zamordowanych Niemców, które właśnie we wsi Przytoń miałyby się pojawiać.

Podczas mojej podróży miałem okazję rozmawiać zarówno z osobami, które przedstawiały relacje świadczące o morderstwach, jak i z takimi, które im przeczyły. Najlepiej jednak pamiętam rozmowę z pewną starszą panią, jedyną mieszkanką wsi, która przeżyła przeniesienie na nowe tereny (a pochodziła z okolic Lwowa) i bardzo szczegółowo opowiedziała mi o nawiedzeniach, których we wsi Przytoń nie brakuje.

*Marianne Weber, Kobiety wypędzone, Replika 2008.

#paranormalne #horror #ksiazki #czytajzwykopem #cedrikpisze #chwalesie #urbex #ciekawostkihistoryczne
Pobierz Cedrik - NAWIEDZENIA WE WSI PRZYTOŃ ("Paranormalne" zamówisz tutaj z przedpremierową ...
źródło: comment_1592567010IFOKMLHmPNcM5gs2pIUbVW.jpg