Wpis z mikrobloga

Mireczki jeśli jadę rowerem ścieżka rowerowa wzdłuż głównej drogi i z boku dojeżdża samochód (na drodze podporządkowanej), to musi mnie puścić, bo ja mam pierwszeństwo a on włącza się do ruchu.
A co jeśli on mimo iż widzi że jadę, to zatrzyma się na ścieżce rowerowej i uniemożliwia mi przejazd? Mam go ominąć z przodu czy z tyłu?
Który art. kodeksu mówi o sposobie omijania auta, które w taki sposób stanęło na środku ścieżki rowerowej?
#pord #brd #ruchdrogowy #polscykierowcy #kierowcy #ruchdrogowy #rower
  • 21
  • Odpowiedz
@PepeXD: w teorii on nie powinien się zatrzymywać na przejeździe rowerowym, a ty nie powinieneś wjeżdżać na skrzyżowanie, jeśli nie będziesz w stanie go opuścić.
A w praktyce, to zależy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@globalbus: przejechałem przed jego autem, ale nie wjechałem przy tym na jezdnię - po prostu on stanął na pasach i przejeździe rowerowym, ale do włączenia się do ruchu wciąż mu brakowało ileś tam centymetrów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pytam o to, co mówią przepisy o omijaniu - z przodu czy z tyłu.
  • Odpowiedz
@PepeXD: jeśli zostawił ci z przodu trochę miejsca na przejeździe, to możesz jechać, masz pierwszeństwo. Tylko patrzyłbym przez szybę, czy w ogóle nawiązuje jakiś kontakt wzrokowy. Często są bardzo zdziwieni, że rower porusza się drogą dla rowerów.
  • Odpowiedz
i jadę rowerem ścieżka rowerowa wzdłuż głównej drogi i z boku dojeżdża samochód (na drodze podporządkowanej), to musi mnie puścić, bo ja mam pierwszeństwo a on włącza się do ruchu.


@PepeXD Od kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo tylko dlatego, że droga dla rowerów biegnie wzdłuż drogi głównej? Przecież przejazd przez taką drogę podporządkowaną to przejazd jak każdy inny. A, i kierujący nie włącza się do żadnego ruchu tylko co najwyzej ustępuje pierwszeństwa jadącym
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
Od kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo tylko dlatego, że droga dla rowerów biegnie wzdłuż drogi głównej? Przecież przejazd przez taką drogę podporządkowaną to przejazd jak każdy inny.


@vertical: Jeżeli masz prawo jazdy, to idź je oddać, zanim kogoś zabijesz.
  • Odpowiedz
@DJArmani Mam prawo jazdy i nie rozumiem dlaczego mam je oddawać. Mam też rower. Przejazd rowerowy przez jezdnie to przecież przejazd przez jezdnie, rowerzysta ma pierwszeństwo ale dopiero będąc na przejeździe. A kolega napisał to w taki sposób, jakby rowerzysta był na drodze z pierwszeństwem a to bzdura. To nie jest przejazd samochodowy przez drogę dla rowerów tylko przejazd rowerowy przez jezdnię.

w teorii on nie powinien się zatrzymywać na przejeździe rowerowym,
  • Odpowiedz
  • 0
@vertical: nie powinieneś blokować skrzyżowania. Powiedz mi czy jak chcesz z podporządkowanej skręcić w lewo i podjezdzasz do głównej, patrzysz czy cos jedzie i okazuje się, że z lewej auto jest daleko, ale z prawej jest sznurek aut. Czy wtedy czekasz aż z prawej będzie luz i skręcisz w lewo bez problemu czy może wyjeżdżasz, ustawiasz się tak, że blokujesz ruch tym z lewej i czekasz na środku skrzyżowania? Nikt z
  • Odpowiedz
@PepeXD Ale to inna sytuacja. Przejazd rowerowy przez jezdnię TO NIE JEST SKRZYŻOWANIE i można go "blokować" ustępując pierwszeństwa pojazdom jadącym drogą z pierwszeństwem, tak samo można stać na przejściu dla pieszych. Widziałem oczywiście nieuprawnione bzdury np. tutaj, aż przykro czytać te idiotyzmy, już pierwsze zdanie jest wymysłem:
https://rowerowanie.com/prawo/pierwszenstwo-przejezdzie-rowerowym/ Poprawnym opisem obowiązującego prawa jest np. ten opis, bo przejazd dla rowerów jest bardzo podobny do przejścia dla pieszych, NIE JEST TO SKRZYŻOWANIE
  • Odpowiedz
@vertical: @PepeXD: znaki regulujące pierwszeństwo dotyczą całej drogi. Droga to nie tylko jezdnia, ale też DDR.
Dalej pierwszeństwo dotyczy wszystkich pojazdów drogi podporządkowanej względem wszystkich pojazdów drogi z pierwszeństwem.
W opisanej sytuacji rower ma pierwszeństwo.

Samochód wjeżdżając na przejazd gdy rowerzysta jest w zasięgu wzroku wymusza na nim pierwszeństwo.
  • Odpowiedz
@PepeXD: Rowerzystom i pieszym, ale będącym na przejeździe i na przejściu, nigdy tym przed przejazdem i przed przejściem. Ustąp pierwszeństwa nie odnosi się do przejścia i przejazdu tylko do drogi z pierwszeństwem, w innym przypadku byłby to jakiś absurd.

A-7 - ustąp pierwszeństwa. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.


Przejazd dla rowerów NIE JEST JEZDNIĄ ani NIE JEST CZĘŚCIĄ DROGI Z PIERWSZEŃSTWEM
  • Odpowiedz
@vertical: w tej sytuacji jest problem.
Przepisy nie przewidziały że przy rondzie będzie jeszcze DDR.
Zgodnie z przepisami A-7 w połączeniu z C-12 informuje o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym z pierwszeństwem dla znajdujących się na skrzyżowaniu.
Problem jest znany nawet przez GDDKiA.
Gdyby to jednak były znaki umieszczone przed klasycznym skrzyżowaniem, to właśnie analiza GDDKiA mówi, że prawy znak jest umieszczony nieprawidłowo
  • Odpowiedz
@radziol88: Znowu same bzdury... A-7 stoją prawidłowo bo dotyczą jezdni ronda a NIE DOTYCZĄ PRZEJAZDU DLA ROWERÓW, który BIEGNIE PRZEZ JEZDNIĘ DROGI PODPORZĄDKOWANEJ i nie jest częścią jezdni ronda czyli tej z pierwszeństwem! Dlaczego nie wskazałeś gdzie napisałem błąd, a wyżej wyraźnie napisałem - przejazd dla rowerów TO NIE JEST SKRZYŻOWANIE. W którym miejscu się mylę? Proszę bardzo, klasyczne skrzyżowanie, 500 m od tego ronda - poniższy znak również stoi nieprawidłowo?
vertical - @radziol88: Znowu same bzdury... A-7 stoją prawidłowo bo dotyczą jezdni ro...

źródło: comment_1588754580JYdznkr0NPSmeElydv4ehD.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@vertical: zgodnie z definicją:

10) skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia;

Potrzebna jest jezdnia, żeby było skrzyżowanie, ale samo skrzyżowanie tworzą całe te drogi, a nie tylko ich jezdnie.
Problem z rondem jest taki, że DDR nie jest elementem ruchu dookoła wyspy.
NA twoim drugim zdjeciu znak jest postawiony nieprawidłowo.
A tu dokument
  • Odpowiedz
@radziol88: Tak jak myślałem, bezprawna i śmieszna, a może raczej bardzo szkodliwa, bo wprowadza w błąd rowerzystów, "opinia", nie wierzę jak można coś takiego napisać:

"Uchylenie art. 33 ust. 4 ustawy w związku z przepisem art. 16 ust.
2 Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym (Dz. U. z 1988 r. nr 5 poz. 40 i 44)
oraz art. 25 ust 1 ustawy i nowym art. 27 ust. 1a ustawy spowodowało, że
przejazd
  • Odpowiedz
@vertical: zgodnie z definicją znaki regulujące pierwszeństwo mówią o drodze podporządkowanej lub z pierwszeństwem. Nie jezdni a drodze, więc dotyczą równocześnie i jezdni i DDR i w ogóle każdego pojazdu poruszającego się daną drogą.
Opisano że problemem jest po pierwsze umieszczanie znaków za przejazdem, a czasem również niedostateczna widoczność tych znaków z DDR kiedy to trzeba by je postawić też osobno dla rowerzystów.

Usunięcie zapisu o zakazie wjazdu na przejazd przed
  • Odpowiedz
zgodnie z definicją znaki regulujące pierwszeństwo mówią o drodze podporządkowanej lub z pierwszeństwem. Nie jezdni a drodze, więc dotyczą równocześnie i jezdni i DDR i w ogóle każdego pojazdu poruszającego się daną drogą.


@radziol88: Nie wierzę, że można twierdzić, że DDR jest częścią jezdni drogi z pierwszeństwem, jeżeli jest ona poza jezdnią drogi z pierwszeństwem (nie mylić oczywiście z pasem ruchu dla rowerów na jezdni drogi z pierwszeństwem).

stawiał on rowerzystę
vertical - > zgodnie z definicją znaki regulujące pierwszeństwo mówią o drodze podpor...

źródło: comment_1588761635FSsGwWiqrUM3UC3JY3Gz5S.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Nie wierzę, że można twierdzić, że DDR jest częścią jezdni drogi z pierwszeństwem, jeżeli jest ona poza jezdnią drogi z pierwszeństwem


@vertical: nic takiego nikt nie twierdzi. Twierdzę natomiast, że DDR idąca wzdłuż jezdni jest częścią tej samej drogi, a to cała droga ma pierwszeństwo.

Nie wierzę jak można nie widzieć, że przejazd rowerowy jest bardzo podobny do przejścia dla pieszych


@vertical: niestety wygląd jest zbliżony i to niedobrze, bo
  • Odpowiedz