Wpis z mikrobloga

Podział administracyjny Polski w latach 1975-1998. Najlepszy możliwy podział, change my mind.
- Zrównoważony rozwój wszystkich regionów
- Szersza władza dla samorządów
- Klarowne nazwy i kształt województw, bez gerrymanderingu i bez tych niby odwołań do krain historycznych, gdzie Rawa Mazowiecka leży w łódzkim a Biała Podlaska w lubelskim
- Praktycznie żadne duże miasto nie zostało pokrzywdzone (zwłaszcza tak jak przy obecnym podziale cierpią np. #czestochowa #bielskobiala #koszalin #tarnow i wiele innych)
- W większości przypadków stolice województw leżały w centrum, dzięki czemu mieszkańcy z każdego zakątka mieli szybki dostęp do miasta wojewódzkiego

Jedną jedyną wadą takiego rozwiązania są większe koszty utrzymania wszystkich urzędów wojewódzkich.
#mapy #polska
Lolenson1888 - Podział administracyjny Polski w latach 1975-1998. Najlepszy możliwy p...

źródło: comment_1588610175r0DhNBEscjwfjH3KIxnKRX.jpg

Pobierz
  • 110
  • Odpowiedz
@shinman: która niby rzecz nie jest faktem? PKB TBG jest większe od PKB Stalowej Woli - fakt. Tarnobrzeg jest większy powierzchniowo - fakt. Ma bogatszą historię niż Stalowa Wola - znowu fakt. Kolega podrzucił artykuł o Republice Tarnobrzeskiej z wikipedii, to chyba wiarygodne źródło. Tarnobrzeg ma bardzo bogatą, o czym możesz poczytać w książkach. Stalowa Wola natomiast jest o rok młodsza od mojej babci. I to dosłownie. Sprawdź, w którym roku
  • Odpowiedz
@HanAssholeSolo: patrze sobie na tę mapę i tak się zastanawiam. jakby dziś wyglądała Polska gdyby to jednak Prusy przetrzymały naszą stolicę przez 50-100 lat. Patrząc na, bądź co bądź, "ucywilizowanie" naszych zachodnich rubieży to może dziś nie mielibyśmy tak dużego odsetka obywateli z "azjatyckimi" ciągotami.
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: Szersza władza dla samorządów w PRL. Właściwie po tym już można przestać czytać te bzdury.

Przecież ta cała reforma za Gierka miała jeden nadrzędny cel - osłabić władzę sekretarzy wojewódzkich PZPR i wzmocnić KC. Granice województw ustalane totalnie z dupy i tnące w poprzek istniejące regiony - nawet nie po granicach powiatów.

Obecnie świetnie widać po wielu projektach, że mają one sens w momencie wykonywania ich na poziomie województwa -
  • Odpowiedz
@kamilsonik: No ale tu nie chodzi o wielkość ale o liczebność xd
Powieksz sobie mape, albo zmniejsz mape USA i bedziesz miał to samo xd

Dzieci ucza się całych państw na świecie, wiec czemu by mieli miec wiekszy problem z nauką województw, gdyby było ich wiecej. Rodzime podwórko lepiej opanować.
  • Odpowiedz
@HighContentWolfdog więcej niż trzy miesiące. Poza tym historia tego miasta to jeszcze wiele innych rzeczy jak pierwsza parafia po tej stronie Wisły, uczelnia wyższa dzieląca profesorów z Akademią Krakowską (dzisiaj znaną jako UJ). Nie moja wina, że reszta Polski #!$%@? się zna. Po prostu żadne inne miasto w promieniu stu kilometrów nie ma takich osiągnięć. Jak kto przeczy, niech się doedukuje.
  • Odpowiedz
@kamilsonik: Bo odniosłem się do twojego wpisu odnośnie nauki tego xD

A co do kosztów, to jak koledzy wczesniej podali, wywalić powiaty, zostawić gminy i województwa i koszta od razu mniejsze niz obecnie :)
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: Ja ze swojej strony zaproponowałbym inną koncepcję, aczkolwiek mającą wyraźnie podobieństwa z minionym podziałem administracyjnym. Mianowicie, podział administracyjny wzorowany na podziale administracyjnym Kościoła katolickiego. 14 województw, zarządzanych wyłącznie przez wojewodę. Kolejny stopień, 41 jednostek samorządowych, które można by określić jako ziemie. Dalej już tylko gminy plus jako szczebel pośredni ewentualne jednostki pomocnicze: rejony, powiaty - mniejsza o nazwę.
Z tego co widzę, granice poszczególnych części są dość dobrze odwzorowane względem
Franekzfabryki_firanek - @Lolenson1888: Ja ze swojej strony zaproponowałbym inną konc...

źródło: comment_15886919316Orc8URStqAsHPuTeX3Euu.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz