Wpis z mikrobloga

#pompaciepla #budujzwykopem #budowadomu #ogrzewanie Cześć, jestem na etapie kotłowni i decyzja padła na powietrzna pompę ciepła finalnie (brak gazu w okolicy). Dwa pytania do obeznanych w temacie:
1. Panasonic czy mitshubishi, ew coś innego godnego polecenia?
2. Moglibyście polecić jakaś firmę z okolic śląsk/małopolska, która zrobi cała kotłownie z głową za rozsądne pieniądze?
  • 15
  • Odpowiedz
@majkm:
1. bierz tańszą z tych dwóch, mitsu ma lepszą renomę. Na podobnym poziomie są na pewno: nibe, daikin, samsung, lg,
2. Zapytaj na FB pompy ciepła - forum

Aaaa i pomyśl od razu o chłodzeniu pompą ;)
  • Odpowiedz
Wlasnie, mitsu lepsza renoma, ale drozsza w wycenach ktore dostalem :), dalkin tez pozytywnie, ale nie znalazlem nikogo w moim regionie kto to instaluje, stad tez drugie pytanie o jakichs rozsadnych instalatorow...
  • Odpowiedz
@majkm: Ja wybrałem Panasa a instalatora z Stargardu Gdańskiego. A na tym forum co @kuncfot: proponuje to możesz spytać bo jest tam kilku instalatorów którzy wiedza o czym piszą. Bo niestety większość to z #!$%@? ego w kosmos, a jak spytasz o coś albo masz z czymś problem to można tylko przeczytać „ a kto Ci to tak #!$%@?ł”
  • Odpowiedz
zobacze, poszukam, raczej kogos z okolicy bo chce miec ich na oku i pod reka w razie klopotow. @Nobel210 zadowolony jestes z niego, to ten polecany T-cap, 1 czy 3f, z grzalka, jak dlugo juz pracuje?
  • Odpowiedz
@kuncfot: chlodzenie masz na mysli polaczenie rekuperacji z instalacja pompy? Na to troche juz za pozno, ale moze przez podlogowke bedzie sie dalo. Korzystasz z tego?
  • Odpowiedz
@majkm: nie pomyślałem za wczasu. Musiałem dokupić klimę.

Jak masz reku i gęsto podłogówkę, może się udać w ten sposób chłodzić. Nie możesz jedynie zejść z temp. poniżej ~16 stopni, bo rosa się wytworzy na podłodze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak jeszcze nie masz podłogówki zastanów się, czy do pokoi zamiast podłogą nie ogrzewać/chłodzić klimakonwektorami.
Ale to ryzyk fizyk, na prawdę ludzie piszą, że podłogówka + reku
  • Odpowiedz
@kuncfot: ja się tam nie udzielałem, jak już byłem zdecydowany na pompe i dołączyłem do tej grupy to czytałem wątki i komentarze, po roku wiedziałem do kogo warto zadzwonić. Mając dwie firmy pod nosem które montują te pompy wolałem zadzwonić do kogoś z drugiego końca Polski.
  • Odpowiedz
@kuncfot: podlogowka juz wszedzie rozlozona i zalana, instalacja reku zreszta tez. Na tym etapie to jedynie tak jak piszesz, proba chlodzenia przez podloge.. Narazie zbieram opinie nt pomp i szukam kogos kto ogarnie kotlownie zeby ruszyc z wykanczaniem powoli..
  • Odpowiedz
@majkm: Tak to ten słynny T-cap 3 fazowy. Pracuje od października 2019 wiec króciutko. A jeśli chodzi o chłodzenie to jeśli ono jest w cenie pompy to spoko. Ale niektórzy producenci chcą za to dodatkowe pieniądze to nie warto dopłacać
  • Odpowiedz
@Nobel210: u mnie niby jest ich kilka w okolicy, a na pewno wiecej o jakich nie wiem (w koncu slask/maloposka powinien byc ktos rozsadny).. Czyli rozumiem ze opcja chlodzenia w panasie jest w standardzie?
  • Odpowiedz
@majkm: Tak w standardzie. Z tego co pamietam to NIBE chyba było za dopłata ta opcja. Chłodzenie pasywne podlega to nie jest coś za co warto płacić dodatkowe pieniądze bo ono nie jest efektywne. Ale wiem od użytkownika ze jeśli uruchomi to chłodzenie i zasłoni okna to w domu jest napewno chłodniej niż na zewnątrz i o wiele wolniej się nagrzewa
  • Odpowiedz
@majkm działa od września zeszłego roku. Dom po podłogach 248m2.
Firmy ogólnopolskie które są liderami w montażu Panasa i na dodatek mają pro partnera czyli na całe urządzenie jest 5 lat gwarancji
  • Odpowiedz