Wpis z mikrobloga

Zawsze chciałem sobie zbudować małą instalację fotowoltaiczną. Mieszkam w bloku i nie mam dużego dachu, który mógłbym zamienić w prawdziwą elektrownię, dlatego wybór padł na balkon. Tu mogłem wybrać montaż paneli na barierce albo pod parapetem zewnętrznym. Pierwsze rozwiązanie sprawiłoby, że balkon będzie przynajmniej w części zacieniony, druga opcja wiązała się z niższą mocą instalacji.
Panele zamontowałem na dwóch równoległych profilach aluminiowych mocowanych do elewacji. Panele są wsuwane od boku pomiędzy szyny i całość jest zamykana na końcach. Około 1cm miejsca za panelami umożliwił przeciągnięcie przewodów 2.5mm^2. Panele są łączone równolegle dając łącznie nominalnie 250W, punkt pracy z maksymalną mocą 18V. Wymuszone warunkami nieoptymalne położenie obniża moc paneli do ok. 120W w słoneczny dzień.
Energia jest gromadzona w akumulatorze 100Ah, 12V z użyciem kontrolera MPPT EPEVER 2210AN.
Do wyjścia "LOAD" kontrolera jest podpięty inwerter "czysty sinus" małej mocy do 300W. Teoretycznie taki inwerter powinien być podłączony bezpośrednio do akumulatora, dlatego jeśli przekroczę 10A poboru kontroler ładowania pdp. go odetnie. Dlaczego takie rozwiązanie? Mogę śledzić statystyki mocy pobranej i chwilową moc obciążenia.
Urządzenie wykorzystuję do ładowania hulajnogi elektrycznej i laptopa. Do ładowania telefonu wyprowadzę osobny odczep od akumulatora z użyciem przetwornicy step-down, żeby ograniczyć straty konwersji.
Instalacja powinna zapewnić mi prawdziwie ekologiczne przemieszczanie się UTO. Powody jej założenia są bardziej światopoglądowe, niż ekonomiczne. Przy okazji nauczyłem się wielu rzeczy i udowodniłem sobie, że umiem co jest dla mnie wartością nie do przecenienia.

#diy #fotowoltaika #elektronika #majsterkowanie

Więcej fotek w komentarzach.
Pobierz mathmed - Zawsze chciałem sobie zbudować małą instalację fotowoltaiczną. Mieszkam w b...
źródło: comment_1590684079Iqux5Ym2oBFNyAcwZUzbeX.jpg
  • 55
@mathmed: a nie lepiej zrobić ongrid? Bez aku, podpinasz się do gniazdka, do chyba 2kW, może być na 1 fazie. Wtedy nie bujasz się z akumulatorami, nie przejmujesz ich żywotnością, co zrobić z nadwyżką energii, bo naładujesz laptop, podłączysz TV i inne.

I robiłbym na barierce, zdecydowanie lepsza wydajność tego rozwiązania będzie.
Z mojego doświadczenia wynika, że panele są bardzo i to bardzo wrażliwe na wszelakie zacienienie. Pod parapetem, to nie
@grzemach: Prawdopodobnie masz rację jeśli chodzi o efektywność na barierce. Dziś 'wyrwałem' 300Wh, a było trochę słońca, poza tym zachmurzenie umiarkowane. Postaram się zrobić jakieś podsumowanie po czasie używania instalacji. Póki co jeszcze się jej uczę i obserwuję typowe liczby w korelacji z warunkami. To mi się przyda, jeśli pojawią się kiedyś częściowe usterki.
@vostok Zdecydowanie! Na kwiatki balkonowe też mam plan, tylko muszę trochę odsapnąć. Chcę zrobić ogród wertykalny z automatycznym nawadnianiem :-) rurki pcv i Arduino. Energia oczywiście z panelu fotowoltaicznego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mathmed: zrobiłem sobie coś podobnego na działce bez dostępu do prądu. Dwa panele 240 W ale kupiłem używane. Regulator ładowania chińczyk z PWM. Proponuje Ci jednak podpiąć przetwornice pod akumulator.. chociaż przy takich mocach może to nie ma takiego znaczenia.. ja mam przetwornice 2 kW xD