Wpis z mikrobloga

Jeśli mieszkacie w starej kamienicy, w której zachowały się jeszcze przedwojenne elementy wyposażenia, jak drzwi czy futryny, poszukajcie czy w wejściu nie widać aby charakterystycznego śladu - podłużnego, ukośnego zagłębienia, mniej więcej na wysokości 2/3 wejścia. Może być zaszpachlowane i zamalowane farbą, ale często ślad po nim jest mimo to widoczny.

Co to oznacza? Że w waszej kamienicy kiedyś mieszkali Żydzi. Niekoniecznie budynek należał do Żydów, ale musieli w nim mieszkać przez dłuższy czas, skoro był sens umieszczać w nim Mezuzę.
Mezuza to tradycyjny element hebrajski. Umieszczony w wejściu kawałek pergaminu, z zapisaną po hebrajsku modlitwą Szema Jisrael (w Starym Testamencie: Księga Powtórzonego Prawa 6,4-9 i 11,13-21), stanowiącą coś w rodzaju wyznania wiary i zapewnienia o boskiej opiece. Pergamin umieszczano w osłonce, najczęściej metalowej rurce, którą należało przymocować w wejściu lub często umieścić we wgłębieniu o wielkości mezuzy w futrynie drzwi, po prawej stronie patrząc od zewnątrz, przekrzywioną w stronę wnętrza. Częstą formą w krajach Europy, gdzie niekorzystne warunki atmosferyczne zmniejszały trwałość mezuzy, był zwój pergaminu wkładany do zagłębienia i nakrywany metalową płytką.
Wchodzący do domu wierzący Żyd dotykał mezuzy i całował dłoń. Widać w tym pewną paralelę do chrześcijańskich miseczek na wodę święconą.
Przy wyprowadzce Żydów z danego domu Mezuzę zabierano, stąd zagłębienie. Jeśli z powodu zawieruchy historycznej nie mogli tego zrobić, mezuza mogła zostać wydłubana a zagłębienie wypełnione. Znaleziska z ostatnich lat pokazują jednak, że w niektórych miejscach nakryte blaszką mezuzy po prostu zamalowywano, parę lat temu w Tomaszowie Mazowieckim odkryto w miejscu słabo widocznej wypukłości futryny nietkniętą mezuzę z dobrze zachowanym pergaminem z lat 30.
https://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/fragmenty-tory-znalezione-w-scianie-w-kamienicy-na-rogu/ar/c1-1143265

* Zamalowana Mezuza z Przemyśla:
https://www.jhi.pl/uploads/image/file/7794/full_hd_mezuza_przemy_l.jpg

* Kolekcja śladów po mezuzach z Przemyśla:
http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?t=6685
#ciekawostki #historia #zydzi #judaizm
KubaGrom - Jeśli mieszkacie w starej kamienicy, w której zachowały się jeszcze przedw...

źródło: comment_1588773709KIWlIUDXaIZdaLNPnuBonw.jpg

Pobierz
  • 109
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wszyscy
Dzięki. O mezuzach jako takich wiedziałem wcześniej, ale dziś natknąłem się na coś o nich i jak popatrzyłem na zdjęcia blizn na futrynach, to skojarzyłem, że chyba nawet coś takiego widziałem. A skoro ja znalazłem takie ślady, nie wiedząc czym są, to pewnie sporo Wykopków ma podobnie.
  • Odpowiedz
@KubaGrom: świetna idea, świetny temat, i pomyśleć co się później z takim czymś mogą działać, każdy taki przedmiot ma przecież swoją historię jeden został zniszczony, drugi zalany trzeci gdzieś tam leży na czyimś strychu w jakimś małym miasteczku w USA
  • Odpowiedz
skąd w ludziach bierze się przekonanie, że kawałek papieru, lub inny amulet, czy woda święcona ma wpływ na ich życie.
Nie jest ważne, co robią, jakich wyborów dokonują, najważniejsze, by mieć amulet.
Nawet teraz kierowcy z różańcami, czy innymi świętymi wierzą w ich moc.
Głupota ludzka nie ma granic.
  • Odpowiedz
@KubaGrom: czyli co? tak oznaczali kamienice do późniejszego odebrania?
jeśli ktoś ma pozostałości po takiej "mezuzie" i zgłosi ją, to później przyjdzie Żyd i zabierze lokum?
może post OPa to pułapka? ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@rozentuzjazmowanyteownik: ponieważ życie ludzkie niesie za sobą element losowy i nawet po wyczerpaniu wszelkich możliwych środków ostrożności może zdarzyć się wypadek który dosłownie zmiecie cię z planszy

i tak np mój ojciec był wspomnianym kierowcą i zobaczył kilka wypadków gdzie z ludzi w 2 s została kaszanka a sam uczestniczył w jeszcze 2 (nie z własnej winy) to pomimo bardzo racjonalnych przekonań chciał mieć (nawet domniemane) siły wyższe po swojej
  • Odpowiedz