Wpis z mikrobloga

#koronawirus #szwecja

Mamy popularny mit, jakoby w Szwecji nic nie robiono a epidemia "sama znikła".

Przede wszystkim, oni stosują dość ścisłe zasady izolacji społecznej i mają lockdown, z tą różnicą, że mają mądrzejsze społeczeństwo i nie trzeba nad nimi stać z batem.

- ilość pieszych na ulicach spadła o 70%
- połowa pracowników pracuje zdalnie z domu
- ilość osób w transporcie publicznym spadła o połowę
- podróże spadły nawet o 90% - tak, podróżują 10 razy mniej!
- kontakt z lekarzami jest zdalny
- ban na zgromadzenia i imprezy
- domy dla osób starszych mają całkowity ban na wizyty
- restauracje co prawda działają, ale w mocno zmieniony sposób, ze zwiększoną odległością między stolikami i banem na usługi podwyższonego ryzyka
- połowa szkół jest zamknięta, druga połowa działa stosując zasady nauczania na odległość

A co najważniejsze, Szwecja jest bardzo nietypowym krajem jeśli chodzi o mieszkania - tam normą jest mieszkanie samotnie, mieszka tak połowa osób. Zainfekowany Szwed zarazi co najwyżej swojego kota, zainfekowany Włoch 15 osób, z którymi dzieli dom.
  • 70
  • Odpowiedz
@rraaddeekk: i serio wierzysz w to, że jakaś głosująca karyna dostrzeże różnicę między 14 zgonami a 17? czy nawet 170? I wierzysz, że ktoś by takie coś ryzykował wiedząc, że wpadka (niemal pewna) będzie go kosztować kilka procent w wyborach?

Że na testach i procedurach się oszczędza, to wiadomix (i zresztą dobrze, że się oszczędza tam, gdzie nie są konieczne), ale nie można tego nazwać fałszowaniem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@tomtom666:
- Ilość na ulicach nie spadła nawet o 1% w Sztokholmie, jest tyle samo ludzi a w ciepłe dni ludzie gromadzą się w parkach i robią grile. Więc skąd te dane?
- ludzie pracują z domu ale skąd dane że połowa? Sąsiedzi codziennie wychodzą do pracy.
- to może i prawda bo metro jest puste.
- może prawda ale skąd te dane?
- ludzie nadal chodzą do lekarza. Można iść
  • Odpowiedz
@tomtom666 ech i co Ty zacofanym polaczkom będziesz tłumaczył. Dla nich Szwecja to kraj trzeciego świata bo tam biegają myślimy i panuje lewactwo. Wykopki myślą że w Szwecji to ludzie umierają na ulicach a prawda jest taka że przeciętny Szwed siedzi sobie w swoim własnym domu lub mieszkaniu sam bo to stać. ma wyjrbane w jakieś zakazy tylko sobie żyje normalnie a jak zachowuje to służba zdrowia to uratuje. A piractwo pozamykane
  • Odpowiedz
pracuje w Szwecji i jakbym nie przeglądał internetu i nie oglądał tv to nawet bym nie wiedział że jest jakiś wirus xd No nic nie widać żadnych zmian


@Xice11311 no i taki głos jest więcej wart niż analiza wykopowych ekspertów zbierających dane z internetu - głos kogoś kto tam mieszka i potrafi ocenić czy to tak faktycznie wygląda
  • Odpowiedz
@tomtom666: To jest to o czym mówię. Sajgon zrobił się w dwóch krajach - Włochy i Hiszpania, czyli w krajach gdzie ludzie dostają #!$%@? jak przez 10 minut się z kimś nie przytulą, nie porozmawiają, nie wypiją wina czy nie wejdą w jakąkolwiek interakcję z drugim człowiekiem. Dla nich zawsze jest tutto bene i siesta i #!$%@? i mają co chcieli.

Brytole też mają sajgon, ale oni są na zasadzie "Ja
  • Odpowiedz
@HonyszkeKojok jak tak bardzo ci brakuje bata to sobie strzel pare razy po plecach ale od innych się odwal. Śmiejesz się z cech Polaków a sam jesteś zawistny i widzisz tylko swoje racje. Trochę Cię rozumiem, Polacy to naród niewolników i nie dziwię się że nie szanujesz wolności i marzy ci się karanie obywateli że sobie robią co chcą. A Sajgon to masz u nas gdzie przy tysiąca chorych zabrakło miseczek w
  • Odpowiedz
@Gorylica_Ada: nie brakuje mi bata, brakuje mi ludzi którzy się słuchają, a że Polacy się nie słuchają i nigdy nie będą się słuchać bo są debilami z romantycznym podejściem do życia, wychwalającymi uwalone powstania, to trzeba trzymać za mordy żeby nie odwalali sobie samym na szkodę.
  • Odpowiedz
@Gorylica_Ada: jeśli będzie to konieczne i racjonalnie uzasadnione do tego aby być bezpiecznym to jak najbardziej. Przy okazji, właśnie potwierdziłeś wszystko co napisałem, każdego kto słucha autorytetów nazywasz "niewolnikiem". Bo przecież Tobie, wielkiemu Polakowi, potomkowi husarzy i powstańców warszawskich nikt nie będzie mówił jak ma żyć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gorylica_Ada:

Trochę Cię rozumiem, Polacy to naród niewolników i nie dziwię się że nie szanujesz wolności i marzy ci się karanie obywateli że sobie robią co chcą.

No właśnie niespecjalnie - polactwo to naród upadłej husarii, która jest święcie przekonana o swojej nieomylności i "HALYNA CO MI BĘDZIE JAKIŚ DOHTUR MUWIŁ CO WOLNO A CO NIE". To widać na każdym kroku, że polak jest zawsze najmądrzejszy - od zaleceń rządu przez
  • Odpowiedz
@HonyszkeKojok autorytetow? To znaczy polityków bez szkoły z nadania? Gdzie sens jest w zakładach wychodzenia do lasu czy zamykaniu wszystkiego co się da? Tak nikt mi nie będzie mówił jak mam żyć bo jestem wolnym człowiekiem i sam o sobie będę decydował. Wiem że dla niewolnika to koncept abstrakcyjny. Jak chcesz być pod butem to sobie bądź ale nie zmuszają innych.

@tellet tak tylko inne rządy sobie radzą jak mają 150k chorych
  • Odpowiedz