Wpis z mikrobloga

No cóż, po publikacji w stop chamie dowiedziałem się, że jednak popełniam błąd. Myślałem, że jak przed rondem są wyznaczone kierunki jazdy tak jak tutaj to trzeba włączyć kierunkowskaz w lewo. Tak, słyszałem o tych wyrokach, że nie trzeba włączać lewego kierunkowskazu i ktoś tam wygrał sprawę w sądzie, ale myślałem, że tyczy się to najzwyklejszych rond bez żadnych wyznaczonych kierunków(na takich nigdy nie włączam lewego kierunku, tylko prawy przy zjeździe). To jest jedyne rondo w Szczecinie na którym włączam ( a może włączałem ) lewy kierunkowskaz. Wiem, że jakiś czas temu przy takiej sytuacji jak na filmie jechałem bez żadnego, to w większości przejazdów ludzie z góry wymuszali na mnie pierwszeństwo. Jak zacząłem włączać to takie sytuacje stały się rzadsze, no oprócz tej na filmie :)
Nie uważam, że wprowadziłem w błąd kierowcę suva, miała jasny znak, że będę dalej jechał rondem, ktoś napisał, że mogła myśleć, że zmieniam pas.. no ja tak bym akurat nie pomyślał, w dalszym ciągu nie powinna wjeżdżać na rondo.
W komentarzach pod stop cham jednak parę osób mnie popiera.
A wy co myślicie? Powtórzę tylko, żebyście nie traktowali mnie jak kolejnego eksperta który objeżdża całe rondo z lewym kierunkowskazem bo nie zjeżdża :) To jedyne rondo na którym tak sygnalizowałem, na żadnym innym tak nie robiłem.

#prawojazdy #polskiedrogi #motoryzacja #szczecin
errorek95 - No cóż, po publikacji w stop chamie dowiedziałem się, że jednak popełniam...
  • 51
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: dla mnie te zasady są klarowne, jasne i oczywiste, jak już napisałem zgadzam się z powyższym autorem, do którego zalinkowałem, i oczywiście wiem, że na rondach "kwadratowych", ale także turbinowych jak wyżej, znak C-12 stoi bezprawnie, nie powinno go tam być, co wielokrotnie powtarza zalinkowany przeze mnie autor.
  • Odpowiedz
@vertical: no właśnie. Jako klarowne zasady należy również rozumieć prawidłowe oznakowanie dróg i organizację ruchu. Jeśli przed skrzyżowaniem stoi znak C-12, trzeba się do niego dostosować, a nie analizować, czy stoi tam bezprawnie, czy nie.
  • Odpowiedz
@errorek95: kierowca suva wymusił. Nawet jak masz włączony kierunkowskaz to nie zrzekasz się przeciez przez to pierwszenstwa. Ma ustapic pierwszeństwa + zasada ograniczonego zaufania - nawet jak widział to powinien tak dostosować prędkość żeby takiej ewentualnej sytuacji uniknąć bo jest na podporzadkowanej. W momencie zmiany pasa w 6sek nalezqloby wyłączyć kierunkowskaz.
  • Odpowiedz
@mirasKo-Kalwario: chodzi o moment z 0:07 gdy kierujący jest już na rondzie a co do:

dlatego kierunkowskaz włącza się przed rondem i wyłącza po zjechaniu z ronda

to wyjeżdżając włączasz kierunkowskaz w prawo, sam film o tym mówi xD
Pas można spokojnie w tym właśnie miejscu zmienić na lewy żeby zawrócić na tym rondzie, innej możliwości tam nie ma
  • Odpowiedz
@errorek95: generalnie kierunek jest dla innych uczestników, nie da się przepisem uregulować każdej możliwej sytuacji więc czasem trzeba użyć logiki. Ja bym tutaj wrzucił kierunek w lewo przed zjazdem żeby zasygnalizować tym co jadą za mną że kontynuuję jazdę po rondzie, ale włączyłbym go dosłownie na chwilę i gdzieś na wysokości torowiska bym już wyłączał, żeby nie zmylić tych wjeżdżających.
No a kierowca suva oczywiście zachował się nierozsądnie niezależnie od tego
  • Odpowiedz
A drugi.. pani odjeżdżając z wielkim zbulwersowaniem na twarzy wyzywając mnie przez szybę troszkę mnie zdenerwowała i dałem upust emocjom :) niepotrzebnie, ale niestety człowiek nie zawsze działa tak jakby chciał ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@errorek95: I mam nadzieję, że wlepią ci mandat za to. Jak nie panujesz nad emocjami za kierownicą i przez to łamiesz przepisy to zastanów się czy powinieneś siadać za kółko.
  • Odpowiedz