Wpis z mikrobloga

Cześć, na moim blogu PasywnyInwestor.pl opublikowałem kolejny wpis dotyczący ETF'ów. Starałem się opisać ETF'y dość nieskomplikowanym językiem, by był zrozumiały także dla początkujących. Zapraszam do lektury i koniecznie dajcie znać, czy wszystko jest zrozumiałe.

https://pasywnyinwestor.pl/co-to-jest-i-jak-dziala-etf/

#gielda #inwestycje #pasywnyinwestor #etf
źródło: comment_1588748581WjfT8Do9vqoQ429NSiK1K4.jpg
  • 9
@to_nie_tak_jak-myslisz tylko w sumie czemu miałoby to pęknąć? ETFy inwestują według jakichś określonych strategii, które może przyjąć każdy indywidualny inwestor. Do tego dochodzi fakt, że duże ETFy, o których mowa, często są bardzo dobrze zdywersyfikowane, więc indeksy lecą z całą gospodarką, tak samo jak odbiją.
@to_nie_tak_jak-myslisz nadal nie bardzo rozumiem. ETFy kupują aktywa na bazie jakiejś strategii, która ma z grubsza odfiltrować te złe aktywa od tych dobrych. Po ich wynikach oceniamy, czy strategia okazała się dobra czy zła. Tak działa każdy inwestor/spekulant.

Do czego bym się bardziej przyczepił, to coraz to niższe dywidendy i sprowadzanie całego rynku kapitałowego do wymiany własności za walutę. Już teraz, dywidenda na poziomie 5% jest traktowana jako bardzo wysoka, a przecież
@Silvervend: od razu uprzedzam, że nie jestem ekspertem i mogę się mylić, ale...

ETFy kupują aktywa na bazie jakiejś strategii, która ma z grubsza odfiltrować te złe aktywa od tych dobrych


czy nie chodzi tu o to, że w przypadku ETF naśladującego indeksy kupowane są aktywa właśnie bez strategii, tylko bezpośrednio na podstawie indeksu, który np. w SP500 zależy od wielkości spółki a nie faktycznych wyników?

Nie wiem jakie są tego
@saper13 no właśnie strategią jest proporcjonalne co do wielkości spółki inwestowanie w S&P500. Strategią też jest wybranie z S&P spółek oil&gas i inwestowanie tylko w nie. Wtedy inwestujesz z myślą, że cały rejon/branża będzie szła w pozytywnym kierunku.
@Silvervend: no dobra, nazwijmy to strategią, ale czy kupowanie dużych firm tylko dlatego że są duże to dobry pomysł? Ja rozumiem, po to się kupuje 500 firm żeby się ryzyko rozłożyło i zakładamy że średnio te 500 firm urośnie. Mimo to dalej wydaje mi się że jest tu pewien mechanizm bańki. Tzn ETF kupuje duże spółki - popyt i cena rośnie - inni inwestorzy widzą wzrost i też kupują - dalszy
@saper13 dobry pomysł czy nie, nie zmienia faktu, że to strategia. A dla inwestora liczy się wynik, na który najwyraźniej od lat wpływa znacząco wielkość spółek. Mechanizm bańki bym zrozumiał, gdyby wartość ETFa znacząco przekraczała wartość jego aktywów, ale od tego są spekulanci i konkurencyjne ETFy. Co innego jest w przypadku, kiedy mamy mało płynne aktywa, jak ETFy na złoto czy ropę, bo to potrafi się rozjechać.