Wpis z mikrobloga

DYSONANS POZNAWCZY

Słyszeliście o tym? No to poczytajcie, bo warto. Gdyż jest to prawdopodobnie najważniejszy mechanizm rozumienia siebie i innych ludzi, dokonywanych wyborów i podejmowanych decyzji. A robisz to codziennie wiele razy.
Dysonans poznawczy to zestawienie dwóch elementów przy jednej decyzji/przekonaniu, które są ze sobą sprzeczne i budzą Twoje wątpliwości. Przykład prosty i czytelny: palacz tytoniu - pali, choć wie, że jest to szkodliwe. A podobnych sytuacji mamy codziennie wiele: - kupić coś z plastiku? Szkodliwe dla środowiska, ale wygodne, - pójść pobiegać, bo trochę przytyłem? Słaba dziś pogoda, może jutro,- kupić papiery wartościowe? Ryzyko spore, ale dużo można zarobić, - głosujemy na partię XYZ? – może to dyletanci i nie dotrzymują obietnic, ale za to ładnie wyglądają i chyba mniej kradną. Itd., itp.

Co ludzie wtedy robią? Dysonans poznawczy redukują. No bo trzeba jakoś własne zachowanie uzasadnić, prawda? Najczęściej dodają nowy element (palę, to prawda, ale wcale nie tak dużo, a poza tym to taaakie przyjemne). Albo modyfikują jeden ze sprzecznych elementów (nikt jeszcze nie udowodnił tak naprawdę, że kilka papierosów dziennie szkodzi; znam wiele osób w wieku 80+, które palą i mają się dobrze). Lub – najrzadziej – usuwają dysonans poprzez zmianę zachowania lub poglądu ( rzucam palenie, dysonans znika).
To był tylko skrót . A najlepiej opisuje to Elliot Aronson w książce „Człowiek istota społeczna”. To chyba najlepsza książka wyjaśniająca zasady i motywy postepowania człowieka. Polecam ją każdemu.
A jak dysonans poznawczy wpływa na Twoje życie na Twoje wybory polityczne, finansowe i biznesowe? Chcesz wiedzieć więcej? Chcesz poznać i zrozumieć? Chcesz redukować dysonans w sposób racjonalny? Obserwuj nasz profil.

#psychologia #ekonomia #biznes #polityka
  • 5
  • Odpowiedz
@m00n: ekonomia +psychologia = im większe ryzyko, tym większego zwrotu z inwestycji oczekujesz.Normalka i standard. Ale Twój mózg oczekuje redukcji stresu i maksymalizacji przyjemności czyli zmniejszania ryzyka ale zwiększania grubości portfela. A tak się nie da, więc pojawia się dysonans i proces jego redukcji.
  • Odpowiedz