Wpis z mikrobloga

Mirki, brak słów... ZUS, DG, opłacone składki za marzec 2020 - w kwietniu złożony wniosek o zwolnienie z opłacenia składek. Teraz widzę taki komunikat (z wczoraj!!!), że składki opłacone nie podlegają zwolnieniu - tylko jeśli wypełni się druczek EZS-P (lub RZS-P - bo w papierowej wersji to jest inaczej) "najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień". Termin jest dzisiaj. Przypomnę - wczoraj zamieszczona informacja. Szukam wniosku w całym portalu ZUS PUE - nie ma. Szukam w Google - nie ma. Ktoś coś poradzi?

Źródło: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/zwolnienie-z-obowiazku-oplacenia-naleznosci-z-tytulu-skladek-za-marzec-maj-2020-r_/2551396

#zus #podatki #firma #dzialalnoscgospodarcza #tarczaantykryzysowa #ksiegowosc
  • 18
@Tino przecież to od razu było wiadomo, że trzeba wniosek o zwrot do następnego terminu albo ewentualnie przeksiegują tą wpłatę na następne miesiące jeżeli dostaniesz zwolnienie. Trzeba się trochę interesowac a nie tylko machać rękami i narzekać
@hoym: Gdzie widziałeś ten wniosek? Na PUE w katalogu usług jest tylko EZS-U.

@mic_rys: Interesowałem się, info było, że przeksięgują automatycznie wpłatę na następne miesiące nieobjęte zwolnieniem.
@hoym: Pytanie tylko czy uwzględnią, skoro dzisiaj mija termin opłacenia składek za kwiecień... Na przyszłość: gdzie sprawdzałeś info? Skąd wiedziałeś, by złożyć ten wniosek? Za mnie wszystko robi księgowa, ale musiałem zmienić biuro księgowe i widzę, że nie dostaję żadnych informacji na ten temat, więc czas na zmianę biura...
@Tino: Powinni uwzględnić, było o tym chyba na stronie zusu czy w artykułach o "tarczy". Jeżeli masz księgową to oczywiście powinieneś dostać od niej info. Chyba że nie wiedziała że zapłaciłeś, ale to musisz z nią ustalić.
@hoym: @mic_rys: Dzięki. Orientujecie się w tych skrótach FUS, FUZ, FPiFGŚP, FEP? Które zaznaczyć dla zwykłej DG?

Tak, mam księgowość, niestety, którą zmieniłem 3 miesiące temu i widzę, że mam zero wsparcia z jej strony. Dzisiaj tylko dostałem pytanie czy mam decyzję z ZUS, bo nie wie czy coś ma zmienić w deklaracji... Dotychczas robiła wszystko za mnie poprzednia księgowa, ale ze względów prywatnych musiałem zmienić ;/
@Tino to żeby Ci nie odliczyła składek od podatku skoro składasz o zwrot. Przeklinaj sobie tam zakładki z lewej strony w menu płatnika i tam jest info o składnikach zusu. Z mojej strony polecam samemu trochę się orientować bo to Ty odpowiadasz a nie księgowa. Ja wszystko sam weryfikuje i mniej więcej kontroluje, mimo że mam ifirme
irki, brak słów... ZUS, DG, opłacone składki za marzec 2020 - w kwietniu złożony wniosek o zwolnienie z opłacenia składek. Teraz widzę taki komunikat (z wczoraj!!!), że składki opłacone nie podlegają zwolnieniu - tylko jeśli wypełni się druczek EZS-P (lub RZS-P - bo w papierowej wersji to jest inaczej) "najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień". Termin jest dzisiaj. Przypomnę - wczoraj zamieszczona informacja. Szukam wniosku w całym portalu ZUS PUE
@mic_rys: Dzięki za info. Sprawdzę, bo sądząc po obecnej księgowości mogę się spodziewać wszystkiego...

Przecież wszędzie o tym trąbili. Polecam zapłacić te 100-150 zł. miesięcznie na księgowość i zdjąć z siebie obowiązek śledzenia przepisów.


@beee: Tak się składam, że mam księgowość. I płaciłem jej niestety więcej, niż wspomniana przez Ciebie kwota...