Wpis z mikrobloga

  • 305
Zawsze chciałem sobie zbudować małą instalację fotowoltaiczną. Mieszkam w bloku i nie mam dużego dachu, który mógłbym zamienić w prawdziwą elektrownię, dlatego wybór padł na balkon. Tu mogłem wybrać montaż paneli na barierce albo pod parapetem zewnętrznym. Pierwsze rozwiązanie sprawiłoby, że balkon będzie przynajmniej w części zacieniony, druga opcja wiązała się z niższą mocą instalacji.
Panele zamontowałem na dwóch równoległych profilach aluminiowych mocowanych do elewacji. Panele są wsuwane od boku pomiędzy szyny i całość jest zamykana na końcach. Około 1cm miejsca za panelami umożliwił przeciągnięcie przewodów 2.5mm^2. Panele są łączone równolegle dając łącznie nominalnie 250W, punkt pracy z maksymalną mocą 18V. Wymuszone warunkami nieoptymalne położenie obniża moc paneli do ok. 120W w słoneczny dzień.
Energia jest gromadzona w akumulatorze 100Ah, 12V z użyciem kontrolera MPPT EPEVER 2210AN.
Do wyjścia "LOAD" kontrolera jest podpięty inwerter "czysty sinus" małej mocy do 300W. Teoretycznie taki inwerter powinien być podłączony bezpośrednio do akumulatora, dlatego jeśli przekroczę 10A poboru kontroler ładowania pdp. go odetnie. Dlaczego takie rozwiązanie? Mogę śledzić statystyki mocy pobranej i chwilową moc obciążenia.
Urządzenie wykorzystuję do ładowania hulajnogi elektrycznej i laptopa. Do ładowania telefonu wyprowadzę osobny odczep od akumulatora z użyciem przetwornicy step-down, żeby ograniczyć straty konwersji.
Instalacja powinna zapewnić mi prawdziwie ekologiczne przemieszczanie się UTO. Powody jej założenia są bardziej światopoglądowe, niż ekonomiczne. Przy okazji nauczyłem się wielu rzeczy i udowodniłem sobie, że umiem co jest dla mnie wartością nie do przecenienia.

#diy #fotowoltaika #elektronika #majsterkowanie

Więcej fotek w komentarzach.
mathmed - Zawsze chciałem sobie zbudować małą instalację fotowoltaiczną. Mieszkam w b...

źródło: comment_1590684079Iqux5Ym2oBFNyAcwZUzbeX.jpg

Pobierz
  • 55
  • Odpowiedz
via Android
  • 62
@Dawisek Myślę, że nigdy. Instalacje off-grid ze względu na skończony czas życia elementów przechowujących energię raczej się nie zwracają...
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@krampus0101 Z pewnością tak, to zależy od tego ile będę używał. W przyszłości szykuje się częstsze ładowanie UTO, bo w warunkach pandemii zbiorkom nie jest w pełni bezpieczny.
  • Odpowiedz