Wpis z mikrobloga

Alpine duma Francji

A110 to sportowy samochód produkowany w latach 1962-1977 i bodaj najbardziej znany wyrób pod marką Alpine, z czasem wykupionej całkowicie przez Renault.

Piękne nadwozie berlinette (czyli coupe) zaprojektował Giovanni Michelotti, znany szerzej jako projektant kultowych Ferrari. Zostało ono wykonane z włókna szklanego przymocowanego do stalowej ramy nośnej. Silnik umieszczono z tyłu, zasysał powietrze specjalnymi wlotami w podwoziu.

Wczesne modele otrzymały czterocylindrowe silniki 1.1 z Renault 8 podkręcone przez Gordini do mocy 99 KM, późniejsze z Renault 16 o mocy 140 KM. Auto ważyło 770 kg, więc szło całkiem nieźle i wygrywało wyścigi w 1973 roku, na czele z prestiżowym rajdem Monte Carlo. W 1974 homologowano potężną Lancię Stratos i rozpoczęła się nowa era w wyścigach.

Alpine A110 produkowano równiez na licencji w Meksyku jako Dinalpine, w Hiszpanii przez firmę F.A.S.A oraz w Bułgarii jako Bulgaralpine.

#rzetelnafura
#samochody #motoryzacja #carboners #alpine
DerMirker - Alpine duma Francji

A110 to sportowy samochód produkowany w latach 196...

źródło: comment_15924659154KLCHwvFQJh31umwNG4m2m.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@DerMirker: Mnie tylko zadziwiło jak to auto jest małe, a mówię to jako posiadacz dosyć małego MX-5 :D Jak ktoś chce sobie zobaczyć na żywo to polecam La Squadra Ristorante w Katowicach - restauracja przy salonie Ferrari, jest też A110tka i kilka innych samochodów do pooglądania w środku (chociaż nie wiem czy "ekspozycja" się nie zmienia).
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: jeździłem nią przez 3 tygodnie. Najlepsze auto w jakim siedziałem. Lekka, zwarta, mocy w sam raz. W każdy zakręt wchodzisz tym dwa razy szybciej niż innym autem. Do tej pory mi się śni. Niestety, cena troche wygórowana jak za 1.8l na niskiej akcyzie.
  • Odpowiedz