Wpis z mikrobloga

Kamica pęcherzyka żółciowego jest dość częstym schorzeniem. Występuje u około 20% populacji Europy Zachodniej, częściej u kobiet. Mimo, że częstość występowania rośnie wraz z wiekiem, to może ona również dotyczyć dzieci (0,13-1,9% populacji).

Kamica żółciowa charakteryzuje się obecnością złogów w pęcherzyku żółciowym, które zbudowane są ze składników obecnych normalnie w żółci (cholesterol, jony nieorganiczne – sole wapnia, barwniki żółciowe, białka). W zależności od proporcji tych składników wyróżnia się różne typy kamieni. W krajach rozwiniętych obserwuje się kamienie złożone głównie z cholesterolu, natomiast w krajach rozwijających się najczęściej są to kamienie barwnikowe.

Możemy mieć w swoim pęcherzyku kamienie przez wiele lat i nawet o tym nie wiedzieć, jeśli nie będą one dawały żadnych objawów. Nagły, ostry ból zwany kolką żółciową jest najczęściej występującym objawem. Silny ból zlokalizowany w nadbrzuszu może promieniować do prawego barku lub okolicy międzyłopatkowej. Spowodowany jest zatkaniem przewodu pęcherzykowego przez kamień i występuje przeważnie po tłustym, obfitym posiłku. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, potliwość. Dłużej trwające zatkanie przewodu może doprowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego i wodniaka pęcherzyka (rozdęty, powiększony pęcherzyk żółciowy wypełniony jest śluzem).

Kolkę żółciową leczy się lekami rozkurczowymi (drotaweryna, hioscyna) i przeciwbólowymi (paracetamol, metamizol – ma oba te działania, NLPZ). Gorączka, dreszcze i inne poważne objawy są wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Przy długotrwałych dolegliwościach lub ryzyku powikłań rozważa się opcje leczenia chirurgicznego. Pęcherzyk żółciowy usuwa się całkowicie wraz ze znajdującymi się w nim kamieniami. Można to wykonać metodą tradycyjną lub laparoskopową. Istnieje jeszcze opcja farmakologicznego rozpuszczania kamieni cholesterolowych za pomocą kwasu ursodeoksycholowego, ale trwa ono co najmniej pół roku i bardzo często wytwarzają się nowe kamienie po odstawieniu leków.

Do czynników ryzyka rozwoju kamicy pęcherzyka żółciowego należą m.in. predyspozycje genetyczne płeć żeńska, starszy wiek, hipercholesterolemia, otyłość cukrzyca, mukowiscydoza, czynniki hormonalne i niektóre leki.

Po usunięciu pęcherzyka bardzo ważna jest dieta - niskotłuszczowa, wysokowęglowodanowa i z ograniczeniem ostrych przypraw. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej. Zaleca się ograniczyć smażenie i pieczenie, na rzecz gotowania i duszenia.

Inne fotki w komentarzach
Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/ i filmiki pokazujące pęcherzyki z kamyczkami w środku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dwafartuchy #medycyna #zdrowie #ciekawostki #lekarz #operacja #nfz #szpital #medyczneobrazki
dwa_fartuchy - Kamica pęcherzyka żółciowego jest dość częstym schorzeniem. Wyst...

źródło: comment_1589141544PCGYeS0WNYVk0Jb8hvLViF.jpg

Pobierz
  • 16