Wpis z mikrobloga

Taka #ciekawostki - nadużywanie antybiotyków jest globalnym problemem zdrowia publicznego. Stomatolodzy odpowiadają za przepisanie 10% recept na antybiotyki na świecie, z czego w 80% przypadków okazało się, że antybiotyk nie jest potrzebny.

Autorzy artykułu przypominają, że antybiotyki są tak samo korzystne jak i ryzykowne oraz najważniejsze - antybiotyki nie służą do leczenia bólu zęba.

Excessive antibiotic prescribing is a global public health and patient safety problem. Around 10% of all antibiotic prescriptions worldwide are from primary dental care, with 80% estimated to be unnecessary.


https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673619328077

#medycyna #stomatologia #dentysta #antybiotyki #nauka
  • 16
@sylwiszon: Czyli pewnie dowiedziałaś się przy tej okazji, że jesteś na niego uczulona? Czy co masz na myśli?

@thexDguy: Masz na myśli w skafandrach kosmonautów? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Różnie, są bardzo różne podejścia do tego tematu, ale z tego co widzę na różnych forach to coraz więcej osób trochę wyluzowuje. Oczywiście dalej stosowane są dodatkowe zabezpieczenia i nowe schematy dezynfekcji i sterylizacji, ale ogólnie ludzie
@maein: Bardzo dobrze :) Wskazań do przepisania antybiotyku jest naprawdę niewiele, zdrowy organizm sobie sam radzi, a najważniejsze jest działanie miejscowe. Poza tym - jak ma się zdrowe zęby to nie zdarzają się sytuacje wymagające antybiotyku (poza paroma wyjątkami).
@SkrytyZolw mam na myśli, że antybiotyk nieźle załatwił moje jelita i nawet osłona nie pomogła :) Typowe objawy, miałam infekcje pochwy i trudności z wypróżnianiem, o ile to pierwsze wyleczyłam to z drugim do dzisiaj coś jest nie tak...
@tar33: Z określeniem jaka ilość dentystów może być niedouczona, raczej bym nie przesadzała. Mamy naprawdę wielu fantastycznych specjalistów, którzy mają spory wkład w dzisiejszą stomatologię, robimy dużo badań naukowych i testujemy nowe metody leczenia, ci gorsi rzadko się zdarzają.

Pacjenci powinni być świadomi w podstawowych kwestiach zdrowotnych. Nie rozumiem czemu u nas nie ma edukacji zdrowotnej.