Wpis z mikrobloga

Półtora roku temu kupiłem kawalerkę i czasami zmagam się z kilkoma problemami dotyczącymi wentylacji:

1.Kratka wentylacyjna zamiast zasysać,często #!$%@? powietrze do łazienki,w zimie jest to szczególnie dokuczliwe.Ostatnio w łazience często pojawiały się latające mrówki.Pomyślałem,że ściągnę kratkę-może coś tam się zalęgło.W kominie wentylacyjnym znalazłem kilka martwych owadów i prawdopodobnie pozostałości po jajach owadów,Dodatkowo wybrałem PÓŁ MISKI wysuszonych ptasich gówien.Nazbierało się tego trochę przez 20 lat.Martwi mnie cała budowa tego pionu wentylacyjnego,zatem mam pytania do ludzi bardziej biegłych w temacie.Łazienka była przerabiana pod względem rozmieszczenia wanny i umywalki i na ścianie z kratką wentylacyjną jest płyta kartonowo-gipsowa.Blok z 2001 roku.Przedostanie piętro bloku,nade mną jest tylko małe mieszkanie na poddaszu.

Przewód wentylacyjny jest okrągły,zbudowany z takich okrągłych cegieł,jest drożny,patrząc przez lusterku widać światło-ujście przewodu na dachu.Przewód wentylacyjny kończy się w łazience kawałkiem rury PCV ale ustawionej....pionowo.Pierwszy raz widzę,że przewód wentylacyjny kończy się pionowo.Rura wystaje ze ściany pionowo,na to nałożona jest płyta karton gips w której jest poziomy otwór wentylacyjny.Jednak otwór ten w żaden sposób nie jest połączony z tą rurą wentylacyjną,przez 20 lat między ścianą ceglaną a kartonowo-giposwą nagromadziło się pewnie wielu kurzu,ptasich gówien i innego syfu.Z pionowej rury cały syf leci między szczelinę ściany ceglanej a kartonowo-gipsowej.

Czy to to jest prawidłowo rozwiązane? Czy powinienem kupić elastyczny okrągły wąż i połączyć to ujście rury wentylacyjnej bezpośrednio z kratką wentylacyjną?

2.Pion kanalizacyjny.Tam niestety też nagromadziło się sporo syfu przez ten czas.Co najdziwniejsze po całkowitym zatkaniu tej rury od przewodu wentylacyjnego,również w łazience mocno wieje,jednak z pionu kanalizacyjnego.Sprawdziłem lusterkiem i okazuje się,że również widać ujście pionu kanalizacyjnego na dachu budynku.Wychodzi na to,że mam najlepiej wentylowaną łazienkę na świecie-przewód wentylacyjny + o wiele większy pion kanalizacyjny.

Teraz pytanie-czy Pion kanalizacyjny powinien mieć ujście na dachu i kończyć się całkiem sporym otworem? Tą drogą też dostaje mi się do pionu sporo syfu,który dzisiaj musiałem wybierać.Zastanawia mnie też jedna rzecz.Pion też jest zabudowany tą dziadowską płytą karton-gips,Cały pion był zapchany wełną mineralną.Po co ktoś wypychał pion wełną i czy to jest prawidłowe postępowanie? Wywaliłem dzisiaj sporą część tej wełny(tyle ile sięgnąłem łapą) Czy dobrze zrobiłem? Czy zaglądając do pionu kanalizacyjnego w dół powinienem zobaczyć otwór ciągnący się do samej piwnicy?

3.Często w łazience z prawdopodobnie pionu kanalizacyjnego wieje nieprzyjemny zapach.Nie jest to jakiś ostry zapach fekaliów ale perfumami też bym tego nie nazwał.Czy ten zapach prawdopodobnie wydostaje się z ujścia napowietrzającego kanalizację? Skoro moje mieszkanie jest blisko ujścia pionu kanalizacyjnego to przez zawirowania powietrze zapachy mogą przedostawać się do pionu kanalizacyjnego i do mojej łazienki?

Załączam rysunki poglądowe:

#wentylacja
pracze-odrzenskie - Półtora roku temu kupiłem kawalerkę i czasami zmagam się z kilkom...

źródło: comment_15919115082TDgSHjTNydGOEs86P3imV.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
Kratka wentylacyjna zamiast zasysać,często #!$%@? powietrze do łazienki


@pracze-odrzenskie: otwórz okno w pomieszczeniu najbliższym łazienki i sprawdź czy dalej dmucha zamiast wyciągać powietrze. Najprawdopodobniej masz za szczelne okna i wentylacja nie ma skąd brać powietrza.
Montaż mikrowentylacji lub niedomykanie okna (klamkę okna nie dajesz na sam dół pionowo, tylko zostawiasz zamkniętą pod kątem 45 stopni).
  • Odpowiedz
Sprawdziłem lusterkiem i okazuje się,że również widać ujście pionu kanalizacyjnego na dachu budynku.


@pracze-odrzenskie: to jest odpowietrzenie kanalizacji. Co do dmuchania, patrz wyżej. Wentylacja nie ma skąd brać powietrza, to ciągnie je z kanalizacji.
  • Odpowiedz
@pracze-odrzenskie:
1. z przewodu wentylacyjnego nie powinieneś widzieć nieba ;D źle jest u góry obrobiony, albo powinien być wykończony jak murowany grawitacyjny tzn z przelotem, lub jakąś nasadą, która utrudnia wpychanie wiatru do środka, wysokość zakończenia komina grawitacyjnego też wg normy pownno być względem kalenicy
http://www.wentylacja.org.pl/pages-77.html
np taki poradnik

2. co do wlotu to nie ma problemu, że z góry, poza tym, że murowane kanały z wlotem z boku mają jeszcze
  • Odpowiedz
W bloku jest pion kanalizacyjny w którym biegną wszystkie rury.Nie zajrzałem do kanalizacji czyli do rur tylko do Prostokątnego kanału w którym biegną przez cały blok rury kanalizacyjne i wodociągowe.Ten kanał kończy się na dachu ok 3-4 metry nad moim mieszkaniem kominem na dachu.Do cholery czy tak powinien kończyć się pion kanalizacyjny? dużym otworem w dachu do którego lecą ptasie gówna i inne syfy? czy to zgodne ze sztuką budowlaną?
  • Odpowiedz
@theodolit: 1.Nie widziałem nieba z kanału wentylacyjnego tylko światło,kanał jest drożny,bardzo czysty i pinowy(sprawdzałem lusterkiem i latarką).Ważna kwestia-czy skoro ten kanał jest idealnie prosty to znaczy,że mam osobny kanał wentylacyjny tylko od mojej łazienki a nie zbiorczy z łazienek z innych mieszkań? Jeżeli tak to wstawię sobie wentylator w ten kanał i będzie wspomagał wentylację.

3.No właśnie jak patrzyłem lusterkiem to ten pion kanalizacyjny jest zakończony sporą dziurą,sporym murowanym zadaszonym kominem
  • Odpowiedz
@pracze-odrzenskie: kiedyś kanały były wspólne ale z jakieś 20 lat buduje się 1 kanał 1 pomieszczenie. Jak by było wiele to i tak nie widać bo wloty z boku są - ale 99% osobny, Wentylatorkiem można sobie wspomagać, ale jak to wiatr nawala to i jak wentylatorem będzie wyłączony to będzie pizgać, trzeba by ten wylot obejrzeć czy jest poprawnie wykonany i ew poprawić

Przewód wentylacyjny powinien być ciągły od studzienki
t.....t - @pracze-odrzenskie: kiedyś kanały były wspólne ale z jakieś 20 lat buduje s...

źródło: comment_15919129260zWgmofDRN50D5toPxys2W.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@theodolit: 1.Ok.To kupię sobie jakiś mocny wentylator i podłączę do otworu wentylacyjnego.Jak kupiłem mieszkanie to w tej dziurze w ścianie kartonowo-gipsowej właśnie był wentylator ale nie był połączony ściśle rurą elastyczną z tą rurą pcv.Chyba ktoś to olał/zrobił na #!$%@?.

3.Jest ciągły przewód wentylacyjny i Pion kanalizacyjny chyba też.Jak spojrzę na górę widać światło,jak spojrzę w dół do pionu to rury są pozakrywane tą wełną( po cholerę jest ta wełna? wytłumacz
  • Odpowiedz
@pracze-odrzenskie: wentylator nie wentylator dużo wskazuje (z tego co rozumiem z opisu) ze to co jest nad dachem jest do bani i sugerowałbym, doprowadzić to do porządku, ale to pewnie problem ogólny budynku/wspólnoty czy coś w tych okolicach.

ja mówię jak powinno być podręcznikowo, jak wszystko jest szczelne, nie podsysa nic wody z syfonów, nie ma innych uszkodzeń to nie powinno śmierdzieć... i tyle ;)

jak nie czujesz z tych materiałów
  • Odpowiedz
@theodolit: 1.Dobra zapytam tak.Czy jeżeli śmierdzi lekko powiedzmy 2 razy w miesiącu i smród znika jak otworzę szerzej okna to interweniować czy dać sobie spokój.Wiesz muszę trafić akurat na ten moment kiedy śmierdzi i szybko zezwać gościa ze spółdzielni bo jak przyjdzie nazajutrz i już śmierdzieć nie będzie a kratka będzie elegancko zasysać powietrzę to wyjdę na wariata-mitomana :-)

2.Czytałem,że czasami wieje potrafi wiać z kratki wentylacyjnej do środka,z powodu wietrznej
  • Odpowiedz
@pracze-odrzenskie: Ad 1 ty oceniasz co Ci przeszkadza ;) Wg mnie nie powinno śmierdzieć ani 5 minut, chyba że ktoś pod oknem gnojówkę rozlewa. Wzywanie gościa gdy śmierdzi czy nie nic nie zmienia, albo elementy nad dachem wykonane są poprawnie, albo nie i to nie zależnie od pogody.

Ad 2 To jest pewien problem, ale właśnie wylot wentylacji grawitacyjnej kończy się tak żeby ograniczyć możliwość wpychania powierza w 2 stronę

Ad
  • Odpowiedz
@pracze-odrzenskie: Tak jak wspomniał kolega wyżej, nie powinieneś widzieć w przewodzie wentylacji grawitacyjnej prześwitów, chyba, że zastosowano nasadę nad wylotem. W innym wypadku dopuszczalne są tylko boczne otwory wylotowe zabezpieczone przez insektami, liśćmi itp., a sam komin powinien być zakończony szczelną czapą betonową z odpowiednimi obróbkami blacharskimi.

Z tego co zrozumiałem, to Twoja kratka jest zainstalowana poziomo na jakiejś zabudowie, która jest oddalona od sufitu. Tak być nie może. Ogólnie, kratka
  • Odpowiedz
@dyzenteria: @theodolit: Jednak nie śmierdzi z Pionu kanalizacyjnego tylko z kratki wentylacyjnej w łazience! Już kompletnie nie wiem o co tu chodzi.Może pomocne dla was będą następujące wskazówki:

1.Prawdopodobnie ujście wszystkiego czyli:przewodu wentylacyjnego łazienki,przewodu wentylacyjnego kuchni,rury napowietrzającej kanalizację i pionu kanalizacyjnego znajduje się w jednym betonowym,obszernym prostokątnym kominie na dachu.Teraz pytanie za 100 punktów:czy ujścia wszystkich przewodów mogą znajdować się w jednym kominie? czy ujścia wszystkich przewodów mogą znajdować się
pracze-odrzenskie - @dyzenteria: @theodolit: Jednak nie śmierdzi z Pionu kanalizacyjn...

źródło: comment_1594150931hwfgvEImfo3wqw2GEiXCen.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz