Wpis z mikrobloga

Czy serce naprawdę może pęknąć? Zobaczcie film i przekonajcie się sami!

To, co widzimy na filmiku mogło powstać na skutek niedokrwiennego zawału mięśnia sercowego lub tępego urazu serca. Taki uraz najczęściej ma miejsce podczas wypadku samochodowego, kiedy dochodzi do ściśnięcia serca pomiędzy mostkiem a kręgosłupem. Do innych przyczyn pęknięcia ściany serca należą także uszkodzenie jatrogenne (np. podczas implantacji urządzeń wszczepialnych lub otwartych operacji kardiochirurgicznych), pierwotne i wtórne nowotwory serca, infekcyjne zapalenie wsierdzia, rozwarstwienie aorty.

Pęknięcie wolnej ściany serca występuje u około 5% pacjentów z zawałem serca i jest drugą, co do częstości przyczyną śmiertelności z powodu zawału serca. Powikłanie to najczęściej występuje w 1.–6. dobie i wiąże się z zajęciem co najmniej 20% mięśnia sercowego. W 90% przypadków pęknięciu ulega ściana lewej komory.

W ostrym pęknięciu wolnej ściany lewej komory serca (LVFWR) obserwuje się takie objawy jak: gwałtownie narastająca hipotensja, nagłe zatrzymanie krążenia, rozkojarzenie elektromechaniczne wtórne do tamponady serca. Występuje nagłe rozdarcie mięśnia lewej komory powodujące masywny krwotok do jamy osierdzia i ostrą tamponadę wiodącą do nagłego zgonu.

Objawy pęknięcia podostrego to: choroba niedokrwienna serca, wymioty, osłabienie, zmiany repolaryzacji w zapisie EKG, płyn w osierdziu, bradykardia zatokowa i zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego.

Ryzyko wystąpienia LVFWR zwiększają przebyty rozległy zawał serca ściany przedniej, wiek, płeć żeńska oraz nadciśnienie tętnicze.

Badaniem z wyboru, które potwierdzi rozpoznanie jest badanie echokardiograficzne. Pęknięcie ściany serca leczy się poprzez wykonaną w trybie natychmiastowym operację kardiochirurgiczną zamknięcia ubytku, głównie z użyciem łaty nasierdziowej naklejanej na miejsce pęknięcia.

Więcej ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #zdrowie #serce #kardiolog #lekarz #ciekawostki #medyczneobrazki #zwiazki
dwa_fartuchy - Czy serce naprawdę może pęknąć? Zobaczcie film i przekonajcie się sami...
  • 11
@szynszyla2018: Akurat skąd to było, to nie wiem dokładnie. Podejrzewam, że to było zauważone przy tradycyjnej sekcji zwłok.
Jeśli chodzi o preparaty na anatomię, to trzeba podpisać zgodę, jeśli chce się po śmierci oddać ciało do katedry na uczelni. Około kilku nowych na rok.