Wpis z mikrobloga

14 cech faszyzmu według Umberto Eco i dzisiejsze Wiadomości (9 czerwca 2020 r.)

1. Kult tradycji. ✓ (archiwa)

2. Odrzucenie nowoczesności.

3. Kult działania dla samego działania. ✓ (obiecujący Duda)

4. Niezgoda jest zdradą. ✓ (Grodzki i bony, Trzaskowski i Soros)

5. Lęk przed różnorodnością. ✓ (imigranci)

6. Odwołanie się do frustracji społecznej ✓ (za Tuska ludzie żebrali na ulicach)

7. Obsesja spiskowa. ✓ (grupa Bilderberg i Soros)

8. Wróg jest zarówno silny, jak i słaby. ✓ (Trzaskowski jest na spotkaniach potężnych ludzi, ale jednocześnie jest tam zapraszany tylko po to, żeby przyjąć polecenia)

9. Pacyfizm to spiskowanie z wrogiem.

10. Populistyczny elitaryzm.

11. Każdy jest kształcony na bohatera. ✓ (Duda z dziećmi)

12. Machismo i militaryzacja. ✓ (sojusz z USA)

13. Selektywny populizm. ✓ (ludzie wychwalający Dudę, wspominana bieda za Tuska)

14. Faszyzm mówi nowomowa. ✓ (pomoc rodzinom, polskie interesy, hejt na Szumowskiego)

11/14
Postaram się robić częściej.

#pisowskifaszyzm
#tvpis #bekazpisu #polityka #neuropa
  • 39
  • Odpowiedz
5. Lęk przed różnorodnością. ✓ (imigranci)


Raczej brak możliwości krytyki. Jak gardzę polskim sebiksem, nie chcę mieć z nim wspólnego i uśmiecham się gdy pałują element to wszystko jest ok. Jak element okazuje się czarny, a ja nie zmieniam poglądów to nagle jestem rasistą i ksenofobem.

@KolegaCzlowieka:
  • Odpowiedz
3. Kult działania dla samego działania. ✓ (obiecujący Duda)


@KolegaCzlowieka: Obietnice Dudy nie spełniają tego co Eco miał na myśli. Obietnice przed działaniem wręcz negują to o czym Eco w tym punkcie pisał. Działanie ma być podejmowane przed lub bez refleksji. Zresztą w ogóle obietnice mają się nijak do tego punktu.

11. Każdy jest kształcony na bohatera. ✓ (Duda z dziećmi)


@KolegaCzlowieka: To też jest naciągane. Wiadomości pokazują te dzieci
  • Odpowiedz
@Halbr: Ja bym dodał jeszcze że 12 to typowe niedbałe dobieranie sobie argumentów pod teze. Za 2RP mieliśmy sojusz z GB i też by według opa pasowało...A Umberto Eco najpewniej chodziło o włoski rewizjonizm i napadanie innych słabszych państw jak np podczas wojny włosko-etiopskiej. Mniej więcej połowa podpunktów nawet nie opiera się o rzeczywistość moim zdaniem.
  • Odpowiedz
@plushy: A teraz w takim razie powiedz mi jak ma się stworzyć działające państwo z trzech odmiennych części z trzema różnymi systemami monetarnymi,technicznymi i gospodarczymi w 20 bez użycia przymusu. Dla mnie to że 2 RP nie była w pełni faszystowska to jest sukces ( ͡° ͜ʖ ͡°). Poza tym była mowa o tym punkt 12 jest z dupy bo w ten sposób można powiedzieć że każde
  • Odpowiedz
7. Obsesja spiskowa. ✓ (grupa Bilderberg i Soros)


@KolegaCzlowieka: ze wszystkim sie zgadzam, ale tutaj jak najbardziej spiski są prawdopodobne, może nie na skale światową jak to się często opisuje, ale nie widze żadnej obsesji w twierdzeniu że Soros faktycznie ma wpływ na kształtowanie sie kultury i trendów w niektórych państwach.
  • Odpowiedz
  • 0
@RogatyKoziol ale co to w ogóle za porównanie? Wielu ludziom.sie żyło lepiej w ZSRR niż za cara, czy to znaczy że ZSRR było cacy? Czy to znaczy że przewrót majowy, gnębienie opozycji i dziennikarzy i wszechobecna korupcja i kolesiostwo było okej?
  • Odpowiedz
@KolegaCzlowieka:
punkt 3) spełnia zasadniczo każda inicjatywa PiSu, którą ta polacka partia wdraża przed policzeniem i przed skutkami:
- obniżenie wieku emerytalnego kompletnie rozjebujące finanse ZUSu
- 500+ jako program demograficzy nie działa
- przekop mierzei wiślanej w zasadzie nie wiadomo po co
- port centralny na zadupiu, który ma generować więcej miejśc pracy niż największe lotnisko w Nowym Jorku
- zniesienie obostrzeń przy piku zachorowań

Dodatkowo te karakany co chwila
  • Odpowiedz