Wpis z mikrobloga

Podział administracyjny Polski w latach 1975-1998. Najlepszy możliwy podział, change my mind.
- Zrównoważony rozwój wszystkich regionów
- Szersza władza dla samorządów
- Klarowne nazwy i kształt województw, bez gerrymanderingu i bez tych niby odwołań do krain historycznych, gdzie Rawa Mazowiecka leży w łódzkim a Biała Podlaska w lubelskim
- Praktycznie żadne duże miasto nie zostało pokrzywdzone (zwłaszcza tak jak przy obecnym podziale cierpią np. #czestochowa #bielskobiala #koszalin #tarnow i wiele innych)
- W większości przypadków stolice województw leżały w centrum, dzięki czemu mieszkańcy z każdego zakątka mieli szybki dostęp do miasta wojewódzkiego

Jedną jedyną wadą takiego rozwiązania są większe koszty utrzymania wszystkich urzędów wojewódzkich.
#mapy #polska
Lolenson1888 - Podział administracyjny Polski w latach 1975-1998. Najlepszy możliwy p...

źródło: comment_1588610175r0DhNBEscjwfjH3KIxnKRX.jpg

Pobierz
  • 110
  • Odpowiedz
Jedną jedyną wadą takiego rozwiązania są większe koszty utrzymania wszystkich urzędów wojewódzkich.

@Lolenson1888: a powiaty teraz nie kosztują? w sumie na jedno wychodzi.


@Gon70: No nie wiem czy tyle samo, w takim Kośnie same stryktury powiatowe zajmują więcej powierzchni biurowej niż dawne wojewódzkie. A powiat ma znacznie mniej mieszkańców niż miało województwo.
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: coś mi się we łbie kojarzy, że podział na większe województwa był potrzebny do funkcjonowania w unii i było to jedno z pierwszych rzeczy jakie zrobiliśmy w kierunku dołączenia do tej zabawy zachodnich państw.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gon70: Suwałki jako stolica województwa było pomyłką, dali im to tylko dlatego, bo miała tam powstać kopalnia, która i tak by nigdy nie powstała. Kasa była pompowana tam kosztem miejscowości (w tym większych niż Suwałki) na Mazurach.
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: A właśnie gówno, dla lepszego rozwoju (i lepszego pozyskiwania środków z funduszy unijnych) powinna nastąpić komasacja województw do max 6-7, ale takich dużych i z potencjałem gospodarczo-ekonomicznym.
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: od zawsze to piszę, niedawno nawet zebrałem paręnaście plusów swoją odpowiedzią pod innym postem w gorących i dołączając tę samą grafikę co OP. Zgadzam się ze wszystkim, zalet podziału z lat 75-98 można by wymieniać w nieskończoność, a każdy inny podział jaki był nie dorasta do pięt temu, dobranoc, dziękuję.
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: Bardzo mi miło w takim razie. O zdecydowanie najważniejszej rzeczy, czyli zrównoważonym rozwoju OPie już powiedziałeś. To niewybaczalne, że ktoś wdrożył w życie takie gówno jak 16 województw. Miasta jak Tarnów, Tarnobrzeg, Zamość, ogólnie wszystkie spychane teraz na dalszy plan po prostu dostały w mordę od tego państwa z dykty. Spójrzmy na województwo podkarpackie. Dawniej rozwijały się prężnie cztery miasta - Rzeszów, Krosno, Przemyśl i Tarnobrzeg. A przy nich Sandomierz,
  • Odpowiedz
@kapuczina_corki_somsiada: Akurat samorządowcy z Słupska i Koszalina chcieliby powstania województwa środkowopomorskiego. Obecnie te dwa miasta tracą, a nie zyskują. Koszalin i tak nie jest aż tak stratny jak Słupsk. Pomysł cały czas żyje, ale politycy oczywiście obiecują to przed każdymi wyborami, a temat po wyborach ginie. Poza tym taki podział administracyjny istniał już w latach 1957 - 1975.
  • Odpowiedz
nie pamiętam już historii


@cojaturobietezzajety: a powinieneś. Polacy (samodzielnie) za ostatnie circa 8 lat obrócili swój kraj w gówno (i to przy koniunkturze jakiej ludzkość do tej pory nie doświadczyła) - po raz kolejny zresztą. Ten naród się #!$%@? do rządzenia nie nadaje. XD
  • Odpowiedz