Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wojniz: no właśnie nie zmieni. Kiedyś słowo nigger pewnie nie było obraźliwe. Zresztą używając określenia "n-word" i tak wiadomo co mówisz. xD To jest poziom przedszkola gdzie jakiś cwaniak wymyślił, że jak powie "kuwa" to już nie przeklina.
@wojniz: no qurwa wiem że się tak nie mówi o Murzynach,
tylko przez takie powiedzenia, określenie to nabrało nagatywnego wydźwięku.

Oczywiście, że powiedzenia te są negatywne. Masz autyzm, że tego nie widzisz? ;)
"murzyn" neutralne jest tylko słownikowo, przez powiedzenia typu "100 lat za murzynami", "robić za murzyna”, „murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść” ma wydźwięk negatywny.

@rentiever: "udawać Greka", "ruski rok", "jak w ruskim banku", "czeski film", "siedzi jak na tureckim kazaniu", "żydzić", "sprzedać do Żyda" i może przez to mamy inaczej mówić na Greków, Czechów, Rosjan, Turków i Żydów?

100 lat za murzynami

to akurat nie jest aż tak bardzo pejoratywne, bo
@sciana: rosyjski - ładnie, ruski - brzydko, przy czym Rosjanie sami o sobie mówią Ruskie, więc nawet by tego nie zauważyli. Tureckie kazanie - wykład niezrozumiały jak kazanie w obcym języku. Żydzić - to jest brzydkie i faktycznie "Żyd" nabrało pejoratywnego znaczenia, właśnie przez te powiedzenia. I to chyba najlepszy przykład - że neutralne określenie nabrało innego wydźwięku. .. dużo by pisać, już mi się nie chce. Dzięki za odp.
@rentiever: chciałem tylko pokazać, że pejoratywne są wyrażenia a nie zama nazwa. Jak użyjesz Czech, Ruski (jak dla mnie to brzmi nawet lepiej niż Rosjanin, bo Ruski to taki swojak, z którym można flache obalić), Grek, Turek czy Żyd to jest ok. I tak samo dla mnie ok jest murzyn. Swoją droga, to nawet żałuje że nie mamy podobnie neutralnego określenia na Azjatów z Dalekiego Wschodu (Chiny, Mongolia, Japonia, Korea, Wietnam).
@rentiever: nie ma takich powiedzien. Jest tylko 109 lat za murzynami ale to nie jest obraza tylko obraza dla tych o których się mówi że są 100 lat za murzynami i tu chodzi tylko o kraje afrykańskie które nie są rozwinięte zbytnio więc mówi się o faktach. I nie chodzi o murzynow tylko o właśnie niektóre afrykańskie kraje