Wpis z mikrobloga

To jest moje pierwsze takie podsumowanie,więc wybaczcie błędy bo pisałem je na szybko.Dzisiaj mam taki wyciąg
tematów z dzisiejszego wydania Udalnosti z Ceske Televize więc możecie zobaczyć o czym dziś mówili w Czechach
dla porównania z Wiadomościami TVP.Ogólnie to chcę wrzucać takie podsumowania z dzienników stacji telewizyjnych
z Europy Środkowej i Bałkanów,bo interesuję się tym i w sumie to jest bardzo ciekawy temat.Będę je teraz w miarę
wrzucał regularnie.Może nie codziennie,ale mam nadzieję że znajdę na to sporo czasu.Jak nie chcecie przeoczyć
następnego takiego tekstu to obserwujcie mój tag #r2info gdzie będę to wrzucał,czasem dając jakieś
inne newsy z różnych portali.

- Rosnący w szybkim tempie wzrost wydatków państwa i rekordowy deficyt budżetu.Negocjacje minister finansów
z komunistami w kwestii poparcia zwiększenia deficytu który wynosi już 500 mld koron.
- Rozluźnienie restrykcji od 15 czerwca w tym m.in możliwość zdjęcia maseczek czy otwarcie powoli kin i teatrów
- Masakra w szkole na Słowacji.Materiał spod tej szkoły i szpitala gdzie leżą ranni.
- Dyskusja między Wielką Brytanią a Unią Europejską w kwestii ceł po etapie przejściowym Brexitu.
- Wzrost liczby obywateli Republiki Czeskiej w 2020.Ogólne statystyki demograficzne.
- Wybory uzupełniające do Senatu w Cieplicach.O mandat senatora walczy burmistrz miasta,członek ODS
z dyrektorem tutejszego gimnazjum
- Kwestia fake newsów z Chin.Materiał o sytuacji w tym kraju,kryzysie w USA jako nowej szansie dla Chińczyków.
Rozwój technologiczny i jego wpływ na większą kontrolę państwa nad obywatelami.
- Protest policji w Paryżu przeciwko oskarżeniom ich o brutalność i rasizm.
- Noc kościołów w Czechach.Koncerty muzyki organowej w brneńskiej katedrze.Materiał o kaplicy muzealnej na
Wyszehradzie.
- Premier Babis chce zlikwidować struktury jego partii ANO w Brnie.W związku z podejrzeniami o korupcję
lokalnych członków ruchu,Babis chce od nowa zbudować władze ANO w mieście i wybrać ludzi którzy nie będą mieć
niejasnych powiązań co mogłoby tylko zaszkodzić obecnej władzy i premierowi w kampanii wyborczej
do parlamentu w następnym roku.
- Afera w szpitalu Hamza w kraju pardubickim.Z magazynu centralnego wysłano tam przez pomyłkę 1 mln maseczek,
mimo zamówienia na kilkadziesiąt tysięcy sztuk.Gubernator regionu widzi awarie w krajowym systemie
dystrybucji środków medycznych,który po prostu nie działa.Dyrektor szpitala nie uważa tego za problem.
- Statystyka COVID-19 w całych Czechach
- Materiał o Czechu mieszkającym od kilkunastu lat w Chorwacji i wpływie epidemii na tamtejszy rynek
turystyczny
- Brutalny napad z nożem w praskim metrze.Napastnik miał zasłoniętą twarz maseczką.
- Lokalne podtopienia i burze z gradem.Sytuacja rolników a problem z suszami.
- Matury w czeskich szkołach.Egzaminy ustne.Dyskusja na temat rekrutacji na najbliższy rok na czeskich
uczelniach
- Kontrole policyjne na autostradach w całym kraju.Wzmożony ruch samochodowy na autostradzie D1.
- Misja czeskiego kontyngentu wojskowego w Mali oraz szkolenie malijskiej armii w czasie wojny z islamskimi
bojówkami.
- Kontrowersje związane z pomnikami Leopolda II w Belgii.Materiał na temat jego działań w Kongo i zdjęcia ofiar
jego polityki.
- Śmierć goryli w parku narodowym w Ugandzie.
- Czeski urząd telekomunikacyjny testuje prędkość internetu mobilnego i sprawdza jego dostawców.
- Otwarcie nowej remizy strażackiej w Brnie,na której otwarciu był minister MSW.
- Niemieckie szkoły w dobie koronawirusa. Problem cyfryzacji i protest rodziców w Berlinie.
- Materiał na temat badań przez ornitologów bociana czarnego
- Ostrzeżenie przed burzami w sobotę.
#tvpis #bekazpisu #gruparatowaniapoziomu #wiadomosci #czechy #r2info #europa #swiat
  • 9
  • Odpowiedz
@Rzeszowiak2: Tak wyglądają wiadomości w cywilizowanych krajach. Byłem jakiś czas temu na Ukrainie i ich wiadomości są kilka leveli wyżej. Podobny poziom propagandy do naszego jest na Węgrzech z ich regularnymi sprawozdaniami z wizyt gospodarskich Orbana na różnych zadupiach.
  • Odpowiedz
@pavlovs_dog: Osłabienie jest już od marca,ale wydaje się mi gospodarka czeska powoli już wychodzi na prostą.CZK poszła lekko w górę,ale na razie tak jak w przypadku Polski ciężko przewidzieć najbliższe miesiące.Wydatki czeskiego budżetu rosną,ale podobno właśnie komuniści już nie chcą pozwolić rządowi na więcej,te negocjacje o których wspomniałem to ostatnia próba podniesienia deficytu.Komuniści mają ważny głos bo wspierają rząd mniejszościowy ANO-CSSD w parlamencie i bez ich przychylnego oka nie ma mowy
  • Odpowiedz
@bittersweet89: Nie.Interesuję się sporo krajami słowiańskimi(głównie zachodnimi i południowymi),ale slawistą nie jestem( ͡° ͜ʖ ͡°)Czechy ciekawią mnie już parę lat,ale zawsze to jest dla mnie na drugim torze.Języki obce traktuję jako coś dodatkowego do poznawania świata,bo to nie jest jakaś moja wielka pasja ani nie mam w tym wielkich umiejętności.Generalnie to historia jest moim ulubioną rzeczą i tu mam zdecydowanie większą wiedzę( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz