Wpis z mikrobloga

@Nullek: Rozszerzając odpowiedź, na opisie podany jest typ kabla. Z tego dowiesz się czy jest to wielomodowy/jednomodowy i jakie ma parametry wg. standardu wykonania (z tabel). I według tego wiesz jaką technologię transmisji wybrać.
Z napisu na kablu? ;D Zresztą odpowiem - raczej 99 abli będzie się nadawać.


@brokenik: Dokładnie, nawet przedpotopowy OM1 pociągnie 10G na 20-30 metrów :-)

Czasem nie trzeba nawet czytać oznaczeń na kablu, jak producent stosuje poprawnie kolorystykę (szary/pomarańczowy/aqua).
Btw. jak będzie po polsku aqua - wodny? morski? :-P
@barto125: Słuszna uwaga. Założyłem, że będzie bardziej sprawdzał za mufą niż przed :-)
Są też przypadki ze kabel wcale nie wchodzi do ziemi - duże budynki, serwerownie itp. - wtedy wszystko jest (powinno być) w odpowiednim kolorze nawet jak odcinki mają po kilkaset metrów. Kable trunkowe do budynków od Legranda są kolorowe jak patchcordy.
@kwitnaca-wisnia: no ale wtedy też przeważnie są wielowłóknowe, gdzie każde włókno ma inny kolor :)


@barto125: Chyba masz na myśli inny rodzaj kabla.

„Fibre trunk” o którym pisałem to kabel z dużą ilością par (nawet do 400) zebranych ładnie w kolorowym „peszlu” (żółty dla jednomodu, aqua dla OM3/4 itp. - zgodnie ze standardem) i zarobionymi już końcówkami. Używany często do połączenia dwóch lokalizacji wewnątrz budynku, jak ktoś się nie chcę
@kwitnaca-wisnia: a to się nie zrozumieliśmy, z takim rozwiązaniem nigdy się nie spotkałem, zawsze w serwerowniach widziałem coś w stylu pic related, co wchodziło do patchpanelu i dalej już krótkimi patchcordami.
W sumie to rozwiązanie co podałeś to nadaje się do podłączenia jedynie na halach/w trakcie budowy budynku, nie wyobrażam sobie ciągnąć czegoś takiego przez ściany
Pobierz barto125 - @kwitnaca-wisnia: a to się nie zrozumieliśmy, z takim rozwiązaniem nigdy s...
źródło: comment_1591882230sug6vPI3xebMecNz9pcgr6.jpg
@barto125: Jak czytam komentarze kolegów z tagu siecikomputerowe to aż mi czasem smutno jak sobie pomyśle gdzie i w jakich warunkach Wy musicie pracować :-(
Jakie ciągniecie przez ściany!? Ja w UK nie spotkałem się ani razu z budynkiem technicznym (uzywam tej nazwy celowo, bo w serwerowniach z prawdziwego zdarzenia to już w ogóle norma) który by nie miał duktów kablowych w ramach poziomu i ciągów pomiędzy piętrami właśnie żeby takie
@kwitnaca-wisnia: No ja akurat kabli nie ciągnę, ale w niejednym pomieszczeniu z rackami byłem i ok, kanały kablowe są, ale przeważnie są tak zawalone, że ciężko byłoby przeciągnąć kabel z zarobionymi końcówkami. Serwerownie ok, tam to inna sprawa.
Chociaż moim zdaniem i tak lepiej w rozwiązaniach przemysłowych sprawdza się spawanie i patchpanel