Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki, planuję wynajem mieszkania i dostałem od właściciela wzór umowy najmu, w którym dwa punkty nie do końca są dla mnie jasne. Jest może ktoś kto się bardziej orientuje w takich sprawach i mógłby podpowiedzieć jak je rozumieć:

"Wynajmujący będzie miał prawo do waloryzowania czynszu nie częściej niż co 6 miesięcy o wskaźnik wzrostu wartości odtworzeniowej 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkalnej, publikowanej przez Wojewodę w Dzienniku Wojewody. W razie zaprzestania publikacji tej stawki waloryzacji będzie oparta o inny publikowany wskaźnik o podobnym charakterze."


Czy wskaźnik wzrostu wartości odtworzeniowej oznacza, że jak w jednym półroczu wartość wynosiła 5000.00zł, a w następnym 5200.00zł to właściciel może podnieść czynsz o 4%? Jaki jest sens takiego zapisu, jeśli właściciel może zdecydować o podwyżce czynszu i tak sporo powyżej tej wartości (3% WWO rocznie) + musi o tym poinformować lokatora?

"Dodatkowe opłaty związane z niniejszą Umową (w szczególności podatek od czynności cywilnoprawnych - jeżeli takowy wystąpi) ponosi w całości Lokator."


Czy ktoś spotkał się z takim zapisem w umowie i co można interpretować w ramach tego zapisu? Z tego co wiem to PCC nie występuje przy umowach najmu.

Z góry dzięki za pomoc i proszę o opinię także eksperta ds. nieruchomości, Pana @Scaab.


#prawo #mieszkanie #wynajem #najem
  • 2