Wpis z mikrobloga

W tym artykule Bhikkhu Analayo analizuje twierdzenia i poglądy Daniela Ingrama zawarte książce "Mastering the core teachings of the Buddha: an anusually hardcore Dharma book" na podstawie wczesnych tekstów Kanonu oraz dzieła "Visuddhimagga" Buddhaghosy (V w.) które jest standardem jeśli chodzi o medytację w tradycji Theravada.Z artykułu wynika że Ingram dokonuje wielu błędnych interpretacji i że podążanie za nim może zaprowadzić na manowce.Według słów Analayo: "The only new element is Daniel Ingram’s misinterpretation of the insight knowledges, leading to a detailed map that stands good chances to do more harm than good."

Tylko krótki fragment artykułu:

"The knowledge of rise and fall (udayabbayañāṇa), another of the insight knowledges, involves a penetrative insight into impermanence. A central function of this insight is the arousing of dispassion. Examples for this pattern can be found already among the early discourses:

'Monastics, cultivating and making much of the perception of impermanence removes all sensual lust. (SN 22.102: aniccasaññā, bhikkhave, bhāvitā bahulīkatā sabbaṃ kāmarāgaṃ pariyādiyati).'

'Cultivating and making much of the perception of impermanence enables removing all sensual craving. (SĀ 270: 無常想修習, 多修習, 能斷一切欲愛'

According to Ingram (2008/2018, p. 208), however,

'hypersexual ways of looking at the world and people are common in this territory. It is the stage most prone to creating vipassana romances … heightened libido and increases in sexual ability may be noticed during this stage. Affairs with other meditators, teachers, and other types of people become more likely … strong sensual or sexual dreams are also common at this stage.'

In this way, according to Daniel Ingram’s description, this insight knowledge can even “increase the temptation to in-dulge in all manner of hedonistic delights, particularly sub-stances and sex … craving chocolate, wanting to go out andparty, etc.”
Yet, from a normative Theravāda perspective, the thrust of this insight knowledge is rather toward dispassion and disenchantment as a logical consequence of seeing with insight that everything is just made up of changing processes."

Wołam @CarlGustavJung

#buddyzm #mindfulness #medytacja
  • 8
@kubako: Nie mam nic przeciwko różnym interpretacjom bo jak się mówi 'każdy ma swoją ścieżkę' ale w tej sytuacji jak przyglądniemy się bliżej z dbałością o szczegóły bardziej na naukowym poziomie to z punktu widzenia wczesnego buddyzmu interpretacja Ingrama to wcale nie "core teachings" Buddy jak w tytule jego książki.Patrząc się jeszcze z szerszej perspektywy jestem zdumiony jak i zainteresowany tym jak doktryny i idee zmieniają swoje pierwotne znaczenie gdy są
@Dreampilot: czytałem, fascynująca krytyka i na pewno w wielu miejscach celna (zresztą niektóre z tych myśli towarzyszyły i mi w trakcie czytania MCTB), w innych jednak mam wrażenie, że pomija wiele ważnych wyjaśnień i argumentów, o których Ingram wspomina, tak jakby ich nie było, przez co krytyka wydaje się bardzo ułomna, bo stosuje argumenty, do których Ingram dawno się odniósł. Pewnie będzie to wytykał bo odpowiedź już podobno pisze i już
@CarlGustavJung: Wiadomo że tradycyjny buddyzm przeniesiony na zachód będzie się zmieniał i ewoluował.Inny czas, miejsce, mentalność ludzi.Każdy z nas to inaczej interpretuje.U Ingrama, jak pisze Analayo, te zmiany są duże.Jakby w ogóle nie studiował tekstów źródłowych i Visuddhimaggi po to aby mieć te ogólne drogowskazy.Dlatego wydaje mi się że jego książka jest dość osobista do której trzeba podejść z dystansem.Najdziwniejsze jest to iż nadaje sobie tytuł z tradycji której wymogów po
.Jakby w ogóle nie studiował tekstów źródłowych i Visuddhimaggi po to aby mieć te ogólne drogowskazy.


On je dość często przytacza i często odnosił się do źródłowych tekstów, ale rzeczywiście, Analayo wykazał istotne różnice. Sam jestem ciekaw jak na nie odpowie.

Dlatego wydaje mi się że jego książka jest dość osobista do której trzeba podejść z dystansem


To na pewno, zresztą Ingram to podkreśla często i mówi też, że poszczególne etapy mogą