Wpis z mikrobloga

Mirasy, z różową przygarneliśmy małego kitku.
Mały, głupi jak but, trochę za młody na adopcję ale sytuacja nagła (9 tygodni)
No i mam kilka pytań:
1. Kot aktualnie je suchą karmę (na wagę z zoologa) saszetki whiskasa (tymczasowo, wiem że be ale z różowym jesteśmy studentami i przez wyprawkę dla kota zostało nam 5 dych do wypłaty xD, po wypłacie planujemy kupić brit/josera, slyszałem też coś o appettite czy jakoś tak). Tu się rodzi pytanie (a nawet 2 xD) - ile taki kot powinien jeść? Pierwsze kilka dni jadł w zasadzie do syta, aktualnie trochę odchodzę od tych saszetek żeby do suchej karmy się przyzwyczaił (ale też nie wiem czy powinienem - młody kot ostatecznie, z drugiej strony te saszetki jebią niesamowicie xD).
2. Pytanie drugie, post gastronomiczne - ja wiem że dieta, wiem że mały ale czy kocie dwójki zawsze tak walą czy to minie z wiekiem/dietą? xD Kuwetę ma krytą (co prawda wyjąłem drzwiczki żeby było jej łatwiej), żwirek mamy drewniany brylujący.
3. Kot ma drapak w którym sam bym w sumie chętnie pomieszkał. Drapak to bardziej wieża, na słupkach ma linkę (bodajże sizal). Kompletnie go nie drapie - znaczy, ona w sumie nic nie drapie ale mieszkanie wynajmujemy i wolelibyśmy żeby jednak drapała drapak. Kiedy takie koty zaczynają drapać obiekty? W drodze mamy jeszcze drapak z kartonu na wszelki wypadek xD

Dorzucam #pokazkota, #!$%@? i Swędziwór niestety nie przeszły przez różową, aktualnie jest Zaraza xD
Balkon zabezpieczony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#koty #kot #zwierzaczki #zwierzeta #kiciochpyta (wyjątkowo pasuje xD)
A.....x - Mirasy, z różową przygarneliśmy małego kitku.
Mały, głupi jak but, trochę ...

źródło: comment_1592379393xFPeBHjNuiB6EUAZZ7qEFl.jpg

Pobierz
  • 90
@Archix: u mnie koty z czasem wyrabiały sobie nawyki żywieniowe, jedne wolą suchą karmę inne mokrą. Co do wody to jak masz miejsce zawsze możesz postawić druga miskę tam gdzie lubi siedzieć np. na parapecie. Próbowałem wszystkich żwirkow i najmniej problematyczny jest silikonowy ale tylko przy krytej kuwecie inaczej wala się w całym mieszkaniu przynajmniej u mnie. Na allegro możesz kupić taniej, jedna paczka przy jednym kocie wystarcza średnio gdzieś na
@Archix: Polecam zrobić tak:
Podstawa to karma sucha (polecam Applaws - bardzo dobry skład i całkiem dobra cena) - sucha karma jest polecana przez weterynarzy, bo kot musi ją gryźć, dzięki czemu przy okazji czyści sobie dziąsła
Dodatkowo (ja np. daję raz dziennie z rana) karma mokra - tutaj polecam Cosma nature (mięso z kurczaka/tuńczyka wygląda i pachnie lepiej niż 99% mięsnych dań dla ludzi)
I szczerze polecam inwestycję w fontannę
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@petla_sprzezenia: nic nie będzie mu smakowało jak je karmę ze wzmacniaczem smaku. Widziałem kiedyś badanie przeprowadzone na ludziach, którzy jedli głównie jedzenie ze wzmacniaczami smaku i normalne jedzenie zupełnie im nie smakowało. Kota trzeba przestawić stopniowo na lepszą karmę.
2 letni kot to kot bardzo młody, nic dziwnego, że jest zdrowy i pełen energii.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Archix: Pro tip nie trzeba gotować miecha, wystatczy przemyć i ewentualnie ogrzać w cieolej wodzie bo nie wszystkie koty lubią zimne jedzenie. Kot ma tak kwasne pH w żołądku że poradzi sobie ze wszystkimi ewentualnymi drobnoustrojami. No i potem, gdy pozna smak surowego łatwiej startowac z Barfem. U mnie barf stanowi 20 do 30% diety.
Na zooplus jest gotowa mieszanka suplementów Fellini Complete, ktore mieszasz z mięsem (mają jasną ulotkę dołączona
Dwójki moich kotów waliły niemiłosiernie ale kupiłem im suchą karmę Purina (nie pamietam jak dokładnie się nazywa) z cykorią żeby właśnie dwójki nie waliły tak mocno i rzeczywiście podziałało
@jackieboy: Koty w naturze większość wody wchłaniają z jedzeniem. Karmienie karmą suchą powoduje, że kot nie pobiera wystarczających ilości wody, co może prowadzić do niewydolności nerek. Drugi problem jest taki, że jeśli kot ma dostęp do suchej karmy non-stop, może to doprowadzić to otyłości i cukrzycy.

@prnppp: wysoka zawartość mięsa jest dobra, w składzie tej karmy są również dodatki odżywcze, w tym tauryna.
@Archix: kupa kota na karmię zbożowej śmierdzi bardziej niż na sensownej mięsnej, kup mi na przykład Carny animonde - jest Tania I dobra. Nie przejmuj się że niby jest dla dorosłych kotów, dostarcza to co powinna, ma praktycznie samo mięso i ma wystarczająco dużo tauryny która jest bardzo do zdrowia kotkom potrzebna.
Mirasy, z różową przygarneliśmy małego kitku


@Archix: Jeżeli kot nie jest jakimś wymagającym rasowcem, to ja swojego karmię sucha PerfectFit(750g)Junior około 13zł, pojawiły się w Lidlach i Biedronkach takie 1kg, jeszcze taniej wychodzi, mokra: saszetki Coshida z lidla (12sz 9,99) mój lubi te w sosiku. Żwirek co by zaoszczędzić w marketach budowlanych pellet drewniany 15kg około 22zł, są promocje nawet za 16. Na karmie suchej masz dawkowanie w zależności od wieku