Wpis z mikrobloga

Pisałem ostatnio pod #stoicyzm (polecam do przejrzenia wstecz, obserwowania i rozwijania) trochę o stoicyzmie i etyce cnót z punktu widzenia nieco teoretycznego, a jeszcze wcześniej omawiałem tam trochę książek, ale to może zbyt gruba rura dla początkujących - czas zatem na kilka podcastów.

- Stoic Meditations - bardzo krótkie (2-3 minuty, z czego góra 2 treści), codzienne rozważania nad jakąś stoicką myślą od jednego z czołowych akademików od stoicyzmu współczesnego, prof. Massimo Pigliucciego.

- Daily Stoic Podcast - codzienne medytacje podobne do powyższych + dłuższe weekendowe/bonusowe epizody.

- nasz polski Piotr Stankiewicz też bywa to tu to tam (1, 2, 3).

- oczywiście jest tego - jeśli poszukać - sporo więcej, tu jeden z katalogów. Z tego co wiem nie ma jeszcze nic po polsku, aczkolwiek jak zwykle dużo da się znaleźć pod tagiem na Tok FM. Tok FM jest chwilowo za darmo.

- jak ktoś lubi wideo, to na youtube też jest sporo tego kontentu (choć bardzo często - to bolączka stoicyzmu - w za bardzo popowej/cytatowej wersji. Ja z tej szerokiej kategorii bardziej rozwodnionego stoicyzmu toleruję np. tego pana.

PS: Pigliucci napisał kiedyś zdanie które chyba najlepiej ujmuje, dlaczego czerpię z zachodniej #filozofia, a nie np. #buddyzm

I actually tried to study Buddhism for a bit, but the parts I managed to get exposed to felt too alien, couched in cultural, linguistic, and conceptual terms that did not resonate with me. By contrast, when I picked up Epictetus, or Marcus, or Seneca, I immediately felt at home.


PPS: Zrobiłem też jakiś czas temu spory przegląd podcastów neuropejskich.

#podcast #rozwojosobisty
eoneon - Pisałem ostatnio pod #stoicyzm (polecam do przejrzenia wstecz, obserwowania ...

źródło: comment_1587659468k870CkZlmW0U3l1k8TIhQH.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Errata - są też podcasty po polsku, po prostu trzeba było bardziej poszukać:

https://podcasts.apple.com/gb/podcast/ze-stoickim-spokojem/id1451227115

Tomasz Mazur to, podobnie jak Piotr Stankiewicz, doktor filozofii z UW i pisarz, a do tego założyciel Centrum Praktyki Stoickiej, więc zakładam z góry, że to trzyma poziom merytoryczny (inna sprawa że sposób mówienia pana Mazura wydaje się na pierwszy rzut oka być zgodny ze stereotypem stoika ;)).
  • Odpowiedz
@eoneon: kiedyś był taki fajny podcaścik Stoic Mettle. Przypadł mi do gustu, bo prowadził go typek trenujący MMA i zajmujący się jakąś swoją minifarmą. Niestety przerwał jakiś czas temu, żeby bardziej farmie się poświęcić chyba. :/

Stoicism On Fire też był fajny, bo skupiał się bardziej na antycznej wersji stoicyzmu, niestety też przerwany po 8 odcinkach. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
PS: Posłuchałem trochę Mazura, fajne to, bardzo wyciszające + autor oprócz stoicyzmu nawiązuje też do innych dzieł filozoficznych i nie tylko (ale bez przesady, punktem odniesienia jest stoicyzm). Podcasty są dłuższe (30-40 min), każdy na jakiś określony temat.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@eoneon: Tomasz Mazur, bardzo merytorycznie, (tak mi się, wydaje), jedyny podcast po polsku, poza tym jest doktorem filozofii, więc czasami szerszym horyzontem filozoficznym się porusza
  • Odpowiedz
Tomasz Mazur, bardzo merytorycznie, (tak mi się, wydaje), jedyny podcast po polsku, poza tym jest doktorem filozofii, więc czasami szerszym horyzontem filozoficznym się porusza


@Imputator: Słucham teraz odcinka 13. ("Czy filozofia jest niebezpieczna?) i widać porządne wykształcenie filozoficzne Mazura i sporą erudycję w temacie + mówi dużo o swojej osobistej drodze i współczesnych uwarunkowaniach, dobre połączenie.

W ogóle fajne tematy, np. powiązanie egzystencjalizmu ze stoicyzmem dość często w praktyce spotykane dla adeptów współczesnego stoicyzmu. Jest wśród podcastów też relacja ze Stoiconu z Atenach w 2019, gdzie Mazur rozmawia z Piotrem Stankiewiczem i opowiadają o tym jak wygląda środowisko. Są odcinki o podstawach stoicyzmu ("rzeczy zależne i niezależne"), stoicyzm vs związki, wejście w stoicyzm ciekawie interpretowany jako "skok wiary",
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@eoneon: ja systematycznie słucham wszystkich odcinków, fajne są o koronawirusie, na czasie. Podcast "lepiej teraz", prowadzący uznaje się za współczesnego stoika, masz też kilka odcinkowy temu poświęcone
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gl4ss: do mentora mu jeszcze brakuje, ale jak już ma odcinek o czymś w kontekście stoicyzmu to jest spoko, ale ja też znawcą nie jestem
  • Odpowiedz
@eoneon: W tej tematyce polecam również książkę "A Guide to Good Life" William Irvine'a. Autor przenosi nauki Seneki, Epikteta i innych antycznych filozofów na współczesne realia. Czyta się ją bardzo fajnie i zachęca do nowego spojrzenia na swoje życie.

Z innej beczki to widzę że temat stoicyzmu również powoli dociera do Polski. Mam nadzieję że nie stanie się to kolejne hasło reklamowe do sprzedawania produktów i sama idea nie będzie
  • Odpowiedz
W tej tematyce polecam również książkę "A Guide to Good Life" William Irvine'a


@topper_drebin: Czytałem, to była moja pierwsza książka o stoicyzmie ever, zainteresowałem się nią z rekomendacji MMM (polecam jego blog, zwłaszcza starsze wpisy).

Przejrzałem dzisiaj Pigliucciego, też wygląda zachęcająco jako
  • Odpowiedz
Nie robiłbym sobie złudzeń, stanie się, ale to też nie jest problem - ci, co chcą zgłębiać głębiej jakoś sobie poradzą i oddzielą ziarno od plew.


W sumie racja, tak się dzieje z każdą idea która trafia do mainstreamu - zazwyczaj dostajemy jego przetrawioną formę, która nie zawsze oddaje ducha oryginału. Ale nie ma się co obrażać, w sumie byłoby to śmieszne gdyby pod tagiem #stoicyzm strzelać fochy :)

zainteresowałem się nią z rekomendacji MMM (polecam jego blog, zwłaszcza starsze wpisy)

Zaglądam czasami, ale raczej sporadycznie, ten wpis również widziałem. Bardzo solidny blog.
  • Odpowiedz
PS: Widzę, że Mazur pojawił się wczoraj ze świeżym wywiadem na youtube. Przejechałem na szybko i wygląda na sensowny wstęp dla laika.

PPS: Co nie oznacza, że Towarzyszkę Panienkę i jej gości (Krzysztof Karoń - dlaczego? :() rekomenduję w ogólności :P.
eoneon - PS: Widzę, że Mazur pojawił się wczoraj ze świeżym wywiadem na youtube. Prze...
  • Odpowiedz