Wpis z mikrobloga

Mirki z tagu #prawo chyba.

mam problem na terenie bloku. Blok oddany jakos poltorej roku temu i nagle się okazuje, że mamy służebność jakiegoś dwumetrowego odcinka drogi wjazdowej na osiedle. Poza naszym blokiem to jest droga dojazdowa do kilku sklepów, kościoła, stacji transformatorowej i jeszcze kilku innych działek.

Właściciel tego kawałka terenu odgraża się, że mamy mu bulić 2000zł miesięcznie albo postawi szlaban i się skończy.

Niby zostanie druga droga dojazdowa do wszystkcih działek, ale wydaje mi się że chociażby przepisy p. poż tego nie puszczą bo są momenty gdzie ona ma 1,2 szerokości. W zasadzie to nie jest droga tylko przejazd przez parking.

Czy on w ogóle ma prawo żądać czegoś takiego od nas? Czy ma prawo zablokować przejazd takądziałką? Niestety zarządca gówno robi w tej sprawie, bo dla niego najłatwiejszym rozwiązaniem jest żebyśmy ten hajs płacili bo on będzie miał temat z bani

Osobście musze się wiec tym zając bo na resztę sąsiadów też nie ma co liczyć, a w sumie mam w dupie jakieś szlabany, zasieki i czyzapory przeciwczołgowe.

Szukam jakiegoś prawnika ogarniętego w tym temacie, kto mógłby mnie nakierować jakie działanai trzeba podjąć, co sprawdzić, gdzie uderzyc i jakich argumentów użyć.

#deweloperka #geodezja #budownictwo #prawobudowlane #niewiemjaktootagowac
  • 8
@theoforos1: napisałem, że szukam prawnika ogarniającego taki temat

@gobi12: na chwile obcną bardziej mnie interesuje, żeby ktoś sprawdził czy on w ogóle prawnie ma możliwośc postawienia tam jakiegokolwiek szlabanu :)
@Aerwin: Po pierwsze sprawdź w swojej KW czy jest służebność po jego działce i jaka ta służebność jest. Jeśli jest przechodu i przejazdu, to on ma dbać o to, żeby ta służebność była wykonalna. Te dwa tysiące to on może chcieć i ty też.
@Aerwin: > Służebność gruntowa jest formą odpłatną.

Kodeks Cywilny nie ustanawia jednolitej opłaty, wynikającej z ustanowienia służebności gruntowej. W niektórych wypadkach ustanowienie służebności występuje nieodpłatnie. Dotyczy to przypadków, w których właściciel nieruchomości obciążonej rezygnuje z wynagrodzenia. W pozostałych przypadkach właściciel nieruchomości władnącej musi pokryć koszty służebności. Opłata ma charakter kompensacyjny, a nie odszkodowawczy. Oznacza to, że może być jednorazowa lub cykliczna. Jej wysokość jest z reguły określona przez biegłego sądowego, który